Na jedné straně obrovské zklamání, na druhé salvy radosti. Víkendová Velká cena České republiky mistrovství světa silničních motocyklů nabídla dvě odvrácené tváře českému motoristickému sportu.

Brněnskému jezdci třídy Moto2 Karlu Abrahamovi nedovolily následky otřesu mozku ani zúčastnit se nedělního klání na Masarykově okruhu. Jeho český kolega ve stopětadvacítkách Jakub Kornfeil naopak zase slavil životní výsledek, když dojel na pátém místě. Zároveň tak byl jediným českým jezdcem, který viděl cíl brněnského závodu.

„Kdyby mi někdo řekl, že takto dojedu, asi bych si ťukal na hlavu,“ povídal Kornfeil.

K úspěchu mu pomohl krátký déšť na začátku závodu, který zasáhl do brněnských bojů naposledy v roce 1971. „Na suchu je to složitější, protože nemáme tak rychlou motorku jako jezdci vepředu. Když na startu trochu zapršelo a my přezuli na mokré pneumatiky, dodalo mi to odhodlání bodovat,“ vysvětlil. Dosud nejlepším umístěním sedmnáctileté české motocyklové naděje bylo přitom čtrnácté místo z Velké ceny Španělska.

Ladislav Chmelík závod stopětadvacítek nedokončil, Ivana Toušková se do nedělního klání ani nekvalifikovala.

Pro druhý triumf v letošní sezóně si suverénně dojel španělský jezdec Nicolas Terol.

Víkendové souboje sledovalo na brněnském okruhu dokonce více diváků než v předchozím roce. Podle vedení Automotodromu Brno se přišlo na světový šampionát podívat za víkend 238 tisíc fanoušků. Rekord z roku 2007, který je o pět tisíc vyšší, ale nepadl.

Závod Moto2 ovládl lídr Elías, Češi nedojeli

Sedmadvacetiletý španělský jezdec Toni Elías na stroji Moriwaki zvítězil v závodě třídy Moto2 v Brně a zvýšil náskok v čele průběžné klasifikace mistrovství světa silničních motocyklů. Nikdo z českých jezdců závod nedokončil.

Karla Abrahama nepustili lékaři na start po sobotním pádu v kvalifikaci a smolnou českou sérii doplnily postupně i obě zbývající naděje. Už v třetím okruhu po havárii vypadl ze hry Patrik Vostárek a 11 kol před cílem zastavil v depu i Lukáš Pešek, jemuž na stroji Moriwaki vypovědělo poslušnost přední kolo. Před odstoupením se Pešek držel na 15. místě.

"Start se mi povedl, myslím, na výbornou. Snažil jsem se rvát dopředu, ale odskakovalo mi přední kolo. Neviděl jsem v tom větší závadu, protože už se mi to stávalo, ale kolo od kola se to stupňovalo, až mi přišla motorka neřiditelná," vysvětlil Pešek důvody svého odstoupení.

Co se přesně stalo, mechanici zjistit nedokázali. Nejpravděpodobnější příčinou problémů byla ale špatná pneumatika. "To se občas může stát. Některé gumy nejsou dobré," řekl jezdcův osobní trenér Miloš Čihák.

Pešek chtěl v Brně zlomit dobrým výsledkem nevydařenou sezonu, což se mu ale nepodařilo. "Asi se nic nezmění, budu se trápit do konce," řekl zničený pražský jezdec.

Elías v sezoně dosáhl už čtvrtého vítězství, na Masarykově okruhu vystoupil na nejvyšší stupínek podruhé. Poprvé vyhrál v roce 2001 ve třídě do 125 ccm. Druhý skončil po útočném závěru Japonec Juki Takahaši se ztrátou 2,312 sekundy. Třetí místo obsadil Ital Andrea Iannone, jemuž chyběly na vítěze necelé tři vteřiny.

Třída Moto2 nabídla zejména v první třetině závodu rušnou podívanou. Nejrychleji odstartoval vedoucí jezdec seriálu Elías, ovšem první místo neměl nikdo dlouho pod kontrolou. Po osmi okruzích nepatrně soupeřům odskočil jednadvacetiletý Ital Iannone, jenže ani on nedokázal vedoucí pozici udržet; sedm kol před koncem jej předstihl Elías.

Vzápětí odstoupil z druhého místa další Ital Roberto Rolfo. Na Elíase se sice ještě na chvíli dotáhl Iannone, postupně však ztratil kontakt a v závěru jej předstihl nejrychlejší z kvalifikace Takahaši.

Lorenzo slavil v Brně sedmou výhru v sezoně MotoGP

Španěl Jorge Lorenzo na yamaze vyhrál v Brně závod královské motocyklové třídy MotoGP, vybojoval sedmé vítězství v sezoně a upevnil si vedení v mistrovství světa. Na druhém místě dnes skončil jeho krajan a hlavní pronásledovatel v průběžném pořadí Dani Pedrosa na hondě před Australanem Caseym Stonerem na ducati.

"Po pádu v sobotní kvalifikaci to byl těžký závod. Musím poděkovat mechanikům, kteří odvedli výbornou práci. Dělali na motorce celou noc," řekl Lorenzo. "Vím, že moje situace v šampionátu je dobrá, ale nic to nemění na tom, že chci využít každou šanci k vítězství," podotkl Lorenzo, který má na Pedrosu náskok 77 bodů.

Obhájce titulu i brněnského prvenství Ital Valentino Rossi s yamahou byl v závodě, který dokončilo pouze třináct jezdců, pátý. Devítinásobný světový šampion by měl po brněnském klání oficiálně potvrdit přestup do továrního týmu Ducati.

Bezprostředně po závodě se ale vyjádřil jen ke svému výsledku, se kterým moc spokojený nebyl. "Jsem hodně zklamaný, protože jsem věřil, že to bude dobrý závod. Zdálo se, že vše je v pořádku, ale nebyl jsem dostatečně rychlý a nestačil nejlepším," řekl Rossi, který věří, že mu před dalším závodem v Indianapolis pomůže plánovaný pondělní test v Brně.

Otazník visí i nad budoucností Lorenza, jenž by se po odchodu Rossiho měl stát jasnou jedničkou Yamahy. Ani on však smlouvu pro rok 2011 ještě nepodepsal. "Nedohodli jsme se zatím na financích," přiznal Lorenzo, který brněnský závod kontroloval prakticky už od druhého kola.

Na zemi skončil Capirossi i Davizioso

První zatáčkou ještě projeli jezdci přesně v pořadí, jak se umístili v sobotní kvalifikaci. Za Pedrosou se drželi Američan Ben Spies a Lorenzo, který pak ale rychle vzal režii závodu do vlastních rukou. Záhy převzal vedení a Pedrosa s ním vydržel jezdit v závěsu jen několik okruhů. Vysoké tempo suveréna sezony neudržel a jeho ztráta po desetinách sekundy narůstala. Lorenzo bez potíží mířil k 33. vítězství v kariéře.

Hned ve druhém kole skončil v kotrmelcích v kačírku nejstarší jezdec seriálu, sedmatřicetiletý Ital Loris Capirossi, o dvě kola později spadl i jeho krajan Andrea Dovizioso, který v průběžném pořadí klesl na čtvrté místo. Dovizioso prožil krušné okamžiky, neboť upadl přímo na vozovku. Hned se sice postavil na nohy, ale musel obratně kličkovat mezi projíždějícími motocykly.

Od poloviny závodu se odstupy mezi jezdci na prvních šesti místech postupně zvýšily, dramatičtější momenty nabízel pouze souboj o osmou pozici. Z něho v posledním kole vypadl Španěl Álvaro Bautista, který startoval i přes nepříjemné zranění zad ze sobotního tréninku. Na zemi skončil i v závodě, poté co mu podklouzlo kolo.

GP České republiky v Brně, 10. závod MS silničních motocyklů:

Do 125 ccm (19 kol, 102,657 km): 1. Terol (Šp./Aprilia) 43:49,303, 2. P. Espargaró (Šp./Derbi) -20,361, 3. Rabat (Šp./Aprilia) -20,555, 4. Folger (Něm./Aprilia) -29,529, 5. Kornfeil (ČR/Aprilia) -29,914, 6. Smith (Brit./Aprilia) -29,986, 7. Márquez (Šp./Derbi) -31,405, 8. Iwema (Niz./Aprilia) -32,973, 9. Kojama (Jap./Aprilia) -41,842, 10. Salom (Šp./Aprilia) -46,128, …Chmelík (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů): 1. Márquez 166 b., 2. P. Espargaró 151, 3. Terol 143, 4. Smith 115, 5. Kojama 84, 6. Rabat 79, …17. Kornfeil 14.

Moto2 (20 kol, 108,06 km): 1. Elías (Šp./Moriwaki) 41:51,715, 2. Takahaši (Jap./Tech3) -2,312, 3. Iannone (It./Speed Up) -2,959, 4. Cluzel (Fr./Suter) -6,905, 5. Simón (Šp./Suter) -6,974, 6. Talmácsi (Maď./Speed Up) -7,024, 7. Debón (Šp./FTR) -7,808, 8. Corsi (It./Motobi) -1,691, 9. Bradl (Něm./Suter) -15,958, 10. Tomizawa (Jap./Suter) -15,974, …Vostárek (ČR/Suter) a L. Pešek (ČR/Moriwaki) nedokončili.

Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů): 1. Elías 161, 2. Iannone 106, 3. Lüthi (Švýc./Moriwaki) 99, 4. Simón 88, 5. Tomizawa 82, 6. Cluzel 74, …14. Abraham (ČR/FTR) 33, 29. L. Pešek 4.

MotoGP (22 kol, 118,866 km): 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:22,038, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -5,494, 3. Stoner (Austr./Ducati) -11,420, 4. Spies (USA/Yamaha) -13,723, 5. Rossi (It./Yamaha) -17,930, 6. Hayden (USA/Ducati) -20,815, 7. Edwards (USA/Yamaha) -33,390, 8. Melandri (Ut./Honda) -39,406, 9. Barberá (Šp./Ducati) -39,639, 10. De Puniet (Fr./Honda) -40,893.

Průběžné pořadí MS (po 10 ze 18 závodů): 1. Lorenzo 235, 2. Pedrosa 158, 3. Stoner 119, 4. Dovizioso (It./Honda) 115, 5. Rossi 101, 6. Hayden 99.