K prvnímu požáru v Bukovanech na Olomoucku vyjížděli hasiči ve čtvrtek 26. ledna v devět hodin večer. Kromě kůlny s uloženým palivovým dřevem a zahradním nábytkem žár poškodil také plastová okna na chatě, která stojí jen pět metrů od kůlny.

Majitel nemovitosti celkovou škodu vyčíslil na 80 tisíc korun.

Další dřevěný přístřešek v Bukovanech hasiči hasili 23. února po šesté hodině večer. I když zcela lehl popelem, škoda naštěstí dosáhla jen několika set korun.

Poslední únorový den zasahovalo několik hasičských jednotek v těžce přístupném terénu bukovanské chatové oblasti znovu. Tentokrát žhář podpálil dřevo uskladněné v těsné blízkosti chaty. V době, kdy na místo dorazili hasiči už hořela i chata samotná.

„Dovnitř jsme se museli dostat násilím, protože uvnitř nikdo nebyl. Brzy se nám podařilo lokalizovat požár a zabránit dalšímu šíření plamenů na budovu. Museli jsme také rozebrat poškozenou střešní konstrukci a dohašovat menší skrytá ohniska. Škoda dosáhla 50 tisíc korun,“ sdělil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Obec varuje letáky i hlášením v rozhlase

Zatím největší škodu zatím neznámý pachatel způsobil v pondělí 19. března pozdě večer.

Krátce před devátou hodinou večerní si jeden z místních obyvatel všimnul, že plameny šlehají z dalšího rekreačního objektu.

„Při příjezdu jsme zjistili, že hoří dřevěné zápraží a část střešního krovu. Zplodiny se přes plastové dveře dostaly do chaty a celou ji poničily. Majitel škodu vyčíslil na 300 tisíc korun,“ uvedl Hošák.

Vyšetřovatel hasičského záchranného sboru tehdy s jistotou potvrdil, že požár někdo založil úmyslně. Olomoučtí policisté proto budovu celou noc hlídali.

Místní lidé jsou ze čtyř požárů, ke kterým v Bukovanech došlo během pouhých tří měsíců zděšeni. Vedení obce teď obyvatele varuje prostřednictvím letáků na obecních internetových stránkách a hlášením v místním rozhlase.

„Lidé letáky také dostali do svých poštovních schránek. Jsme rádi, že to policie nebere na lehkou váhu a častěji sem zajíždějí hlídky. Obci zatím nevznikla žádná škoda. Vyhořelé objekty byly v soukromém vlastnictví, všechny se nacházejí v chatové oblasti,“ uvedla starostka Ivana Vančurová.

Jakmile slyšíme hasiče, vycházíme před domy

Atmosféra v obci je podle ní napjatá, obyvatelé jsou vyděšení pokaždé, když se v okolí rozezní sirény.

„Jakmile slyšíme hasiče, vycházíme před domy a s obavami vyhlížíme, co se u nás zase stalo. Lidé se na vedení obce obracejí, abychom s tím něco dělali. Dlouhá léta u nás nehořelo. Teď mají všichni ze žháře strach a snaží se zabezpečit si majetek,“ dodala Vančurová.

Olomoucká policie zatím žháře nedopadla. V případech, kdy se prokáže úmyslné založení požáru policie zahajuje stíhání pro trestný čin poškození cizí věci. Výše trestu uloženého za tento trestný čin je závislá na způsobené škodě.

„Například při škodě nad pět tisíc korun pachateli hrozí až rok vězení, při tzv. značné škodě nad 500 tisíc korun však už může jít na vězení až na tři léta, u škody nad pět milionů korun je trest od dvou do šesti let vězení. Případy žhářství jsou v regionu naštěstí ojedinělé, v loňském roce jsme na Olomoucku žádný nezaznamenali,“ řekl olomoucký policejní mluvčí Petr Čunderle.