Motocyklista Smrž v Silverstonu dvakrát upadl, přesto byl jednou třetí

Silverstone - Jakub Smrž obsadil třetí místo ve zkrácené druhé jízdě britského závodu mistrovství světa superbiků v Silverstonu. Komisaři závod zastavili nedlouho poté, co český jezdec upadl a přišel o třetí místo.

5.8.2012

Závodník Jakub Smrž.Foto: Deník/Drahomír Stulír

Konečné pořadí ale bylo určeno na základě průjezdu jezdců cílem osmého kola a tehdy byl Smrž ještě třetí za francouzskými jezdci Sylvainem Guintolim a Lorisem Bazem. Druhý jmenovaný byl po výhře v první jízdě nejúspěšnějším závodníkem víkendu.

Smrž měl v Silverstonu výhodu pole position, protože se nejlépe vypořádal s rozmary počasí při sobotní kvalifikaci. I oba závody poznamenal déšť, třebaže první start se odehrál na suchu a Smrž se po něm držel na druhém místě.

Brzy ale začalo pršet a český jezdec ztratil, navíc po kolizi s Maximem Bergerem upadl. Závod byl poté zastaven a restartován, Smrž do druhé části vsadil na pneumatiky do mokra, ale silný déšť přišel až na konci závodu, kdy se český jezdec pohyboval mimo bodované pozice.

Druhý start byl nejprve odložen kvůli další přeháňce, Smrž pak jezdil dlouho druhý za Guintolim s velkým náskokem před dalšími soupeři. Postupně se k němu ale přiblížil Baz, dostal se před něj a nedlouho poté byl po sérii havárií, z nichž se jedna nevyhnula ani Smržovi, závod zastaven a ukončen.

Kvůli zkrácení závodu se udělovala jenom polovina bodů, Smrž jich za své páté umístění na stupních vítězů v kariéře získal osm. Naposledy byl třetí vloni v září v jedné jízdě v Německu, jeho maximem jsou dvě druhá místa. V MS mu stále patří dvanácté místo.

Závod mistrovství světa superbiků v Silverstone (Británie):

1. závod: 1. Baz (Fr./Kawasaki) 40:46,128, 2. Fabrizio -0,383, 3. Badovini (oba It./BMW) -0,459, …17. Smrž (ČR/Ducati) -1 kolo.
2. závod: 1. Guintoli (Fr./Ducati) 10:42,051, 2. Baz -0,881, 3. Smrž -1,671.
Pořadí MS (po 10 z 14 závodů): 1. Biaggi (It./Aprilia) 274 b., 2. Melandri (It./BMW) 263,5, 3. Sykes (Brit./Kawasaki) 222,5, …12. Smrž 92,5.

Britové vypustili největší vzducholoď světa. Je delší než Airbus A380

/FOTOGALERIE/- Britský Airlander 10 je se svými 92 metry delší než největší Airbus A380. A samozřejmě je také největší vzducholodí dneška. Nyní je po loňské havárii opět zpátky ve hře o komerční nasazení. Absolvoval totiž bez potíží svůj v pořadí třetí zkušební let.

DOTYK.CZ

Auroru, symbol bolševické revoluce, seřídil mág z Moravského Krasu

Aurora, to je latinsky záře. Křižník Aurora, který se v bolševické symbolice zařadil po bok Lenina či symbolu srpu a kladiva, spustili na vodu přesně před 117 lety. Tříkomínové plavidlo historicky zazářilo v 9.45 hodin večer 7. listopadu 1917, kdy svými výstřely zahájilo bolševický puč známý jako Velká říjnová revoluce. Nebýt ale renomované firmy Erich Roučka z Blanska, možná by dějiny vypadaly jinak.

Český vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se začátkem června zúčastní sjezdu sudetoněmeckého sdružení v Augšpurku. Půjde tak zatím o nejvýše postaveného českého politika, který se sjezdu zúčastní. Loni se sjezdu zúčastnil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Sněmovna by mohla navrhnout na vyznamenání Vlka a Sáblíkovou

Sněmovna by mohla navrhnout prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání kardinála Miloslava Vlka in memoriam, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou in memoriam. Na předběžném seznamu, jenž čítá celkem 39 jmen a který dnes projednal organizační výbor, figurují také historik Petr Čornej, psychiatr Cyril Höschl nebo bývalý hokejový brankář Jiří Holeček. Sněmovna by měla o kandidátech hlasovat v červnu.