Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jesenický Šnek letos nabídne i pekelnou věc: Časovku na Šerák

Šumpersko/Jesenicko - Tak tu máme jaro a cyklističtí nadšenci už vyjeli na svých „strojích“ vstříc novému cyklistickému roku.  Většina cyklistů již teď plánuje, jak naložit s letošní sezónou, kam vyrazit, kterých závodů se zúčastnit a podobně.

14.4.2012
SDÍLEJ:

Snímek z předchozího ročníku Jesenického Šneka.Foto: Jesenický Šnek

Při tomto plánování si určitě nezapomeňte do svého kalendáře zařadit závody regionálního cyklistického seriálu s názvem Jesenický Šnek (JŠ). Přijeďte a nebudete litovat. Těchto pár slov přijměte jako pozvání od pořadatelů JŠ.

JŠ je seriál s dlouhou tradicí. Letos slaví osmnáct let. Za tak dlouhou dobu prošel mnoha změnami a mezi cyklisty ze severní Moravy si získal velkou oblibu. Průměrná účast na závod se pohybuje kolem 100 závodníků. Ročník 2011 byl rekordním, co se týká průměrné účasti dětí na závodech, a to 32 dětí na závod.

Jak charakterizovat JŠ? Je to zdánlivě obyčejný seriál pro amatérské cyklisty, ale má řadu drobností a vlastností, které ho dělají výjimečným.

První a nejdůležitější je důraz na výchovu cyklistické mládeže. Na každém závodě, bez výjimky (!) jsou vypsané kategorie pro žákovské a juniorské kategorie. Skoro každé malé dítě má dnes kolo. Na všech závodech horských kol jsou připraveny dětské závody i pro ty nejmenší. Ti úplně nejmenší de facto nemusí mít ani kolo, vystačí si i s tříkolkou nebo s odrážedlem. Výsledky dětských závodů se započítávají do seriálu Jesenický šneček, a tak jsou i ti nejmladší závodníci za své celosezónní snažení po zásluze odměněni na posledním MTB závodě JŠ. 

Důležitou vlastností závodů JŠ je, že jsou pro každého. JŠ má MTB i silniční část, tratě jsou zvládnutelné i pro rekreační cyklisty a startovné je nízké (většinou kolem 100 Kč, děti 0 - 20 Kč, záleží na pořadateli). Na startu se tak schází pěkná směsice účastníků. Od hobby cyklistů po výkonnostní sportovce a od nejmladších dětí po nejstarší borce.  Každý si najde svou skupinu a s ní jede.

Ačkoliv se MTB i silniční část hodnotí zvlášť, najde se plno „bajkerů“, kteří zjistili, že silnice není zas taková nuda. Rovněž několik silničářů, kteří aspoň párkrát do roka vymění hladký asfalt za hluboké bahno. A všichni to dělají pro zdraví a radost z pohybu.

A co za závody nás letos čeká? 15 závodů, z toho 6 silničních a 9 MTB.

Silniční závody

1. 5. Vidnavské okruhy                               Vidnava

26. 5. Časovka na Skřítek                          Stará Ves/Rýmařov

24. 6. Buldočí časovka                               Rapotín

22. 7. Vidnavské okruhy - opačně            Vidnava

18. 8. Na Jedenáctku                                Oskava

9. 9. Okolo Vápenné                                Vápenná

Vidnavské okruhy jsou pevně spjaty se svátkem práce. Ten den „šneci“ (tak si říkají účastníci seriálu JŠ) neodpočívají, ale dávají si pěkně do těla. Okruhy jsou pěkně členité, s krátkými, ale prudkými kopečky. Na rovinách zase zlobí vítr, takže „terezíny“, prostě se závodí od začátku do konce. 50 km v pekelném tempu. Ženy 34 km, žáci a žačky 18 km.

Časovka na Skřítek je v očekávání tradičně na konci května. Od startu v Rýmařově se pořád mírně stoupá, kopec se utahuje, a když skončí, tak vás ještě čeká náhorní rovina. Výživných 13 kilometrů pro všechny kategorie.

Buldočí časovka v Rapotíně na konci června. Další časovka, ale úplně z jiného soudku. Tři okruhy pro hlavní kategorie dají dohromady 18 absolutně rovných kilometrů. Pro mládež 12 km. Trať je technická, není nouze o zatáčky, a nudit se určitě nebudete.

Vidnavské okruhy nás čekají po druhé v červenci. Tentokrát si ovšem všichni účastníci vyzkoušejí dobře známý okruh poprvé v protisměru! Ano, pojede se doleva, opravdu, a to je výzva pro všechny.

Na jedenáctku je zbrusu nový závod v srpnu.  Jedná se o výjezd do vrchu s hromadným startem v Oskavě a cílem na silnici I. třídy č. 11 (odbočka na Rabštejn) nedaleko sedla Skřítek. Uvidíme, co nás čeká na této cca 20 km trati.

Okolo Vápenné tradičně v září uzavře silniční JŠ. Po absolvování cca 45 km zvlněného okruhu přes Javorník čeká všechny startující rozhodující výjezd z Vápenné do cíle na Smrčníku.  Celková délka závěrečného závodu je 54 km, pro mládež cca 20 km.                                          

Závody horských kol

8. 5. Rychlebská 30 MTB                Javorník/Travná                  

13. 5. MTB okolo vysílače               Rýmařov                 

27. 5. VC Lázně Losiny                   Velké Losiny

10. 6. Šumná jízda                         Jeseník          

5. 7. 3x Příčná                                 Zlaté Hory            

7. 7. Časovka na Šerák                   Bělá pod Pradědem-Domašov       

5. 8. Zlatohorská časovka               Zlaté Hory

12. 8. O cenu Rapotína                    Rapotín                   

1.- 2. 9. Rallye Horák                       Písečná

Rychlebská 30 MTB, to je kapitola sama pro sebe. Závod se jezdí snad od nepaměti. Skvělá jezdivá 30 km trať, s výšlapem k rozhledně na Borůvkové hoře láká. Všichni na vrchol ovšem nemusí a můžou zvolit polovičních 15 km. Opravdový svátek horské cyklistiky na Jesenicku, který si málokdo z místních nechá ujít.   

MTB okolo vysílače nahradí od letošního roku tradiční závod MTB na Kubitárně. Závod se přesune do Rýmařova a věřme, že pořadatelé navážou na tolik úspěšný závod opět skvělou tratí a pořadatelským umem. Určitě se můžeme těšit na XC s 26 km pro muže, ostatní kat. od 0,1 do 20 km.

VC Lázně Losiny ,to je pravé XC se vším všudy. Pořádný Cross Country okruh prověří schopnosti všech „bajkerů“.  Muži si dají 16 km, ženy a děti o něco méně v závislosti na jejich věku. Závod navazuje na úspěšnou tradici pořádání Českých pohárů a Mistrovství republiky v této malebné lázeňské obci.

Šumná jízda měla loni premiéru, a to velmi úspěšnou. Těšme se tedy na její druhý ročník. Na 10km náročném okruhu v krásné přírodě čeká na závodníky snad vše, dlouhé i krátké výjezdy a sjezdy po loukách i v lese, technické pasáže, tráva, bahno, kameny, kořeny, asfalt atd. A dětí bylo loni jako máku.

3x Příčná je jediným maratónem v seriálu. Název hovoří jasně, jede se třikrát na Příčný vrch (974 m.n.m), pokaždé ovšem jinou cestou. Když oprášíte matematiku a odečtete si výšku místa startu ze Zlatých Hor (410 m), to vynásobíte třemi, dostanete zajímavé číslo. To vše na 52 km. Opravdová výzva. Nebudou chybět i kratší závody pro ženy a děti.

Časovka na Šerák, tak to tu ještě nebylo. Všichni místní snad už na vrcholu s nadmořskou výškou 1353 m.n.m. minimálně jednou byli, i třeba na kole. Ale závodit tam na kole na čas z Domašova, a urazit co nejrychleji 11 km s převýšením více než 800 m, to budou moci zkusit všichni poprvé.

Zlatohorská časovka je druhou horskou časovkou. Ze Zlatých Hor je to sice na vrchol Biskupské kupy jen 6,5 km, rekord trati je však 24:08. Zdá se vám to hodně?  Zkuste si to na vlastní kůži.

O cenu Rapotína. Jeden z nejpěknějších závodů. Tři 9 km dlouhé okruhy s pěkně prudkým stoupáním a zatraceně rychlým sjezdem. Zázemí závodu je na koupališti a v horkém parném létě se jej hojně využívá. Na okruhu kolem koupaliště si to loni rozdal rekordní počet dětí.

Rallye Horák. Poslední prázdninový víkend se už stává tradičním pro závody v Písečné.  Hlavní kategorie jedou v sobotu. Muži 32 km a ženy 16 km. Dostaneme se až na Rejvíz a k rozhledně na Zlatém Chlumu.  Neděle pak patří dětem. Odehrává se krásné sportovní zápolení cyklistických nadějí za podpory a fandění rodičů.  Na závěr této jedinečné akce proběhne opět vyhlášení konečného pořadí dětského seriálu Jesenický šneček 2012.

Více o regionální cyklistické soutěži Jeseníků najdete na www.jesenickysnek.com, kde naleznete i propozice k jednotlivým závodům. Autoři: K. Osladil, J. Machala

Autor: Redakce

14.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté na preventivní akci s chodci.
8

Nejen za tmy. Chodci musejí „svítit“ i přes den

Petra Erbanová
DOTYK.CZ
6

Kulka ze samopalu zasáhla koleno, se sportem byl nadobro konec

Fotbalový agent Zíka: Ovlivnění nominací? Blbost. Jarolím patří k nejlepším

/ROZHOVOR/ Bylo to vážné obvinění. Karel Jarolím si podle faktického předsedy fotbalové asociace nechal „radit“ při nominacích do národního týmu od agentů. Toto tvrzení Romana Berbra však vyvrací „třetí“ strana: významný agent Pavel Zíka.

Kontroverzní spot? Blok proti islamizaci tvrdí, že ČT narušuje přípravu voleb

/VIDEO/ Blok proti islamizaci (BPI) podal trestní oznámení na Českou televizi (ČT). Subjektu kandidujícímu ve sněmovních volbách vadí, že televize omezila počet politických stran zastoupených v závěrečné předvolební debatě. 

AKTUALIZOVÁNO

Změna v rakouských volbách. Sociální demokraté jsou nakonec druzí

Sociální demokracie poskočila v předčasných rakouských parlamentních volbách na druhé místo, ačkoliv se po neděli zdálo, že bude až třetí. Vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které dnes v noci zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra. Změna nastala po započtení více než 750 tisíc korespondenčních hlasů.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení