Dalším stromům pád hrozí.

Na základě původní dohody se nahlodané stromy měly pokácet a nechat položené na místě. Bobři by tak okousávali už pokácené kmeny a na nepoškozených stromech by nevznikly větší škody.

Jenže nahromaděné klády na místě nenajdete.

„O původní dohodě s ponecháním stromu na místě vím. Pracovníci naší firmy ale v této věci vůbec nefigurují," uvedl ředitel firmy Ekoltes Hranice Milan Vinkler.

Plánovaný odvoz omdítla také vedoucí životního prostředí Ivana Zaoralová. Existuje prý pouze dohoda s místními rybáři o ponechání napadaných stromů přímo v rybníku.

Bobr totiž vodu prokysličuje, což rybám vyhovuje. Ve vodě však ještě ve čtvrtek byl pouze jeden kmen, další padající strom zachytily větve jiného stromu. Otázkou tak zůstává, kam se poděly stromy, které se na místě nenacházejí.

Vstup na vlastní nebezpečí

Nahlodané jsou další dřeviny, které hrozí brzkým pádem. Městská policie Hranice proto prozatím lokalitu ohraničila bezpečnostní páskou.

„Místo jsme zapáskovali proti vstupu. Naším úkolem je občas kontrolovat, zda pásku například někdo nestrhl," řekl velitel Městské policie Hranice Miroslav Mann, který dodal, že přítomnost člověka v takové oblasti je pouze na vlastní nebezpečí.

Také podle zástupce hospodáře místní organizace Českého rybářského svazu Dušana Oravy závisí případný vstup do takové lokality na zvážení každého obyvatele.

„Jako rybářská stráž nemůžeme hlídat vstup do takového prostoru. To je v kompetenci městské nebo státní policie, případně městského úřadu," uvedl.

Skutečnost, že bobr evropský se v Hranicích nahlodáním kmenů připravuje na blížící se zimu, prý není nic nového.

„Není to záležitost jen letošního roku. Například loni jsme vytahovali několik klád přímo z vody. Problém tady trvá asi dva nebo tři roky," dodal Dušan Orava.

Proti zákonem chráněnému hlodavci nemůže nikdo z pověřených orgánů zakročit předem.

„Může se jen počkat na dobu, kdy už je strom opravdu na spadnutí a pak jej urychleně pokácet," dodal člen místní organizace Českého rybářského svazu.

Bobr v současné době dělá problémy i v jiných oblastech regionu. Například v Hustopečích nebo v Lipníku nad Bečvou.