„Všichni už jsme z vody ven, šťastní a zdraví. Ponořil jsme se do maximální hloubky 265 metrů, v hloubce 240 metrů jsem objevil okno vedoucí do nové části propasti. Komín vedoucí k Rotundě Mokré a šachtu vedoucí do neznámé hloubky," napsal na svůj facebookový profil Starnawski.

Přestože polskému potápěči utekl světový rekord v ponorech v zatopených jeskyních jen o pár metrů, v Evropě se tak hluboko dosud nikdy nikdo nespustil. Světový rekord tak stále drží David Shaw, který se v roce 2005 v Africe dostal do hloubky 270 metrů. Svůj výkon však nepřežil.

Průzkum trval týmu 8,5 hodin, přesněji 510 minut. Samotný sestup zvládl Starnawski za 15 minut, v hloubce vydržel 5 minut. Zbylých 490 minut se postupně vynořoval, aby ochránil své zdraví.

„Šli jsme tam dva. Krzysztof se ponořil a já jsem ho potkal ve 170 metrech jako jistící potápěč," popsal situaci další z potápěčů David Čani.

Další plány

Akce byla součástí projektu Hranická propast-step beyond 400m, který vznikl za podpory National Geographic Society a snaží se změřit definitivní hloubku propasti. Ta však stále není i přes roky zkoumání známá. Bádání totiž komplikuje složitý profil propasti. Zhruba ve dvě stě metrech narazí potápěč na úzký „krček", který blokuje vrstva nahromaděného dřeva, bahna a listí. Většina spuštěných sond se tak dříve zastavila právě zde.

Protože Starnawski objevil ve 240 metrech nové prostory, čekají s Čanim na miniponorku, kterou pro ně vyrábí kolega z Polska. S tou chtějí novou puklinu probádat a zjistit, jestli nepokoří i další rekord, a to nejníže položenou zatopenou jeskyni. Dělí je pouhých 9 metrů.

„Hlubší sestupy už neplánujeme, ale budeme se snažit naměřit hloubku propasti přístroji," vysvětlil budoucí postup Čani. Do konce roku se tak možná staneme světově proslulým místem.

Autor: Veronika Hlavinková