Předpoklady historiků o tom, že by mohli být v hrobce pochováni významní členové jednoty bratrské, se ale nepotvrdily.

Badatelé narazili na neznámou klenbu během záchranného archeologického výzkumu v souvislosti s rekonstrukcí zvonice. Tu chce obec opravit a zpřístupnit lidem.

Jedná se o jednu z mála původních staveb jednoty bratrské, která se z této doby dochovala.

Dřevohostice v minulosti patřily k významným regionálním centrům jednoty bratrské a podle historiků zde působili nejen biskup Jan Němčanský, ale i další osobnost – Pavel Jessen z Lipníku.

Archeologové proto doufali, že by mohli nalézt jejich ostatky právě v této kryptě.

Jenže – jak se ukázalo, někdo je už před více než dvěma stovkami let předběhl. Hrobka byla totiž prázdná.Odkrytí hrobky pod zvonicí v Dřevohosticích

„Snažili jsme se udělat nejprve mikrosondu v klenbě nebo v jejím vrcholu na severovýchodní straně interiéru zvonice, a pak jsme poprvé nahlédli částečně dovnitř," vylíčil průběh prací přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Cesta do krypty už připomínala malé dobrodružství.

„Podle historika Jana Středovského z 18. století se do krypty vchází zvláštními kamennými schody od severu z pustého hřbitova. Podařilo se nám tuto skutečnost potvrdit. Vše koresponduje – vstup i kamenné schody," řekl.

Vyklizená a opuštěná

Badatelé podle něj našli patrnou zazdívku otvoru po vstupu.

„Po konzultaci s vedením obce se místní lidé, kteří nám celou dobou pomáhali, pod naším dohledem pustili do práce a prosekali otvor, abychom se přes něj mohli protáhnout do interiéru krypty. Hrobka už ale byla důkladně vyklizená a opuštěná, takže jsme zřejmě přišli až jako druzí," netajil se zklamáním Odkrytí hrobky pod zvonicí v DřevohosticíchZdeněk Schenk.

K zazdění krypty mohlo podle historiků dojít někdy v první polovině 18. století.

Výzkum nekončí

Pro archeology je sice fakt, že uvnitř nebyly nalezeny ostatky Českých bratří, rozčarováním, ale ne zas tak velkým.

„Našli jsme vstup do krypty a doložili tak její existenci. Uvnitř prostor o velikosti 3,5×4 metry byl nalezen soubor zlomků kuchyňské keramiky ze 17. století a několik zeleně glazovaných kusů barokních kamnových kachlů," vyjmenoval.

Na dně krypty byly roztroušené lidské kosti a uprostřed byla nápadná hromada volně ložených valounových kamenů, které byly vsypány dnes už zazděným průduchem ve vrcholku klenby.

Valouny zřejmě pocházejí z původní dlažby, jež se nacházela v interiéru zvonice.

„Výzkum stále není dokončen a budeme hledat dál pod úrovní podlahy, jestli zde nezůstalo něco z původních hrobů," uzavřel Zdeněk Schenk.