V závodě plném pádů bodovali Pešek i Abraham

Jerez – Ve třídě do 250 ccm pomohly českým motocyklistům chyby soupeřů. AKTUALIZOVÁNO

30.3.2008

Lukáš Pešek se svojí Aprilií na trati v Jerezu.Foto: Auto Kelly - CP Racing

Pouze šestnáct závodníků dokončilo závod třídy do 250 ccm ve Velké ceně Španělska.

Z Jerezu si vezou body i oba čeští zástupci. Lukáš Pešek na Aprilii obsadil desátou příčku, Karel Abraham byl se strojem stejné značky třináctý.

"S desátým místem jsem spokojený Bylo pro mě důležité závod dojet," uvedl Lukáš Pešek pro Českou televizi.

Zvítězil Mika Kallio z Finska na KTM, který ještě do posledního kola vjížděl až jako třetí.

Oba čeští jezdci se museli vypořádat se startem ze čtvrté řady. Lépe se s tím popasoval Abraham, který se už pod dvou kolech propracoval na desáté místo.

Jenže brněnský smolař, který si v pátečním kvalifikačním pádu zlomil malíček u levé ruky i nohy, v následujícím kole vyjel z trati. "Aojama začal brzdit dřív než já a mně se to nepodařilo vyrovnat," vysvětlil Abraham.

Naštěstí pro něj kolize neskončila pádem, ale "pouze" ztrátou vybojované pozice a pádem na 22. příčku.

"Nebyl to jen výlet mimo trať, ale taky o kousek dál motorku položil. Za mnou ještě někdo spadl a nikdo z maršálů se mi nevěnoval," vysvětlil závodník velkou ztrátu.

Pešek se v té době postupně prokousával pozicemi na konci bodované patnáctky. V čele o vedení bojovali domácí Alvaro Bautista a Ital Marko Simoncelli. Pešek se držel v boji o dvanáctou příčku.

Pak ale přišly velké posuny v pořadí. Ale ne tak úplně přičiněním českých borců, závodníci před nimi totiž začali padat.

Jako první „šel k zemi“ Peškův stájový kolega Thomas Lüthi ze čtvrtého místa. V posledním kole udělal jezdeckou chybu druhý Simoncelli, který sestřelil i lídra Bautistu.

Vítězství tak spadlo do klína Kalliovi. Velikou radost měl druhý Mattia Pasini. Ital v sedle Aprilie se totiž po vítězství v Kataru udržel ve vedení šampionátu.

Pešek se rázem ocitl na desáté příčce a Abraham si dojel pro tři body za 13. příčku. 18letý jezdec z Brna se tak udržel v první desítce pořadí MS, když po dvou podnicích nasbíral 12 bodů.

Casey Stoner"Po první zatáčce jsem se propadl. Pak se mi jelo fajn, chtěl jsem se propracovat ke slupině s Pasinim. Jenže přišel kontakt s Locatellim a těžko jsem jezdce přede mnou doháněl. Hodně jsem se pral s pneumatikami, byly hodně ojeté," popsal svoje dojmy ze závodu Lukáš Pešek, který v Jerezu vybojoval prvních šest bodů v této sezoně.

Pedrosa: Jediná domácí radost

I když si 131 tisíc španělských příznivců přálo vítězství svých barev ve všech třech závodech, nakonec slavili jen jednou. Ale zato v elitní třídě MotoGP.

Casey Stoner.

Dani Pedrosa na Hondě vyhrál stylem start - cíl a soupeřům ujel o téměř tři vteřiny. Za ním skončilo duo jezdců Yamahy. Valentino Rossi sice neobhájil loňský triumf, ale zdá se, že se ho právě tato velká cena nastartovala k návratu mezi absolutní elitu.

Španělskou radost podtrhl třetí příčkou Rossiho týmový parťák, mladíček Jorge Lorenzo. Naopak velké trápení prožil obhájce titulu Casey Stoner. Australan ve službách Ducati dvakrát vyjel z trati a dojel až jedenáctý.

Stopětadvacítky pro Corsiho

Italský jezdec Simone Corsi vyhrál úvodní podnik Velké ceny Španělska silničních motocyklů, Velkou cenu Španělska. Do vedení se jezdec sedlající Aprilii dostal přibližně v polovině závodu a bez potíží jej udržel až do závěrečného 23. kola.

Podobně jako v úvodním podniku v Kataru nedojel obhájce titulu Gábor Talmacsi, kterého opět zradil jeho motocykl. Podobně dopadl jeho stájový kolega Sergio Gadea, jenž v Kataru vyhrál.

Výsledky:
Do 125 ccm:
1. Corsi (It./Aprilia) 41:46,100 min., 2. Terol (Šp./Aprlia) – 3,206, 3. Smith (Brit./Aprilia) –4,986, 4. Bradl (Něm./Aprilia) – 5,022, 5. P. Nieto (Šp./KTM) –6,254, 6. Bonsey (USA/Aprilia) –20,563.
Průběžné pořadí (po 2 z 18 závodů): 1. Corsi 34 b., 2. Bradl 29, 3. Terol 26, 4. Gadea (Šp./Aprilia) 25, 5. Olive (Šp./Aprilia), 6. di Meglio (Fr./Derbi) oba 20.

Do 250 ccm: 1. Kallio (Fin./KTM) 45:27,908 min., 2. Pasini (It./Aprilia) –4,277, 3. Takahaši (Jap./Honda) –4,287, 4. Aojama (Jap./KTM) –4,876, 5. Barbera (Šp./Aprilia) –5,968, 6. A. Debon (Šp./Aprilia) –13,633,… 10. Pešek –32,726, 13. Abraham (oba (ČR/Aprilia) –54,159.
Průběžné pořadí (po 2 z 18 závodů): 1. Pasini 45 b., 2. Kallio 41, 3. Barbera 31, 4. Takahaši 27, 5. A. Debon 23,6. Locatelli (It./Gilera) 16,… 10. Abraham 12, 13. Pešek 6.

MotoGP: 1. Pedosa (Šp./Honda) 45:35,121 min., 2. Rossi (It./Yamaha) - 2,883, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -4,339, 4. Hayden (USA/Honda) -10,142, 5. Capirossi (It./Suzuki) -27,524, 6. Toseland (Brit./Yamaha) -27,808.
Průběžné pořadí (po 2 z 18 závodů): 1. Pedrosa 41 b., 2. Lorenzo 36, 3. Rossi 31, 4. Stoner (Austr./Ducati) 30, 5. Doviziozo (It./Honda) 21, 6. Toseland 20.

Autor: Radek Vičík

30.3.2008 VSTUP DO DISKUSE

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).