Motocyklista Smrž v Silverstonu dvakrát upadl, přesto byl jednou třetí

Silverstone - Jakub Smrž obsadil třetí místo ve zkrácené druhé jízdě britského závodu mistrovství světa superbiků v Silverstonu. Komisaři závod zastavili nedlouho poté, co český jezdec upadl a přišel o třetí místo.

5.8.2012

Závodník Jakub Smrž.Foto: Deník/Drahomír Stulír

Konečné pořadí ale bylo určeno na základě průjezdu jezdců cílem osmého kola a tehdy byl Smrž ještě třetí za francouzskými jezdci Sylvainem Guintolim a Lorisem Bazem. Druhý jmenovaný byl po výhře v první jízdě nejúspěšnějším závodníkem víkendu.

Smrž měl v Silverstonu výhodu pole position, protože se nejlépe vypořádal s rozmary počasí při sobotní kvalifikaci. I oba závody poznamenal déšť, třebaže první start se odehrál na suchu a Smrž se po něm držel na druhém místě.

Brzy ale začalo pršet a český jezdec ztratil, navíc po kolizi s Maximem Bergerem upadl. Závod byl poté zastaven a restartován, Smrž do druhé části vsadil na pneumatiky do mokra, ale silný déšť přišel až na konci závodu, kdy se český jezdec pohyboval mimo bodované pozice.

Druhý start byl nejprve odložen kvůli další přeháňce, Smrž pak jezdil dlouho druhý za Guintolim s velkým náskokem před dalšími soupeři. Postupně se k němu ale přiblížil Baz, dostal se před něj a nedlouho poté byl po sérii havárií, z nichž se jedna nevyhnula ani Smržovi, závod zastaven a ukončen.

Kvůli zkrácení závodu se udělovala jenom polovina bodů, Smrž jich za své páté umístění na stupních vítězů v kariéře získal osm. Naposledy byl třetí vloni v září v jedné jízdě v Německu, jeho maximem jsou dvě druhá místa. V MS mu stále patří dvanácté místo.

Závod mistrovství světa superbiků v Silverstone (Británie):

1. závod: 1. Baz (Fr./Kawasaki) 40:46,128, 2. Fabrizio -0,383, 3. Badovini (oba It./BMW) -0,459, …17. Smrž (ČR/Ducati) -1 kolo.
2. závod: 1. Guintoli (Fr./Ducati) 10:42,051, 2. Baz -0,881, 3. Smrž -1,671.
Pořadí MS (po 10 z 14 závodů): 1. Biaggi (It./Aprilia) 274 b., 2. Melandri (It./BMW) 263,5, 3. Sykes (Brit./Kawasaki) 222,5, …12. Smrž 92,5.

5.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
"Obyčejná" nehoda na obchvatu Holic mohla skončit zraněním záchranáře. Řidič si totiž místo volantu hleděl telefonu.
1

Záchranář uskakoval před autem. Řidič si fotil nehodu

10

E-recept už spolkl miliardu. Víc, než přiznává stát, tvrdí expert

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Zjistěte během několika málo vteřin, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Hrozí odvolání Trumpa? Prohra republikánů může znamenat prezidentův konec

V okolí Bílého domu se již delší dobu šeptá o tom, že pokud ve volbách do Sněmovny reprezentantů v příštím roce republikáni nezískají většinu, mohl by to být konec amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mohlo by totiž snadno projít jeho odvolání, které Demokraté navrhují. Trump podle amerických médií místo podpory kampaně republikánů svou stranu rozvrací.