Družstvo koupí pro vytrávenou říčku ryby

Svaz přišel na počátku července kvůli prasklé nádrži na kejdu o ryby v říčce Blatě. Otrava postihla desítky kilometrů toku – od Seničky až po Tovačov.

„Prokazatelné náklady na likvidaci uhynulých ryb činily pětadvacet tisíc korun. Družstvo je uhradilo," sdělil ve čtvrtek odpoledne Přemysl Jaroň, jednatel Výboru územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Českého rybářského svazu.

Dodal, že druhá část dohody mezi rybářským svazem a zemědělským družstvem spočívá v zajištění násady ryb pro Blatu.

„Termín na to družstvo má do března příštího roku," řekl Jaroň.

Kapři, štiky i jelci

Rybáři počítají s násadou kapra a štiky a takzvaných reofilních ryb – tedy těch, co žijí v proudech řek. K nim patří například jelci.

„Ze strany orgánů životního prostředí zatím událost uzavřena není," zmínil se Jaroslav Navrátil, předseda senického družstva. Vysvětlil, že se čeká na zpracování posudků k události.

„Posudky měly být původně hotové k šestnáctému říjnu," krčí rameny Navrátil.

Nechce odhadovat, v jaké výši mu úředníci vyčíslí za havárii pokutu.

„Vím, že havárií se kvůli jejímu rozsahu zabývaly hned tři odbory životního prostředí. Šlo o olomoucký, prostějovský a přerovský," podotkl v této souvislosti starosta Olšan u Prostějova Milan Elfmark.

Vyvážely břečku, proplachovali koryto

Nádrž na kejdu protekla podle zemědělců kvůli vedrem rozpuštěnému asfaltu. Ten sloužil jako těsnění. Do říčky následně vyteklo asi 400 kubíků zkvašených výkalů hospodářských zvířat.

Havárii pomáhala likvidovat bariéra postavená hasiči na Blatě v Olšanech u Prostějova. Sediment ze znečištěného dna tam odsávaly vozy.

Páchnoucí břečku vyvážely na blízká pole. Koryto se navíc proplachovalo vodou vypouštěnou z hydrantu a nádrží podniku Sigma Lutín.

Do boje proti kejdě v říčce se díky Povodí Moravy zapojily i přírodě blízké bakterií.

„Biologický roztok, který aplikovali specialisté, napomohl ozdravění řeky," pochvalovala si mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Kvůli otravě přišli sportovní rybáři v Blatě o metráky ryb. Byly mezi nimi i trofejní kusy.

„Z hladiny jsme sebrali například leklého šedesáticenti­metrového tlouště, pětačtyřiceti­centimetrového okouna či půlmetrového lína," posteskl si Václav Zelníček z Českého rybářského svazu.