„Pacient se během terapie učí vnímat své tělo. Při lezení dochází k aktivaci svalstva a následné stabilizaci páteře, trupu, ramenních a kyčelních kloubů. Navíc metoda působí na páteř mobilizačním, korekčním, posilujícím a uvolňujícím efektem,“ uvedla fyzioterapeutka polikliniky Michala Jurutková.

Klappova kvadrupedální lokomoce je vhodná nejen jako léčba bolesti pohybového aparátu. Zájemci ji podle odborníků využívají i pro sportovní kondiční trénink.

Metoda se hojně využívá při léčbě skolióz, vadného držení těla, bolestí zad, funkčních poruch pohybového systému či posttraumatických a pooperačních stavů u dospělých i u dětí.

Cvičení se provádí ve spodním prádle z důvodu kontroly prováděných pohybů. Na rukou má pacient nasazeny rukavice a na kolenou nejlépe volejbalové chrániče, aby nedošlo při lezení k poškození pokožky.

Pacienti se mohou na cvičení objednávat osobně přímo na poliklinice nebo se informovat na telefonním čísle 972 748 194. Je však nutné mít doporučení praktického, rehabilitačního lékaře, neurologa nebo ortopeda.

Metoda nese název po německém ortopedovi Rudolphu Klappovi, který se zajímal se o pacienty s vadným držením těla a skoliózou. Pozoroval čtyřnohá zvířata a zjistil, že poloha na čtyřech je pro páteř z ortopedického hlediska velmi příznivá.

V současné době je původní Klappovo lezení uzpůsobeno požadavkům moderních terapeutických postupů jako Klappova kvadrupedální lokomoce a podchycuje evoluční vývoj člověka.