VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vhodná doba na podnikání je vždycky, říká Podnikatel roku

Vladimír Kovář klade velký důraz na profesní kvalifikaci a neustálé vzdělávání zaměstnanců. Má rád práci s vysokou přidanou hodnotou, vedení firmy přirovnává ke strategické počítačové hře. Doufá, že jméno Unicorn bude stejně známé jako Siemens nebo Microsoft. V únoru získal cenu Podnikatel České republiky roku 2008, Česko bude zastupovat v mezinárodní části soutěže v Monaku.

25.3.2009 1
SDÍLEJ:

Vladimír KováčFoto: Unicorn

Jak se zrodil nápad založit Unicorn?

Podnik Koospol, kde jsem pracoval, koupil po revoluci počítač Siemens, který používal systém Sinix. V České republice šlo o naprostou novinku. Já jsem se práci se Sinixem naučil z manuálu a navrhoval jsem svým nadřízeným, abychom nabízeli to, co umím, dalším firmám.

Na můj vkus to ale šlo moc pomalu. Přímo do podniku za mnou přitom chodili lidi z jiných firem, kteří si ty počítače kupovali a chtěli, abych je vyškolil. Poptávky bylo tolik, že jsem se rozhodl, že to začnu dělat sám. A tak vlastně vznikl Unicorn.

Jak jste si po osamostatnění vedl?

Prodával jsem sám sebe a svoje znalosti. Když jsem třeba od svých zákazníků slyšel, co by ještě chtěli umět, tak jsem se to doučil. Pak jsem třeba jeden týden školil a druhý týden jsem se učil.

Pro české firmy jsem byl výhodný, nemusely posílat zaměstnance na školení Siemensu do Německa. Za to, za co jsem já vyškolil tým deseti zaměstnanců, by v Německu stěží vyškolili jednoho.

Brzy jsem na sebe stáhl celý trh v Česku. Uvědomil jsem si, že stát na vlastních nohou a budovat firmu je to, co mě baví.

Kolik jste do založení Unicornu investoval?

Stálo mě to asi dvacet tisíc korun z úspor, to byl poplatek za založení společnosti s ručením omezeným. V podstatě jsem začal od nuly.

Nosíte copánky a barevnou mikinu a po firmě chodíte bos. To není pro manažera zrovna typický vzhled. Měl jste s ním někdy problémy?

Ne, ze začátku jsem byl typický uhlazený manažer. Dnes už mám jinou roli než chodit ke klientům, v Unicornu pracuji spíš směrem dovnitř.

Běžně se ale třikrát za den převléknu do kvádra a provázím zahraniční studenty nebo významného klienta. Stal jsem se jakýmsi bohémským pozadím.

Teď jsem předal i operativní řízení společnosti. Nedělám to proto, že bych se vedení chtěl zbavit, ale mám potřebu vidět procesy ve firmě z většího odstupu, víc firmu rozvíjet a vzdělávat.

Pořád si ale udržuji znalosti, abych dokázal posoudit postup svých zaměstnanců. Tím je občas překvapím. Myslí si, že vedení už je mimo.

Nařizujete svým zaměstnancům, jak mají chodit oblečení, nebo jste k nim benevolentní?

Pro zaměstnance je vystupování za Unicorn přesně specifikované. Pokud jdou na oficiální schůzku s klientem, musí mít bílou košili a oblek tmavé barvy. Žádná přílišná extravagance. Věnuje se tomu i část našeho školení. Záleží ale na dohodě s klientem, k některým můžeme chodit třeba v džínách.

Unicorn má za sebou 18 let existence. Jaké máte zkušenosti se státní správou v Česku?

Domnívám se, že naše země má jedno z podnikatelsky nejlepších prostředí, která jsem měl možnost poznat. Západní Evropa je na tom se svým pracovním právem výrazně hůř než my. A třeba ve srovnání s Chorvatskem je Česko procházka růžovou zahradou. Na druhou stranu je státní správa velmi nepřehledná a korupční. Málokteré firmy s ní dokážou obchodovat.

Průměrný věk zaměstnanců vaší firmy je 28 let. Proč nezaměstnáváte starší lidi?

To má více důvodů. Osobně si myslím, že programování je podobné sportu. Jako koníček ujde, ale vrcholově ho můžete dělat jen do určitého věku. Pak se člověk musí specializovat.

Tím samozřejmě nechci říct, že sedmdesátiletý programátor nemůže být dobrý. Spíš se snažím vysvětlit, že je dobré neustále růst – buď se stát odborníkem na danou technologii, nebo na řízení procesů ve firmě.

Tak vypadá kariéra v Unicornu. Lidé, kteří zůstávají dlouho na jedné pozici, začnou být pro firmu drazí. Pro mě je výhodnější, aby lidé rostli s firmou, aby se posouvali na vyšší místa.

Neuvažujete ani o přijetí starších, zkušených manažerů?

Organizační struktura Unicornu je natolik specifická, že nakupovat vysoké manažery z jiných firem by nemělo smysl. Neděláme věci tak, jak je dělají ostatní. Bylo by problematické to lidi doučovat.

Raději si manažery vychováme. Základní školení zvané Hatchery (anglicky líheň) trvá dva až tři měsíce, ale stát se zaměstnancem Unicornu trvá roky.

Velký důraz kladete na neustálé vzdělávání zaměstnanců. Proč?

Protože zaměstnání je podobné sportu. Můžete mít k něčemu vlohy, ale musíte to pravidelně trénovat.

Jsou pro vaše zaměstnance školení povinná? Jaký k němu mají vztah?

Zaměstnanci mají něco povinně a něco nepovinně. Celé prostředí ve firmě ale formujeme tak, aby chápali, že to je pro nás i pro ně důležité, a aby ke vzdělávání měli pozitivní vztah. Je pravda, že je tu tak deset procent lidí, kterým to nevyhovuje a nechtějí tu být.

Celkově ale zájem o vzdělávání patří k DNA našich zaměstnanců.

V čem je Unicorn tak odlišný od jiných firem?

Nabízíme provozování informačních systémů víc jako službu. Přesvědčujeme klienty, že nepotřebují vlastní IT oddělení, vlastní servery. Všechno jim pronajímáme.

Největší rozdíl je asi v čistotě. Nutíme lidi uklízet v počítačích, stejně jako uklízí například doma v kuchyni. Rozdíl je taky v míře informovanosti.

V běžné firmě má každý svoje informace na svém počítači, s ostatními jich sdílí jen malou část. U nás sdílíme většinu informací. Díky tomu máme někdy o klientech lepší informace než oni sami.

Unicorn expanduje i do zahraničí. Jak získáváte zakázky?

Do zahraničí musíte jít v okamžiku, kdy je vám český trh malý. Někdy se ze zahraničí ozvou sami, jinde se protlačíme my, někde nás prosadí výjimečnost našeho řešení.

Pomáhají i reference dceřiných společností v Česku. Dobrým příkladem je naše řešení v energetice. Česká přenosová soustava pracuje na modernějších principech než třeba v Rakousku, Německu a Anglii. A náš software se probojoval na Slovensko, do Itálie, do Srbska, vyhráli jsme výběrové řízení v Rumunsku. I přes kanál La Manche se obchoduje s elektrickou energií pomocí softwaru z Unicornu.

Obáváte se o osud firmy v době krize?

Každá krize je vždycky šance a vždycky taky ohrožení. Cítíme velký pokles poptávky. Jsem ale systémový člověk, takže se na takové věci dlouhodobě připravuji, aby mi to pak nepodrazilo nohy.

Soustředíme se teď na to, co je potřeba. Tedy na vzdělání a udržení pozic u klientů.

Vypustili jsme rozvojové projekty, klientům jsme namísto uplatnění inflační doložky snížili ceny. Máme stabilizovanou pozici, i když o něco menší příjmy. Čekáme na to, až se klienti začnou vzpamatovávat.

Výhodou je, že můžeme začít nabízet služby alternativně. Jinak, než byli klienti doteď zvyklí.

Takže myslíte, že i v době krize má cenu zakládat nový podnik?

Zakládat firmu má cenu vždycky. Záleží to na tom, co chcete na trhu nabídnout. Důležité je vidět to tak, že když něco umíte a dokážete to předat ostatním, tak je to jedna z možností, jak začít podnikat.

Vladimír Kovář

Narozen: 1962 V roce 1990 založil společnost Unicorn, která poskytuje služby v oblasti informačních systémů. Po osmnácti letech existence má Unicorn přes tisíc zaměstnanců a obrat 1,3 miliardy korun, své produkty prodává i do zahraničí.

ZDENKA BUREŠOVÁ

25.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš.
18 7

Babiš hrozí Sobotkovi soudem. Zastrašit se nenechám, říká premiér

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
36 34

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

AUTOMIX.CZ

OBRAZEM: Jak by asi dnes vypadala legendární auta východního bloku?

Po rozpadu východního bloku se mnoho ikonických vozů této éry nedočkalo přímého nástupce. Plno nadšenců si však představuje jejich návrat a skrze grafické ilustrace vytváří moderní interpretace těchto známých aut. Podívali jsme se na ty nejzajímavější.

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Čtyři autentické dojmy z Británie: Lidé jsou šokovaní, život se ale nezastavil

/VIDEO, ROZHOVOR/ Jak se tragédie v Manchesteru, kde útočník na koncertě odpálil bombu, dotkla tamních obyvatel, včetně české ředitelky Czech School Manchester? Jaké dojmy a postřehy nám svěřil novinář deníku The Sun, jehož syn byl přítomen na tragickém koncertě? Přinášíme i poznatky další Češky, sociální praconice Zory Zámečníkové, jež poskytla video z okolí místa činu. Rovněž jsme oslovili bývalou novinářku Deníku, nyní působící v Londýně.

Otec zavíral své děti do hladomorny, tvrdí obžaloba. Viní ho z týrání

Dvě nezletilé děti měl sedmačtyřicetiletý otec na Břeclavsku podle obžaloby zavírat do místnosti nazývané hladomorna. Policisté navíc sdělili, že v jeho počítači našli tisíce erotických fotografií s mladými chlapci. Případem se v úterý začal zabývat brněnský krajský soud.

Comeback Kvitové se blíží. Bude hrát už v Paříži?

/VIDEO/ Doba návratů? Jen den poté, co svůj návrat na kurty oznámila bývalá světová jednička Viktoria Azarenková (po mateřské pauze plánuje hrát Wimbledon), se výrazně přiblížil i comeback další tenisové hvězdy – Petry Kvitové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies