Tato zkušenost jasně ukázala, jak nebezpečné můžou být na první pohled neškodné malé potůčky či říčky. A také to, že pokud se o jejich koryta hospodář nestará, můžou představovat vážnou hrozbu. Proto se obce ve spolupráci s Povodím Moravy na vyčištění toků zaměřily už bezprostředně po povodních.

V Domaželicích bojovali hasiči v červnu před třemi lety s rozbouřenou Moštěnkou. „U nás přichází voda pokaždé ze stejné strany. Bylo to tak v roce 1997 i 2010. Běžně mívá říčka na mostku tak půl metru, tehdy to bylo tak tři a půl," vzpomněl na nedávné povodně starosta Domaželic Jaroslav Hradílek.Beňov - Prusy na Přerovsku, středa 2.6.2010

Hasiči tehdy rozdávali lidem pytle, aby ochránili svá obydlí provizorními hrázemi. Jedenáct novostaveb voda přesto dostihla. Protipovodňová opatření na sebe naštěstí nenechala dlouho čekat.

„Řeka Moštěnka je vyčištěná a vybrané je i koryto pod mostem, což byly práce, které se prováděly ještě v roce 2010 nebo 2011. Dá se říci, že se díky tomu zlepšilo tak dvacet procent průtočnosti Moštěnky," pochvaluje si.

Pracovníci Povodí Moravy navíc prořezali nebezpečné vrby u břehů a s pomocí kráčejícího bagru vyrvali dřeviny z kořenů, aby se zabránilo jejich rozrůstání. „Vyčistit by ale ještě potřebovala místa nad Dřevohosticemi," zmínil starosta. Zatím pouze ve stádiu projektu ale zůstává stavba povodňového díla Baraňák, které řeší ochranu obce ve směru od říčky Šišemky.

Hlavní úskalí je podle starosty v tom, že se na kraji Domaželic potkávají dvě říčky – Moštěnka se Šišemkou. „Moštěnka tím povýší, pod jezem se začne kumulovat voda, a když dosáhne výšky, že se začne opírat na most, natlačí se do dědiny a dojde k jejímu rozlivu," shrnul.

Povodně v roce 2010 naštěstí neměly takové následky jako v roce 1997, kdy se v Domaželicích ocitla pod vodou celá spodní třetina obce. „Tehdy to bylo mnohem horší, jeden dům musel být dokonce zdemolován," vzpomněl starosta.

Moštěnka se proměnila v jezero

Stejně nečekaně vtrhla před třemi lety voda také do Beňova, kde zaplavila domy v části Prusy. Říčka Moštěnka se dokonce v Prusích slila v jedno velké jezero s rybníkem soukromého majitele. Ten uvízl ve své chatce jako na pustém ostrově, obklopeném vodou ze všech stran.Beňov - Prusy na Přerovsku, středa 2.6.2010

Hladina poklidné říčky přesáhla výšky 3,6 metru a lidé v obci prožívali krušné chvíle. Hasiči stavěli na cestě u polí protipovodňovou hráz, protože se voda valila přímo na vesnici.

V Prusích bylo tehdy zaplavených šest rodinných domů a pod vodou se ocitlo také místní fotbalové hřiště, na jehož březích se objevily nebezpečné sesuvy půdy.

„Následky povodní odstraňujeme dodnes. V loňském roce jsme prováděli opravu dvou mostků na vjezdu na Bouchalovu louku a opravu části lesní přístupové cesty na Kocandě," přiblížil starosta Beňova Ivo Pitner.

Podle něj byly na třech místech položeny drenáže k odtoku vod, aby se zabránilo podmáčení polní cesty. Nutné bylo také opravit malý rybník a vodoteče kolem něj.

„Vyspravili jsme narušenou a poškozenou hráz velkého rybníku a doplnili protipovodňové valy výsadbou 350 stromků a 1 400 keřů. Provádíme pravidelné sečení trávy a údržbu a doplňování poškozených stromů na protierozních valech," vyjmenoval.

V letošním roce chystá obec také vykopání a pokládku drenáží k odtoku vod z části polní cesty a její opravu na Kocandě. „Spravit se má i sedmdesát metrů dlouhá polní cesta v Prusích od domu pana Horáka k Podolskému potoku," řekl.

Protože část svahu nad místním fotbalovým hřištěm hrozila zřícením, bylo nutné provést sanaci. „Sesunutý svah jsme odbagrovali a zpevnili gabionovou zídkou. Provedli jsme navíc jeho odvodnění," zmínil.

Povodí Moravy podle něj v loňském roce vytěžilo nánosy bláta z Podolského potoka v Prusích, a to o délce asi dvě stě metrů. Prováděly se i další dílčí úpravy.

Podle starosty ale stále představují pro vesnici riziko pole zemědělců, kteří vysázeli nad Beňovem kolem čtyřiceti hektarů kukuřice. „Zatímco tráva vsakuje a brání rozlití vody, kukuřice jí naopak umožní, aby tekla co nejkratší cestou do obce," uzavřel.