VYBERTE SI REGION

Na R46 se po opravě svodidel bude jezdit stodesítkou

Olomouc - Druhá etapa výměny středových svodidel na silnici R46 z Olomouce do Vyškova je v plném proudu. Prozatím však není jasné, kdy budou motoristé moci překročit před časem omezenou rychlost sta kilometrů za hodinu.

26.4.2012
SDÍLEJ:

Oprava nevyhovujících svodidel na R46 Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Navíc ani po opravách se na určité úseky R46 nevrátí povolených 130 kilometrů za hodinu.

Jízda po silnici R46 je trnem v oku mnoha řidičů.

„Nechápu, jak si můžou dovolit vybírat na této silnici poplatek. Její stav je katastrofální a ještě k tomu je tam omezená rychlost. Chtělo by to buď generální opravu, nebo vyjmout silnici ze zpoplatněných úseků. Kvůli opravám a mnoha autům se tady občas tvoří nepříjemné kolony, ale s tím se už člověk srovná. Jen na to nesmí zapomenout a pro jistotu vyjet dřív," řekl Jakub Fišer z Olomouce, který jezdí několikrát týdně do Brna.

Výměnu svodidel provádí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) od loňského podzimu a měla by trvat do poloviny června. Hlavním důvodem náhrady starých nevyhovujících svodidel za nové je zvýšení bezpečnosti na silnici, na které již zhaslo několik životů.

„Po dokončení oprav středových svodidel, kdy se komunikace R46 stane mnohem bezpečnější, splníme slib a budeme iniciovat zvýšení nejvyšší povolené rychlosti. Protože však budou pokračovat rozsáhlé opravy povrchů vozovky, navrhneme zvýšení na 110 kilometrů za hodinu," sdělil Martin Smolka, ředitel krajského ŘSD.

Rozhodnutí bude vydávat ministerstvo dopravy se zohledněním názoru dopravní policie.

Kromě výměny středových zábran se letos začne opravovat také povrch uvedené komunikace. Nový koberec získá asi kilometr dlouhý úsek pravého jízdního pruh u Žešova, dále více než čtyřkilometrový úsek pravého pruhu mezi Brodkem u Prostějova a Vrahovicemi a také pravý jízdní pruh mezi Prostějovem a Olšany u Prostějova.

Uzavírky a omezení nekončí

Od Olomouce do Prostějova v délce dvou kilometrů dostane levý jízdní pruh silnice mikrokoberec.

Letos silničáři opraví také zábradlí a odvodnění na estakádě v Prostějově. Práce na novém povrchu budou pokračovat i v roce příštím.

„Uzávěrky budou řidičům ztrpčovat život. Výsledkem však bude rekonstruovaná, bezpečná komunikace, na kterou bude moci být postupně navrácena nejvyšší povolená rychlost. Není však bezpečné pouštět na opravovanou vozovku nejvyšší povolenou rychlost 130 km v hodině," podotknul Martin Smolka s tím, že silnice R46 byla vybudovaná na návrhovou rychlost sta kilometrů za hodinu.

„Tomu odpovídá konstrukce křižovatek, výškové i směrové vedení této trasy. I po opravě havarijního stavu svodidel, opravě povrchů a postupné přestavbě všech mimoúrovňových křižovatek zůstanou důvody, proč v některých úsecích nemůže být upravena rychlost na 130 kilometrů v hodině. Důvodem je zejména směrové vedení trasy, to znamená příliš krátké poloměry některých zatáček v kombinaci s absencí odstavného pruhu," dodal ředitel olomouckého ŘSD.

Veškeré stavební zásahy, které začaly v loňském roce a budou pokračovat i v příštím roce, si na území Olomouckého kraje vyžádají investici ve výši sto šedesáti milionů korun. V kraji Jihomoravském bude rekonstrukce stát celkem třicet milionů korun.

Autor: Veronika Kolesárová

26.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla

Praha - Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi dnes schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies