VYBERTE SI REGION

Dobrovolníci pomáhají s ochranou přírody v Jeseníkách

Jeseníky – Deset dobrovolníků pomáhá tento týden v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky zlepšit stav přírody i zařízení, která slouží turistům. Zapojili se do šestnáctého ročníku Týdnů pro les a divočinu, které organizuje Hnutí Duha.

24.8.2013
SDÍLEJ:

Ochránci přírody hlídají Jeseníky před nájezdy borůvkářů. Foto: DENÍK/ Archiv

Dobrovolníci opravují turistické chodníky, ochraňují stromy proti okusu zvěří a odstraňují uměle vysazenou kosodřevinu, která se rozrůstá v cenných přírodních územích. Odbornou náplň terénních prací připravila Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

„Cílem je pomoci s ochranou a obnovou zdravých lesů a krajiny, která pak bude lépe odolávat změnám klimatu. Bude zmírňovat teplotní výkyvy či lépe zachycovat dešťovou vodu a tím snižovat velikost a následky povodní," vysvětlil mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

Týden pro les a divočinu v Jeseníkách je letošní pátou pracovní akcí pro dobrovolníky, kteří chtějí pomoci s obnovou zdravých lesů, zeleně v krajině a návratu divočiny do chráněných území.

„Jsem ráda, že i v letošním roce se našla spousta dobrovolníků, kteří věnovali svůj volný čas hezké a užitečné práci pro přírodu," řekla koordinátorka týdnů pro les Eliška Kvitová.

Ekologická organizace tyto akce připravila kromě Jeseníků ještě na Králickém Sněžníku, v Beskydech, Jizerských horách a na Strakonicku.

„V Jeseníkách se nám podařilo uvolnit cenný les od kosodřeviny, aby v něm mohl žít vzácný jeřábek lesní a další ohrožení živočichové, ochránit přes dva tisíce buků, jeřábů a jedlí před sežráním zvěří a pokosit několik hektarů luk, kde rostou vzácné orchideje," vyjmenovala Eliška Kvitová, co vše dobrovolníci udělali.

Součástí každé akce jsou také zajímavé přednášky a odborné exkurze, například do rezervací v chráněné krajinné oblasti. „Návštěva divočiny se vzácnými rostlinami a zvířaty, nádherných míst, kam se člověk běžně nedostane, je pro všechny zúčastněné největší odměnou," doplnila koordinátorka akce.

Za šestnáct let se uskutečnilo už více než sto podobných akcí, během nichž na patnáct set dobrovolníků odpracovalo přes padesát tisíc hodin a vysadilo přes dvě stě tisíc stromů. Pomáhali také s ochranou stromků proti spasení zvěří, pečovali o remízky a meze ve volné krajině, kosili louky a mokřady a odstraňovali invazivní rostliny, které vytlačují původní druhy.

Autor: Michal Krestýn

24.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Hospodští mají z EET strach. Lídři se v debatě zamýšleli, zda oprávněně

Praha /VIDEO/ - Dalším důležitým tématem předvolební debaty lídrů byla problematika zavedení EET. Hospodští si totiž stěžují, že EET a potenciální, plošný zákaz kouření jim pořádně zkomplikují podnikání. Jak se k této otázce postavili jednotliví představitelé politických stran a jakou protiváhu mohou hospodským nabídnout? 

Moskva: Americký letoun zabil v Iráku někdejšího šampiona v zápase

Moskva – Někdejší mistr Evropy v zápase ve volném stylu Čamsulvar Čamsulvarajev přišel o život při útoku amerického bezpilotního letounu v Iráku. Stroj zaútočil na území, které má pod kontrolou teroristická organizace Islámský stát (IS), informovala dnes ruská média. Podle nich se Čamsulvarajev podílel na verbování a výcviku nových členů pro IS.

Soud zrušil pokutu pro Bradáčovou za zveřejnění platů zaměstnanců

Praha – Soud zrušil rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který uložil pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství pokutu ve výši 100.000 korun za plošné zveřejnění platů jeho zaměstnanců. Úřad se bude muset věcí znovu zabývat. Na rozsudek upozornila Česká televize, pražský městský soud rozhodnutí vyvěsil na své infoDesce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies