Dramatický druhý závod mistrovství světa formule 1 v Melbourne vyhrál britský obhájce titulu Jenson Button z McLarenu.

Za ním dojeli s velkým odstupem Polák Robert Kubica s renaultem a Brazilec Felipe Massa s ferrari. I ve své druhé Grand Prix po návratu do seriálu bodoval Němec Michael Schumacher, jenž obsadil desáté místo.

Button vybojoval osmé vítězství v kariéře, ale premiérové v barvách McLarenu. Vytěžil z toho, že jako první zajel už v šestém kole pro pneumatiky na sucho, které mu vydržely až do cíle. "Nejdřív jsem myslel, že to byla katastrofální chyba, protože když jsem jel boxovou uličkou, bylo hrozné mokro. V prvním kole jsem si říkal, co jsem to provedl," svěřil se po závodě Button.

"Ale pak jsem chytil rytmus, našel si suchá místa na trati a pořádně za to vzal. Pak bylo hlavní vyhýbat se ostatním. Byl to fajn pocit. Zatímco oni hledali správnou stopu, já ji měl a mohl předjíždět," liboval si po vítězství s náskokem 12 sekund. "Odvedl fantastickou práci," pochválil třicetiletého jezdce šéf McLarenu Martin Whitmarsh.

Nuda z Bahrajnu se neopakovala

V čele šampionátu se udržel vítěz z Bahrajnu Španěl Fernando Alonso, jenž dojel čtvrtý a má 37 bodů. Za ním následují Massa s 33 body a Button (31).

Dnešní závod v ničem nepřipomínal úvodní Velkou cenu Bahrajnu, která nabídla velkou nudu. Hned po startu následovala na mokré trati havárie, do níž se zapletli tři světoví šampioni. Bez újmy z ní vyšel pouze Button, zatímco Alonso a Schumacher se propadli dozadu. Sedminásobný mistr světa navíc musel do boxů vyměnit poškozené přední přítlačné křídlo.

"Fernando špatně odstartoval, já byl na vnitřní straně, Michael na vnější a tři se to takové zatáčky nevejdeme, jak bylo vidět. Mrzí mě, že se Fernando roztočil, ale mě to taky stálo dost míst," prohlásil Button.

Divokou nehodu předvedl vzápětí Japonec Kamui Kobajaši, jenž ve vysoké rychlosti zdemoloval svůj sauber a navíc vyřadil ze hry Němce Nika Hülkenberga (Williams) a Švýcara Sébastiena Buemiho (Toro Rosso). Na okruh vyjel zpomalovací vůz, který kroužil do čtvrtého kola.

Vettel skvěle odstartoval, cíl ale opět neviděl

Start skvěle vyšel Němci Sebastianu Vettelovi, který využil pole position a ujal se vedení. Stejně jako v Bahrajnu jezdil suverénně v čele, ale cíle se po technické závadě opět nedočkal. V 26. kole vyjel z trati do štěrku a zůstal stát.

"Mohla za to poškozená brzdová destička. Hlásil jsem problémy už kolo předtím, chtěl jsem do boxů, ale už k tomu nedošlo," uvedl největší smolař úvodu sezony. "Je to k vzteku," řekl s odkazem na podobný osud v první Grand Prix roku.

Red Bull, který ovládl sobotní kvalifikaci, nakonec vytěžil ze závodu jen dva body. Domácí favorit Mark Webber sice bojoval těsně za stupni vítězů, ale v předposledním okruhu doplatil na souboj jezdců před ním. Hamilton zaútočil na Alonsa, ale vzápětí musel na brzdy a australský pilot do něj vrazil. S poničeným předním křídlem zajel do depa a dojel devátý.

Hamilton urval šesté místo, Schumacher desáté

Pro Hamiltona skončil souboj výjezdem z trati, přesto zachránil alespoň šesté místo. Ke spokojenosti měl však daleko. Zlobil se na vedení McLarenu, že ho zavolalo k druhé výměně pneumatik v době, kdy piloti vpředu včetně Buttona zvyšovali svůj náskok.

"Byla to možná jedna z mých životních jízd, ale bohužel kvůli strategii a Webberovi jsem vzadu. Jel jsem srdcem a zasloužil si lepší výsledek. Strategie byla špatná, všichni přede mnou jeli na jednu zastávku a já na dvě," stěžoval si předloňský mistr světa, který startoval až z jedenácté pozice.

Před závodním víkendem ho rozhodil dopravní incident, po němž mu australská policie dočasně zabavila auto za to, že na ulici jel příliš divoce. Whitmarsh připustil, že Hamiltona rozhodnutí týmu poškodilo.

Pro bod si po úvodním karambolu dojel i veterán Schumacher s mercedesem, který v posledním kole předstihl Španěla Pedra de la Rosu ze Sauberu. "Potřebujeme rychlejší auto," konstatoval šéf stáje Mercedes Ross Brawn.

Šampionát pokračuje už za týden Velkou cenou Malajsie v Sepangu.

Velká cena Austrálie v Melbourne, druhý závod MS vozů formule 1:
1. Button (Brit./McLaren) 1:33:36,531 (prům. rychlost: 197,144 km/h), 2. Kubica (Pol./Renault) -12,034, 3. Massa (Braz./Ferrari) -14,488, 4. Alonso (Šp./Ferrari) -16,304, 5. Rosberg (Něm./Mercedes) -16,683, 6. Hamilton (Brit/McLaren) -29,898, 7. Liuzzi (It./Force India) -59,847, 8. Barrichello (Braz./Williams) -1:00,536, 9. Webber (Austr./Red Bull) -1:07,319, 10. Schumacher (Něm./Mercedes) -1:09,391.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 19 závodů): 1. Alonso 37, 2. Massa 33, 3. Button 31, 4. Hamilton 23, 5. Rosberg 20, 6. Kubica 18, 7. Vettel (Něm./Red Bull) 12, 8. Schumacher 9, 9. Liuzzi 8, 10. Webber 6.

Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 70, 2. McLaren-Mercedes 54, 3. Mercedes 29, 4. Red Bull-Renault a Renault oba 18, 6. Force India-Mercedes 8, 7. Williams-Cosworth 5.