„Za posledních deset let to jde na tomto úseku s vodou rapidně z kopce. Během této doby jsme několikrát přenášeli různé živočichy z vyschlého koryta do soutoku Romže a Hloučely. Je mi skoro dvaačtyřicet let a bydlím v domku nedaleko soutoku od narození a bohužel takový stav vody před rokem 2000 neznám," uvedla Monika Tanečková, která společně s Lubošem Balákem dává rakům a škeblím novou šanci.

Brzy už ve svém úsilí ale zřejmě nebudou aktivisté sami.Sucho a záchranný odlov raků a škeblí na Hloučelee

„V Hloučele je stále životaschopná populace raků říčních, situaci sledujeme a v případě potřeby zajistíme s ochránci z přírody z Prostějova záchranný odlov. Jedinou účinnou a efektivní metodou je odchyt do ruky při minimálním průtoku vody v korytě. Lokalitu budeme po toto upozornění navíc sledovat samostatně," slíbil Petr Loyka, olomoucký biolog, který spolupracoval jak na revitalizaci plumlovské přehrady, tak na ozdravění Podhradského rybníka.

Počítá i se záchranou dalších živočichů.

„Na soutoku obou říček je i škeble říční, kterou v případě potřeby převezeme do napuštěného Podhradského rybníka. Nemůžu vyloučit i další záchranný odlov ryb, ty se dostaly do Hloučely nad soutokem z Romže. Nebude to žádný problém, protože spolupráce s hospodářem rybářské organizace z Prostějova je výborná," dodal Petr Loyka.

Regulace průtoku? Jen s obtížemi

Nízký stav vody v Hloučele je výsledkem současného suchého počasí a nemožnosti regulovat průtok v korytě kvůli vypuštěné přehradě.

„Jsme limitováni situací, jaká je v celé republice. Průměrný průtok pod hrází je kolem čtyřiceti litrů za vteřinu. Minulou středu to bylo tři sta, pak zase třeba jenom dvacet. To závisí na aktuálním počasí, i když něco málo můžeme regulovat díky napuštěnému podhradskému rybníku," vyložil situaci mluvčí Povodí Moravy Jiří Macík.

Měřící stanice Povodí ukazuje pod hrází nulový stav vody.Sucho a záchranný odlov raků a škeblí na Hloučelee

„To je ale zřejmě způsobeno technickou chybou. Voda tudy protéká pořád," uvedl Macík.

Suchá je i Romže

Jeho slova potvrzují i údaje dalšího limnigrafu, který spravují meteorologové. Ten ukazuje hladinu na deseti centimetrech a průtok těsně pod dvě sta litrů vody za sekundu. Ani to není v tomto ročním období na Hloučele žádná závratná hodnota.

Suchá je však i Romže. Ve Stražisku ukazuje měřící stanice meteorologů nulový stav a průtok pouhých devět litrů za vteřinu.

„Romže je plněna srážkovou vodu a vodou z tání sněhu. Jako řeka zaniká a má charakter spíše stojaté vody. Jediné řešení vidím v revitalizaci krajiny, v pozemkových úpravách a v opatřeních k zadržení vody v krajině. Na straně jedné se daří úspěšně realizovat protipovodňová opatření, ale stejným problémem v České republice je a bude nedostatek vody, tedy opačný extrém, který ale nikdo systematicky neřeší," posteskl si biolog Petr Loyka.

Vodní režim Hloučely by mohlo vylepšit napuštění přehrady.

„Pokud však bude velké sucho, tak ani potom mnoho nenaděláme. Můžeme odpouštět jen to, co přiteče nebo naprší," upozornil mluvčí Povodí Jiří Macík.