Mugello– Ve Velké ceně Itálie silničních motocyklů zČechů bodoval jen třináctý Abraham. /AKTUALIZOVÁNO, GALERIE/

31.5.2009 1

Lukáš Pešek se soustředí v boxech v Mugellu.Foto: Auto Kelly - CP Racing/MPAfoto

Motorkáře ve světovém šampionátu opět trápil déšť.

Ve třídě do 250 ccm se o tom z českých jezdců přesvědčil hlavně Lukáš Pešek, který ze slibné šesté příčky spadl.

Rozpršelo se krátce před startem závodu dvěstěpadesátek. To českému závodníkovi startujícímu z 15. místa, sedělo. Pešek se začal prodírat jezdeckým polem a ve třetím kole byl už pátý.

O toto místo bojoval s Hectorem Bárberou ze Španělska. Jenže v sedmém kole jízdu na vodě nezvládl a ze šesté příčky se poroučel k zemi.

I když pád nevypadal nebezpečně, otřesený Pešek podpíraný pořadateli pomalu odkráčel mimo trať.

"Jel jsem nastavení na sucho a byl jsem rád, že jsem se držel tak. Pak se však začalo výrazněji zrychlovat, což jsem už nezvládl a následoval pád. Úplně dobře mi není, hlava mě bolí, tělo je zesláblé, protože mám angínu a beru tento týden antibiotika, ale je to za námi a jedeme dál," řekl po závodě český jezdec.

V boji vedení se Ital Simoncelli „bodyčekoval“ se Španělem Bautistu. Oba jezdci vyjeli mimo trať a radoval se z toho Mattia Pasini, který dostal do vedení. Italský jezdec první příčku udržel přes dotírání Simoncelliho.

Karel Abraham s Aprilií měl v druhé polovině Grand Prix problémy, takže z toho byly nakonec tři body za 14. příčku.

V souboji třídy do 125 ccm vyhrál Bradley Smith na Aprilli. Britský jezdec se díky tomu dostal i do průběžného vedení šampionátu. Brněnský mladík Lukáš Šembera na stroji stejné značky obsadil 22. místo.

V elitní třídě MotoGP se znovu přezouvalo. Nejlépe boj se soupeři i počasím zvládl Casey Stoner na Ducati. Pro italskou značku tak skončilo prokletí domácího okruhu, kde se jí v minulých letech moc nedařilo.

Druhý skončil Jorge Lorenzo na Yamaze a třetí jeho týmový parťák,obhájce titulu Valentino Rossi na Yamaze .

V sobotním závodě nadějí Red Bull Rookies Cup zazářil Jakub Kornfeil. Po velké bitvě s Norem Fagerhaugem obsadil druhé místo, což je první „bedna“ pro českého pilota v historii tohoto poháru jednotných motorek KTM.

„Rád bych si tento výsledek ještě letos zopakoval. Co je nejdůležitější, vím, že na to mám,“ řekl 16letý závodník z Rohatce na Hodonínsku.

Do 125 ccm: 1. Smith (Brit./Aprilia) 40:09,523 min., 2. Terol –0,216, 3. Simon (oba Šp./Aprilia) –7,114, 4. P. Espargado (Šp./Derbi) –11,829, 5. Marquez (Šp./KTM) –12,315, 6. Zarco (Fr./Aprilia) –14,605, … 22. Šembera (ČR/Aprilia) –1:21,946.
Pořadí MS (po 5 z 16 závodů): 1. Smith 74,5 b., 2. Simon 71, 3. Iannone (It./Aprilia) 46,5, 4. P. Espargado 44,5, 5. Gadea (Šp./Aprilia) 43.

Do 250 ccm:
1. Pasini (It./Aprilia) 45:38,391, 2. Simoncelli (It./Gilera) -0,117, 3. Bautista (Šp./Aprilia) -1,293, 4. Lüthi (Švýc./Aprilia) -24,557, 5. Bárbera (Šp./Aprilia) -27,014, 6. H. Aojama (Jap./Honda) -30,037, …13. Abraham -1:23,730, L. Pešek (oba ČR/Aprilia) nedojel.
Pořadí MS (po 5 z 16 závodů): 1. Bautista 83, 2. H. Aojama 76, 3. Simoncelli 61, 4. Bárbera 59, 5. Pasini 51, …13. L. Pešek 24, 16. Abraham 14.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Ducati) 45:41,894, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -1,001, 3. Rossi (It./Yamaha) -2,076, 4. Dovizioso (It./Honda) -2,129, 5. Capirossi (It./Suzuki) -3,274, 6. Edwards (USA/Yamaha) -24,451.
Pořadí MS (po 5 z 17 závodů): 1. Stoner 90, 2. Lorenzo 86, 3. ROssi 81, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 57, 5. Dovizioso 56.

Red Bull Rookies Cup:
1. Fagerhaug (Nor.) 29:25,764 min., 2. Kornfeil (ČR/oba KTM) -0,266.
Pořadí (po 2 z 8 závodů): 1. Fagerhaug 70 b., …3. Kornfeil 38.

Autor: Radek Vičík

31.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
Sir Roger Moore
4

Zemřel Sir Roger Moore, jeden z filmových Bondů

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
23 34

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Tři autentické dojmy z Manchesteru: Lidé jsou šokovaní, život se ale nezastavil

/VIDEO/ Jak se tragédie v Manchesteru, kde útočník na koncertě odpálil bombu, dotkla tamních obyvatel, včetně české ředitelky Czech School Manchester? Jaké dojmy a postřehy nám svěřil novinář deníku The Sun, jehož syn byl přítomen na tragickém koncertě? Přinášíme i poznatky další Češky, sociální praconice Zory Zámečníkové, jež poskytla video z okolí místa činu.

Comeback Kvitové se blíží. Bude hrát už v Paříži?

/VIDEO/ Doba návratů? Jen den poté, co svůj návrat na kurty oznámila bývalá světová jednička Viktoria Azarenková (po mateřské pauze plánuje hrát Wimbledon), se výrazně přiblížil i comeback další tenisové hvězdy – Petry Kvitové.

Bouře na magistrátu. Vznikne Blanka II?

Vedení města se nemůže dohodnout na podobě dokončení severovýchodní části městského okruhu. Ve hře jsou dvě varianty.

Obětí je 22, nejmladší osmiletá. K útoku v Manchesteru se hlásí Islámský stát

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Celkem 22 mrtvých a minimálně 59 zraněných. Taková je bilance exploze v koncertní hale v Manchesteru. Podle všeho se zde odpálil sebevražedný útočník, policie to vyšetřuje jako teroristický čin. Totožnost 23letého útočníka je již známa, premiérka Theresa Mayová však prozatím neprozradila více. Odpoledne se pak k útoku přihlásil Islámský stát. Zatčeni byli již tři podezřelí. V úterý po poledni pak bylo evakuováno nákupní středisko Arndale. Svědci totiž slyšeli velkou ránu.