Do uprázdněné ordinace hledaly Mikulovice stomatologa řadu měsíců. Uspěly, až když obrátily pozornost k severním sousedům. Provozovat stomatologickou praxi v obci na česko-polském pomezí projevila zájem lékařka ze 670 kilometrů vzdáleného Gdaňsku.

Začít v Mikulovicích ordinovat měla stomatoložka začátkem července. Místo toho byla nucena opustit zdejší pronajatý byt a vrátit se na sever Polska. Co k tomu vedlo?

Půl roku měla být polská lékařka zaměstnancem Jesenické nemocnice. Jakmile by složila zkoušku z českého jazyka požadovanou ministerstvem zdravotnictví, mohla by praxi provozovat samostatně. Další požadavky však vznesla Česká stomatologická komora. Nakonec stanovila podmínku, že polská lékařka musí mít garanta se specializací. Tou disponoval jediný lékař, který požadoval čtvrtletní zkušební stáž stomatoložky u sebe v ordinaci. Ta si ji ale dovolit nemohla.

„Potřebovala vydělávat peníze, aby měla z čeho žít. Situace se takto šíleně zasukovala a bohužel jsme nebyli schopni se přes ni dostat dál," konstatoval starosta Mikulovic Roman Šťastný.

Zda se lékařka do Mikulovic vrátí, není v tuto chvíli vůbec jisté. Pro samostatné fungování praxe by musela složit zkoušku z českého jazyka. To by bylo reálné až na přelomu letošního a příštího roku.

„S pozitivním myšlením o Mikulovicích a České republice ale paní doktorka určitě neodjížděla. Udělala životní rozhodnutí, ukončila svou praxi v Polsku, přestěhovala se šest set kilometrů, a když nakonec přijela, zjistila, že tu stejně svou praxi vykonávat nemůže," řekl starosta Šťastný.

Mikulovice jsou bez zubaře od loňského podzimu. Někteří místní se od té doby přeregistrovali k jiným stomatologům v regionu. Velké problémy ale situace činí lidem, kteří nemají k dispozici automobil.

„Potíž je doprava k doktorům a také fakt, že ne všichni lékaři na Jesenicku chtějí nové pacienty přijímat, protože mají ordinace poměrně plné," popsal Roman Šťastný.

Polská lékařka by nebyla první cizinkou, která by v regionu vykonávala stomatologickou praxi. Na území Oblastní stomatologické komory Olomouc pracují zhruba čtyři desítky původem zahraničních zubařů. Tři čtvrtiny z nich jsou Slováci, další pochází z Makedonie, Gruzie, Ukrajiny, Ruska či Polska. Část jich nicméně již má české občanství.

„Určitě bychom, zvláště na jesenickém území, uvítali Poláky. Ale pokud vím, jdou raději do Dánska či Švédska, kde se jim lépe daří především finančně," sdělil předseda Oblastní stomatologické komory v Olomouci Vlastimil Bistrý.

Pokud se polská lékařka do Mikulovic nevrátí, bude se obec pokoušet získat stomatologa dál. Po dosavadních zkušenostech je reálná varianta, že by v ordinaci, kterou obec odkoupila od minulého zubaře, některý ze stomatologů rozšířil svou již zavedenou praxi a v Mikulovicích působil jeden či dva dny v týdnu.