„K vidění jsou zde mince od nejstarších denárů až po korunové mince a bankovky z první republiky. Mezi nejzajímavější exponáty patří keltská mince, která už v době svého vzniku byla padělkem. V originále by měla být ze zlata, ale naše mince je zlatem jenom potažená. Zajímavé jsou rovněž mince ze čtrnáctého a patnáctého století, které pocházející z archeologického nálezu v Postřelmově. Jde o takzvané pražské groše Václava IV. a Karla IV.," pozvala k návštěvě kurátorka sbírek a autorka výstavy Pavlína Janíčková.

Vystavené mince a bankovky pocházejí pouze z bohatých sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho poboček – muzeí v Zábřehu, Mohelnici a Havelkova muzea v Lošticích.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout také mincovní razicí stroj, který nám zapůjčila Biskupská mincovna v Kroměříži, což je jediná dochovaná mincovna na Moravě," doplnila Pavlína Janíčková.

Z příchozích se na výstavě také mohou na krátkou chvíli stát milionáři. Mohou si potěžkat v ruce milion korun a tipnout, kolik váží. Jedná se o tisíc tisícikorun, z nichž každá je rozstříhaná na tisíc kousků.

Jde tak vlastně o velmi složité puzzle. „Složením všech těchto dílků získáváte milion korun. Podle povedených průzkumů a propočtů složí tento balíček tisíc lidí za tisíc let," stojí na této „skládačce".

Součástí výstavy je také doprovodný program určený pro děti a žáky škol nazvaný Sekera je za dva zlatý a topůrko za tolar. Výstava potrvá do 23. června.