Fantazie, jásal Rosberg po triumfu ve Španělsku. Grosjean srazil mechanika

Barcelona - Nico Rosberg vrací úder. Německý pilot ovládl Velkou cenu Španělska, když poprvé v sezoně dokázal porazit Lewise Hamiltona. Oba jezdci Mercedesu v neděli na okruhu v Barceloně opět nenašli přemožitele - Sebastian Vettel z Ferrari sice dlouho držel stříbrnou pozici, ale nakonec dojel třetí. Mercedes tak získal třetí double v sezoně.

10.5.2015 AKTUALIZOVÁNO 10.5.2015

Velká cena Španělska: Nico Rosberg a oslavy jeho vítězstvíFoto: ČTK/AP

Další události? Romain Grosjean trefil během zastávky v boxech mechanika. Cíl nespatřil miláček domácích fanoušků Fernando Alonso, jehož alespoň částečně zastoupil devátý Carlos Sainz junior.

"Byl to fantastický víkend. Vše fungovalo od začátku do konce, všechno si sedlo. V sobotu i v neděli," řekl Rosberg. "Je skvělé, že pořád takhle dominujeme," radoval se.

K prvnímu dramatu došlo na startu. A v hlavní roli byl Hamilton. Nejenže mu z pole position poodjel Rosberg, ale dostal se před něj také čtyřnásobný mistr světa Vettel.

Výborně se podařil úvod závodu Felipemu Massovi, který byl v barvách Williamsu na roštu devátý, ale v pátém okruhu už jezdil na šesté pozici. A na tom se nic nezměnilo, do cíle dojel za finskými piloty Valtterim Bottasem (kolegou z Williamsu) a Kimim Räikkönenem z Ferrari.

Hamiltonovi nevyšla ani první zastávka v boxech, při níž měli mechanici potíže se zadním kolem. Naopak Vettelovu týmu trvala výměna pneumatik pouze 2,3 sekundy a díky tomu se vrátil na trať daleko před Britem. Ten však Němce dojel a od dvacátého kola na něj bezprostředně útočil.

"Trochu se mi na startu protočila kola, nezvládl jsem to, už dlouho jsem neměl tak špatný start. Možná jsem už tam prohrál dnešní závod," připustil Hamilton, který skončil nejhůř na druhém místě už ve dvanácti závodech za sebou. Naposledy se mu to nepovedlo v srpnové Velké ceně Belgie, kdy musel kvůli technické poruše odstoupit.

To hrálo do not Rosbergovi, který měl v čele volnou cestu a zvyšoval náskok.

Hamilton musel sáhnout k jiné strategii a zajel ve 33. kole nečekaně znovu do boxů pro nové pneumatiky. V plánu však bylo, že absolvuje ještě jeden pit stop, k čemuž došlo čtrnáct kol před koncem.

Nakonec se tato taktika ukázala jako klíčová v boji o druhé místo, úřadující šampion se vrátil na trať s pohodlným náskokem před Vettelem, který bez potíží udržel až do cíle. "Řekněte mi, jestli je nemožné, abych útočil na Rosberga?" ptal se v týmové vysílačce. Slyšel: "Nemá to cenu."

Rosberg tak snížil ztrátu na Hamiltona, nyní je mezi nimi rozdíl dvaceti bodů.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Barceloně:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:41:12,555 (průměr 182,061 km/h), 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -17,551, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -45,342, 4. Bottas (Fin./Williams) -59,217, 5. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:00,002, 6. Massa (Braz./Williams) -1:21,314, 7. Ricciardo (Austr./Red Bull), 8. Grosjean (Fr./Lotus), 9. Sainz (Šp./Toro Rosso), 10. Kvjat (Rus./Red Bull) všichni -1 kolo.

Pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Hamilton 111 b., 2. Rosberg 91, 3. Vettel 80, 4. Räikkönen 52, 5. Bottas 42, 6. Masa 39, 7. Ricciardo 25, 8. Grosjean 16, 9. Nasr (Braz./Sauber) 14, 10. Sainz 8.
Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 202, 2. Ferrari 132, 3. Williams 81, 4. Red Bull 30, 5. Sauber 19, 6. Lotus 16, 7. Toro Rosso 14, 8. Force India 11.

Autor: Redakce, ČTK