Přijetí slíbené dotace už zastupitelé schválili, definitivní razítko v podobě začlenění do rozpočtu jí s největší pravděpodobností dají v únoru. Čas na otálení rozhodně není, stavební práce mají skončit už v polovině roku 2015, během dalšího půlroku by se měly vyřešit poslední papírové záležitosti.

O potřebě celkové úpravy travnaté plochy se mluvilo už před šestnácti lety, kdy se ve městě dokončovala rekonstrukce hranického zámku. Dlouhé roky neměl tento prostor žádné využití, až nyní se dostává do popředí zájmu představitelů města. Radnice totiž přiznává, že jde o možná poslední šanci, kdy na projekt získá dotaci.

„Podle předpokladů by se ve druhém pololetí roku 2014 mělo začít s realizací. Akci máme spolufinancovanou z Regionálního operačního programu, tím pádem musí být zrealizovaná a ukončená do konce roku 2015. Jedná se o evropské peníze, které musí být v roce 2015 utraceny," upřesnila starostka Hranic Radka Ondriášová (ČSSD).

V plánu dřevěná lávka i veřejné WC

Vedení města považuje rekonstrukci za „veřejně prospěšný projekt", který zahrnuje objekt volnočasových aktivit, vodní prvek a rekultivaci plochy veřejné zeleně včetně dětských prvků. Podle plánů bude její součástí i výstavba bezbariérového propojení dvou částí města skrz zahradu – dřevěné lávky a veřejného WC.

Město dává projektu zelenou a s rekonstrukcí souhlasí i komise pro regeneraci městské památkové zóny.

„Mám z toho radost. Je to věc, která nám v širším historickém jádru ještě scházela a kterou bychom určitě nebyli schopni zrealizovat bez přispění dotačních titulů. Srdce mi zajásalo, když jsme jistili, že na to dotace bude," řekl předseda této komise a opozitní zastupitel Vladimír Juračka (Hranice 2000).

Názor Karla Hübla

U všech představitelů města ale přílišné nadšení z akce nevládne. Například podle Karla Hübla (Věci veřejné) by se peníze mohly použít na jiné účely. I přes přislíbenou dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava ve výši 85 procent uznatelných nákladů totiž město musí finančně zajistit nejen zbývajících patnáct procent, ale také přemístění trafostanice, která nyní stojí uprostřed zahrady. Trafostanice ale do dotačního příspěvku nespadá, její přemístění však vyjde na dva a půl milionu. Pokud by se předpoklady potvrdily, z městské pokladny by na opravu zahrady šlo celkově skoro šest milionů korun.

„Dovedu si představit jiné investice, které jsou důležitější," řekl zastupitel a bývalý starosta Teplic nad Bečvou Karel Hübl.

Pozemek zámecké zahrady je v současné době nevyužitý a v podstatě neudržovaný, seče se jen párkrát ročně. Zahrada by po rekonstrukci měla plnit i funkci spojnice s nejbližšími ulicemi v centru města.