„Kdokoliv, kdo přinese vzorek, se může zúčastnit. Přijeli sem lidé z celého Olomouckého kraje, ale dokonce i z Brna," uvedla jedna z organizátorek Alena Černá. Obec Beňov spolu se Svazem zahrádkářů naplánovali tradiční klání na sobotu 7. března. Pořadatelé rozdělili degustátory a degustátorky do sedmi skupinek.

V první, ryze ženské, skupince koštovaly účastnice likéry.

„Borůvkový nám zatím chutnal nejvíce. Máme tu na výběr všech třináct druhů. Zajímavě zní třeba zázvorový, ořechový nebo čokoládový likér," pověděla Ivana Hudečková, která pochází z Vlkoše.

„My zbylé dvě jsme místní a zatím jsme se účastnily každý rok. Popovídáme si, okoštujeme," řekla Ludmila Hudíková s Miladou Kubíčkovou.

Nejmladší ze soutěžících byl Ondřej Hudík, který zároveň zasedl i v porotě.

„Snižuji tu věkový průměr," vtipkoval. Spolu s ním v komisi byla i nejstarší účastnice Svatoslava Měchurová. „Klukům to jde moc dobře, jsou šikovní," ohodnotila své spolusedící. Ondřej Hudík se přihlásil do soutěže také, ale pravděpodobně by svou slivovici ve velké konkurenci nepoznal.

„Už si pálím sám, po smrti dědy. Taťka s tím taky koketoval, ale teď jsem začal i já. Svůj vzorek tu mám, kdyby tu bylo šest slivovic, asi bych ho poznal, ale mezi tolika ne," usmíval se mladík.

Účastníci hodnotili slivovici a likéry podle tří kritérií – vůně, zabarvení a chuti.

„Správná slivovice musí být čirá a pěkně vonět. Maximum bodů je sto, ale toho, co si pamatuju, nikdo nikdy nedosáhl. Nad devadesát bodů je to dobré. Už jsme tu zkoušeli pár dobrých slivovic. Samozřejmě si nenalijete plnou štamprli, jen tak dva milimetry. Přece jen musíte vydržet celý den," popisoval Ondřej Hudík, který se koštu účastní počtvrté. Podle Jany Gerykové mnohdy stačí jen ovonět a radši nepít.

„Když mi slivovice nevoní, nepiju. Jsem tu podruhé, a když jsem tu byla poprvé, odcházela jsem střízlivá s tím, že dlouho nebudu chtít slivovici ani vidět. A teď jsem tu znovu," smála se.

V Beňově vládla příjemná sousedská atmosféra, kdy se mnozí sešli si popovídat o kapky lahodného moku. Mezi všemi vzorky nakonec vyhrála trnka z roku 2013 od Josefa Stojana z Beňova, který si odnesl putovní pohár a ocenění. Celý košt trval od 14 do 19 hodin.