Pracovní místa opouštějí i přesto, že dosavadní policejní kontroly žádná pochybení nenašly. Olomoucký hejtman se na oba muže navíc chystá podat trestní oznámení.

Ivo Heger odešel z úřadu k poslednímu dubnu a Tomáš Kocych bude na odboru tajemníka hejtmana do letošního září.

Velký průvan přineslo do sídla Olomouckého kraje prohlášení pracovnice Krajského úřadu v Olomouci Olgy Hrabalové. Nynější úřednice odboru sociálních věcí dříve pracovala na různých pozicích odboru Kanceláře hejtmana Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Ta tvrdí, že od roku 2006 došlo k prodražení několika zakázek, které platilo olomoucké hejtmanství z veřejných peněz.

Podle Olgy Hrabalové platil Olomoucký kraj nesmyslně velké částky například za správu internetového portálu, nejrůznější pracovní či společenská setkání nebo nákup propagačních materiálů.

Na kauzu upozornila jako první Česká televize v pořadu Reportéři ČT v polovině dubna. Na relaci v pondělí dopoledne reagoval hejtman Jiří Rozbořil i ředitel krajského úřadu Michal Malacka.

Hejtman oznámil, že chce na oba muže v nejbližších dnech podat trestní oznámení.

„Na veřejnost se dostalo, že krajskému úřadu vznikla jakási škoda, a já chci vědět, jaká byla a kdo ji způsobil," sdělil důvod svého počínání Jiří Rozbořil s tím, že Olomoucký kraj má nyní pošpiněné dobré jméno.

„Proto ho podávám až nyní. Trestní oznámení buď případ uzavře, nebo přinese odpovědi na otázky výše škody a konkrétního viníka," dodal Jiří Rozbořil.

Heger: Smlouvy jsem podepisovat nemohl

Ivo Heger v pondělí sdělil, že se ničeho protiprávního nedopustil.

„Jsem přesvědčený, že vše bylo v pořádku, to ostatně konstatovaly i veškeré kontroly," sdělil bývalý tiskový mluvčí, který však nechtěl komentovat podmínky, za kterých dohodu o ukončení pracovního poměru podepsal.

Zároveň však přidal, že nemohl uzavírat žádné zakázky.

„Během svého působení na krajském úřadě jsem neměl podpisové právo, tudíž jsem ani nemohl objednávat zboží a služby ani uzavírat jakékoliv smlouvy. To bylo úkolem jiných kolegů," uvedl Ivo Heger s tím, že podání trestního oznámení na jeho osobu nebude komentovat.

Tesařík: Byli jsme v dobré víře

Bývalý hejtman a současný senátor Martin Tesařík se o záměru podání trestního oznámení na kolegy Hegera a Kocycha dozvěděl od médií a nechtěl jej blíže komentovat.

Vzkázal však, že veškerý ´servis´ voleným orgánům vždy zajišťoval krajský úřad prostřednictvím svých zaměstnanců.

„V té době za ně odpovídal ředitel Libor Kolář. Zaměstnanci úřadu také zodpovídali za řádné vyúčtování jednotlivých akcí a já společně s kolegy z vedení jsme byli v dobré víře, že všichni zaměstnanci úřadu dbají zákonných a podzákonných předpisů, včetně vnitřních směrnic, a počínají si s péčí řádného hospodáře," zaslal v textové zprávě Martin Tesařík.

Nový etický kodex na hejtmanství

Policie se událostmi, které se měly stát v době od 2006 do 2011, zabývala opakovaně. Podle krajské mluvčí Marie Štrbákové však již odložila všechny podněty, které v této záležitosti dosud přijala.

„Nebylo prokázáno, že došlo ke spáchání protiprávního jednání. Pokud však nastanou nové skutečnosti, může být případ samozřejmě znovu otevřen a prověřován," ujistila Marie Štrbáková.

Současný ředitel Krajského úřadu Michal Malacka je ve funkci od začátku roku. Vystřídal tak bývalého nadřízeného Olgy Hrabalové Libora Koláře, kterého odvolal vloni v listopadu hejtman Rozbořil.

Podle Michala Malacky se změnily některé vnitřní předpisy, které upravují pracovněprávní vztahy se zaměstnanci státní správy. Kromě nich vznikl také nový etický kodex zaměstnance.

„Nechceme zavádět žádné nedýchatelné prostředí. Opatření však mají jasně nastavit limity práce a působení tak, aby když se v budoucnu ukáže, že někdo pracuje špatně, nedocházelo k prodlevám při řešení těchto pracovně-právních situací," uzavřel Michal Malacka.