Plochodrážní hvězdy se scházejí v Pardubicích

Pardubice - Diváci uvidí kvalitní závody juniorů i tradiční Zlatou přilbu.

2.10.2008

Jason Crump vyhrál Zlatou přilbu už dvakát, v neděli nebude na startu chybět.Foto: Deník/Tomáš Kubelka

Velká část světové špičky seniorů a nejlepší junioři na ploché dráze zahájí v pátek své třídenní boje na pardubickém plochodrážním oválu.

Svítkovský stadion bude dějištěm tradičních podniků i jednoho „mimo“ program, ne však bez důležitosti.

„Vedle Zlaté přilby a juniorské Zlaté stuhy se v sobotu jede finále světového šampionátu jezdců do 21 let,“ připomíná Petr Moravec, šéf české ploché dráhy a zároveň jeden z hlavních pardubických organizátorů.

„Juniorské mistrovství světa je prestižní závod, který slibuje vyrovnané a dramatické boje,“ doplnil manažer závodu Evžen Erban.

Jeho tajným tipem je Tai Woffinden z Anglie, české barvy budou hájit Matěj Kůs a Filip Šitera.

Vrcholem víkendu ale zůstává jubilejní 60. Zlatá přilba.

Na startu nejstaršího plochodrážního závodu v Evropě opět nechybí velké hvězdy. Kvůli kolizi s polskou ligou sice nepojede aktuální mistr světa Nicki Pedersen z Dánska, ale i tak je startovní listina nabitá.

K závodu je momentálně přihlášeno pět stálých účastníků Grand Prix a další čtyři, kteří letos jeli alespoň jeden závod.

Zatím nejaktuálnější změnou je náhrada Fredrika Lindgrena ze Švédska jeho mladším bratrem Ludwigem.

Na startu je hned osm „Zlatých přileb“, přesně tolik vítězství mají dohromady na svém kontě Angličan Scott Nicholls, Australané Leigh Adams (ten vyhrál hned čtyřikrát) a Jason Crump a domácí Tomáš Topinka.

„Byli bychom moc rádi, kdyby někdo konečně navázal na poslední české vítězství Tomáše Topinky z roku 1996,“ zasnil se Erban.

Osmička českých jezdců v čele s bratry Drymlovými, Lubošem Tomíčkem a už zmíněným Topinkou to však nebude mít vůbec snadné.

Páteční program je pro diváky zdarma, sobotní lístky stojí od 30 do 400 Kč a v neděli od 100 do 800 Kč.

Těm, kdo do Pardubic dojedou vlakem, nabízejí České dráhy poloviční jízdné.

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

Praha -Ve věku 69 let zemřel dnes ráno kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect, sdělil to současný zpěvák kapely Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince.

Záchranáři našli části těl obětí havárie indonéského letadla

Jakarta - Indonéští záchranáři dnes našli části těl v moři v oblasti, kde v sobotu havarovalo policejní letadlo se 13 osobami na palubě. Oznámil to na tiskové konferenci šéf Indonéské pátrací a záchranné agentury (BASARNAS) s tím, že ostatky pravděpodobných obětí byly nalezeny v místě, kde už vesničané dříve vylovili sedadlo z letadla a vak obsahující mobilní telefon a policejní doklady.

Skvělá Koukalová slaví první letošní triumf. Ovládla stíhací závod!

Östersund /FOTOGALERIE/ - Biatlonistka Gabriela Koukalová vyhrála stíhací závod Světového poháru v Östersundu. Do vedení se dostala už po úvodní střelbě a do cíle dojela o osm sekund před Němkou Laurou Dahlmeierovou. Pořadí v čele SP je opačné, Dahlmeierová vede před Koukalovou o 25 bodů. Eva Puskarčíková skončila ve Švédsku na osmém místě, což je její nejlepší individuální výsledek v SP, Lucie Charvátová byla dvanáctá a Veronika Vítková osmnáctá.