VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechtějí vám půjčit? Zaručíme se za vás

Komu je určena podpora státní Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a jak podpora funguje, vysvětluje její generální ředitel Ladislav Macka.

19.1.2009
SDÍLEJ:

Generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky Ladislav MackaFoto: ČMZRB

Pro koho jsou vlastně produkty vaší banky určeny?

Podpora Českomoravské záruční a rozvojové banky je určena všem malým a středním podnikatelům s životaschopným a řešitelným podnikatelským záměrem.

Komerční banky jim však často nechtějí kvůli vyššímu potenciálnímu riziku půjčit peníze. Naším úkolem je v případě nedostatečného finančního zajištění ze strany žadatelské firmy poskytnout komerční bance záruku.

V případě nedostatku firemního kapitálu zase půjčíme žadateli na jeho zvýšení formou úvěru. Tyto dva nástroje (záruka a úvěr) začnou platit v průběhu února a jsou podporovány proto, aby mohli podnikatelé lépe čelit současné ekonomické krizi.

Musím však zdůraznit, že služby ČMZRB jsou určeny jen pro malé a střední podniky působící mimo území hlavního města Prahy. Využíváme totiž také prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie. Podle jejich kritérií však pražský region svou výkonností přesahuje průměr EU, a proto nemůže tyto fondy čerpat.

Naše programy se také vztahují pouze na vybrané obory podnikání, což jsou všechna průmyslová odvětví, stavebnictví, výroba elektřiny a tak dále.

Mohl byste stručně popsat celý proces žádosti o pomoc? Má se živnostník obrátit rovnou na vaši pobočku nebo má jít nejdřív do komerční banky?

Podnikatel, který přijde do komerční banky žádat o úvěr a ta mu ho z výše uvedených důvodů nechce poskytnout, bývá většinou upozorněn na možnost využití služeb našeho ústavu.

Vydáváme také letáky, inzerujeme v novinách, jsme k dispozici na telefonu, internetu a také našich šesti celorepublikových pobočkách. Stačí, pokud podnikatel vyplní žádost a současně předloží vyjádření komerční banky, že tato je při naší účasti ochotna poskytnout úvěr. My po posouzení vystavíme záruční listinu, s kterou jde žadatel o úvěr zpátky do komerční banky.

Mohli byste blíže popsat funkci záruk?

Jak již bylo řečeno, pokud jde živnostník do kterékoliv komerční banky žádat o úvěr, bude muset předložit jisté zajištění, což může být určitá hodnota nemovitosti nebo cenných papírů.

Může se však stát, že podnikatel nedisponuje zajištěním v bankou požadované výši, v tom případě se obrátí na nás a my budeme plnit úlohu jakéhosi institucionálního ručitele.

Jinak řečeno, zaručíme se za podnikatele komerční bance, která má tak větší jistotu. Během února začneme poskytovat záruky za jak provozní, tak investiční úvěry (například modernizace strojového zařízení, nákup nemovitostí).

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti?

U větších objemů záruk trvá celý proces přibližně tři týdny od předání kompletních podkladů. Menším zárukám do pěti milionů korun ale můžeme vyhovět i do tří dnů.

Poskytujete podnikatelům také úvěry, nebo se touto bankovní činností vůbec nezabýváte?

My spravujeme vládní peníze, smyslem našich úvěrů na rozdíl od těch komerčních tedy není, abychom podporovali samotné podnikatelské aktivity. Náš úvěr je určen pro ty klienty, kteří nemají dostatek kapitálu při jednání z komerční bankou o úvěru.

Smyslem úvěrů od ČMZRB je vklad do základního kapitálu firmy s cílem navýšit jej na úroveň, kterou banka požaduje. Výhodou takového úvěru je, že nám se prostředky vrací až po splacení úvěru komerční bance. Dalšími přednostmi mohou být delší doba splatnosti, možnost odkladu splátek, nižší úroková sazba a podobně.

V jakých finančních objemech poskytujete záruky a úvěry? Jaké jste měli například procento neúspěšných žadatelů?

Za loňský rok jsme poskytli záruky ve výši 2,9 miliardy korun a také přibližně 200 milionů korun úvěrů. Nejsme samozřejmě schopni uspokojit všechny a například za loňský podzim jsme asi třetinu žadatelů o záruky odmítli. Řečeno opět čísly, z žádostí o 900 milionu korun jsme poskytli záruky v přibližné výši 600 milionů.

Co se týče výhledů do budoucna, na období let 2009 a 2010 se počítá s objemem prostředků ve výši čtyř miliard korun, kde jedna miliarda je tuzemských zdrojů a tři miliardy z fondů EU.

V čem jsou podle vás největší rozdíly mezi komerčními úvěry a například dotacemi z Evropské unie?

Z pohledu státního rozpočtu jsou jednoznačně lepší úvěry než dotace, jelikož tyto peníze jsou návratné a nevytváří se tržní deformace. V případě veřejných peněz je toto zvlášť důležité.

Z pohledu podnikatele je samozřejmě lepší dotace, protože je to vlastně dar. Nebezpečím však je, že firmy se spoléhají na to, že dostanou dotaci, a nehledí již potom na kvalitu podnikání. Zatímco u úvěru musí firma samozřejmě splácet, k čemu je potřeba mít výnosný byznys.

Dále vidím problém v tom, že žádá-li podnikatel o dotaci z fondů EU, musí již mít vlastní prostředky a prokázat vlastní efektivnost. Dotace se totiž často přiděluje na závěr projektu nebo formou záloh v průběhu projektu.

Pokud firma nedisponuje potřebným kapitálem, musí si půjčit, což v případě malých živností může být problém. Dotace jsou také vázány například na slíbené budoucí vysoké zhodnocení nebo využití nových technologií. Řada našich klientů spíš potřebuje pouze rozšířit výrobu (například truhlárnu, opravárnu a podobně).

Samotný proces žádání o dotaci je navíc příliš složitý, firmy se proto často musí obracet na specializované agentury, což představuje další dodatečné náklady.

ČMZRB

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMRZB) je rozvojovou bankou České republiky financovanou z veřejných zdrojů, která byla založena v roce 1992. j Napomáhá v souladu se záměry hospodářské politiky vlády České republiky a regionů rozvoji malého a středního podnikání, infrastruktury a dalších sektorů ekonomiky vyžadujících veřejnou podporu. (www.cmrzb.cz). Financována je z fondů EU i ze státního rozpočtu.

Pobočky banky

Praha

Jeruzalémská 964/4, 110 00 Praha 1, tel.: 255 721 111, fax: 255 721 584, e-mail: infoAB@cmzrb.cz

Brno

Hlinky 120/47, 603 00 Brno, tel.: 538 702 111, fax: 538 702 110, e-mail: infoBM@cmzrb.cz

Ostrava

Přívozská 133/4, 701 77 Ostrava, tel.: 597 583 111, fax: 597 583 110, e-mail: infoOV@cmzrb.cz

Hradec Králové

Eliščino nábřeží 777/3, 500 03 Hradec Králové, tel.: 498 774 111, fax: 498 774 110, e-mail: infoHK@cmzrb.cz

Plzeň

Bezručova 147/8, 303 76 Plzeň, tel.: 378 775 111, fax: 378 775 110, e-mail: infoPM@cmzrb.cz

České Budějovice

Husova 9, 370 01 České Budějovice, tel/fax: 387 318 428, e-mail: plojhar@cmzrb.cz

KATEGORIE PODPOROVANÉ V PROGRAMU ZÁRUKA ČESKOMORAVSKÉ ZÁRUČNÍ A ROZVOJOVÉ BANKY

TĚŽBA NEROSTNÝCH SUROVIN

* těžba a úprava ostatních nerostných surovin

ZPRACOVATELSKÝ PRŮMYSL

* výroba potravinářských výrobků a nápojů
* výroba textilií a textilních výrobků
* výroba oděvů, zpracování a barvení kožešin
* činění a úprava usní, výroba brašnářských a sedlářských výrobků a obuvi
* zpracování dřeva, výroba dřevařských, korkových, proutěných a slaměných výrobků kromě nábytku
* výroba vlákniny, papíru a výrobků z papíru
* vydavatelství, tisk a rozmnožování nahraných nosičů
* výroba chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken
* výroba pryžových a plastových výrobků
* výroba ostatních nekovových minerálních výrobků
* výroba kovových konstrukcí a kovoděl. výrobků (kromě výroby strojů a zařízení)
* výroba strojů a zařízení
* výroba kancelářských strojů a počítačů
* výroba elektrických strojů a zařízení
* výroba radiových, televizních a spojových zařízení a přístrojů
* výroba zdravotnických, přesných, optických a časoměrných přístrojů
* výroba motorových vozidel (kromě motocyklů), výroba přívěsů a návěsů
* výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení
* výroba nábytku; ostatní zpracovatelský průmysl
* recyklace druhotných surovin

VÝROBA A ROZVOD ELEKTŘINY, PLYNU A VODY

* výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepelné energie

STAVEBNICTVÍ

* činnosti v oblasti nemovitostí a pronájmu;

podnikatelské činnosti

* činnosti v oblasti výpočetní techniky
* výzkum a vývoj
* právní a účetní činnosti a jejich revize; daňové poradenství; průzkum trhu a veřejného mínění; poradenství v oblasti podnikání a řízení, holdingové společnosti
* architektonické a inženýrské činnosti a související technické poradenství
* technické zkoušky a analýzy
* průmyslové čištění a všeobecný úklid
* různé podnikatelské činnosti jiného druhu

OSTATNÍ VEŘEJNÉ, SOCIÁLNÍ A OSOBNÍ SLUŽBY

* praní a chemické čištění textilních, kožených a kožešinových výrobků
* kadeřnické, kosmetické a podobné služby
* služby v oblasti tělesné hygieny

Zdroj: ČMZRB

IVAN NÉMETH

Autor: Redakce

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební sněm hnutí ANO probíhal 26. února v Praze. Andrej Babiš
AKTUALIZOVÁNO
20 10

Volby by vyhrálo ANO. Lidovci se STAN by se do Sněmovny nedostali

Ilustrační foto

Učitelka ponižuje děti, tvrdí někteří rodiče. Pochybení zjistila i inspekce

Rajtoralovi chyběla rodina, shodli se hráči. Má pozitivní vliv, říká Hašek

Co třeba vzpomínka na to, jak František Rajtoral na Schalke nádhernou brankou vynutil pro Plzeň prodloužení nervydrásajícího fotbalového poháru? Pro fanoušky kulatého nesmyslu hřejivá vzpomínka na jedno z nejpěknějších období světlovlasého kluka z Příbrami, který si v neděli vzal život.

AKTUALIZOVÁNO

Jako z akčního filmu: houkající policejní vůz k případu nedojel

Scéna jako z akčního filmu. V pondělí krátce po poledni se po Boleslavské třídě od centra směrem k železničnímu nadjezdu řítí houkající policejní vůz. Spěchá k případu pobodaného muže, kde jde o život. Na místo však už nedojede. Na křižovatce s ulicí V Kolonii mu do cesty z vedlejší silnice vjede řidička se Škodou Fabia. Střetu nelze zabránit. Zatímco řidička s autem skončila na rohu nejbližšího domu, policisté vjedou vlevo vedle silnice do úzkého pruhu mezi dům a betonovou stěnu, jíž začíná samotný nadjezd.

Francouzi žijící v Česku Le Penové nevěří. Do druhého kola by ji neposlali

Francouzi, kteří v prvním kole francouzských prezidentských voleb volili v Česku, by do finálního souboje poslali středového kandidáta Emmanuela Macrona a republikána Françoise Fillona. Plyne to z výsledků voleb na webu francouzské ambasády v Praze. 

Babišovy dluhopisy? Sobotka označil jeho zprávu za politický pamflet

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) není spokojen s informacemi, které dnes dostala vláda od ministra financí Andreje Babiše (ANO) o postupu Finanční správy v záležitosti jednokorunových dluhopisů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies