VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechceme "mrakodrap" na Šantovce, burcují olomoučtí architekti

Olomouc – Vyroste v nové olomoucké čtvrti Šantovka pětasedmdesáti­metrová obytná věž? Klub architektů Olomoucka se postavil proti a v otevřeném dopise zástupce města žádá, aby plánu zamezili.

14.2.2013 149
SDÍLEJ:

Vizualizace Šantovka TowerFoto: Zdroj: Šantovka, ateliér Benoy

Investor stavby označuje jejich akci za jednostrannou. Primátor vzkázal, že radnice nechá návrh Šantovka Tower detailně posoudit.

Proti záměru protestuje asi třicítka architektů, stavba na zvolené místo podle nich nepatří.

„Stavební zákon přikazuje nenarušovat urbanistické architektonické hodnoty v území. Stavba je ale umístěna v ochranném pásmu Městské památkové rezervace," stojí například v dopise.

Architekti se domnívají, že plán na druhou nejvyšší budovu ve městě ignoruje názor Národního památkového ústavu i stanovisko ministerstva kultury.

To se totiž během příprav nového územního plánu Olomouce nevyjádřilo k dalším výškovým stavbám kladně.

„Zaujmout stanovisko není lehké. Jdeme proti profesi architekta ve městě, kde bychom všichni chtěli stavět. S plným vědomím a svědomím tak vyjadřujeme obecnější závazek, že takto se dobrá architektura dělat nedá," sdělil za klub Martin Lubič.

CELÉ znění otevřeného dopisu Klubu architektů Olomoucka najdete ZDE (pdf)

Investor Šantovky, společnost SMC Development, označuje akci architektů za jednostranný a zavádějící happening.

„Zvláště nás překvapuje fakt, že někteří z nich se v rámci urbanistické soutěže Centrum – JIH prezentovali vlastní výškovou budovou nebo podobný návrh z pozice porotců kladně hodnotili. O příčinách takového názorového obratu můžeme jen spekulovat," reagoval mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč s tím, že budova reprezentuje prvotřídní architekturu, která do areálu bývalého Mila patří.

V porotě jsem byl a necítím se v rozporu

V porotě soutěže seděl v roce 2001 i Tomáš Pejpek podepsaný pod otevřeným dopisem, argumenty zástupce Šantovky ovšem nepovažuje za příhodné.

„Je to pravda, v soutěži byly i návrhy výškových staveb a v některých případech možná i na místě dnešní Šantovka Tower. Byla to ideová soutěž na řešení tohoto území, kde tehdy nestálo vůbec nic. Nevzešly z ní závazné podklady pro rozvoj města a nebyla adaptovaná do územního plánu či dalších dokumentů," řekl Pejpek k tehdejší snaze vedení Olomouce získat návhry na změnu jižní části města od historického jádra k nádraží.

„V té porotě jsem seděl před více než deseti lety a necítím se v nějakém rozporu. Je legitimní, aby se navrhovaly stavby různě po městě, autorům se nedivím a nepřekvapuje mne, že to chtějí postavit v této lokalitě. Smysl naší výzvy byl, aby se nezapomenulo na ochranu městské památkové rezervace," dodal architekt.

Napovědět mají vizualizace

V tom ho může uklidnit vyjádření olomouckého primátora Martina Novotného, který sdělil, že radnice nechá plán standardně posoudit.

„Budu trvat na posuzování jako u každého jiného záměru. Dopadnout to pro něj může jakkoli – pozitivně i negativně. Musí se k tomu vyjádřit všichni včetně památkářů, také je nutné udělat všechny potřebné vizualizace," uvedl primátor.

Některé vizualizace vyrobí pro odbor koncepce a rozvoje právě protestující architekti a to s využitím prostorového digitálního modelu Olomouce, kterým jim město půjčí.

„Věříme, že pomocí něj vytvoříme objektivní materiál, který odborné i široké veřejnosti prokáže, o jak tvrdě necitlivou stavbou vůči historické Olomouci se jedná," je přesvědčen Klub architektů Olomoucka.

Viditelná z Dolního náměstí

Mezitím již jeho členové zjišťovali, jak bude stavba patrná z centra. S miniaturou výškové budovy vyrazili k bronzovému modelu města stojícímu před orlojem, kde zkoumali proporce Šantovka Tower k panoramatu Olomouce.

„Je zřejmé, že stavba bude viditelná z Dolního náměstí," zhodnotili odpůrci stavby výsledek práce se zmenšeninami.

Ke stavbě potřebuje investor získat územní rozhodnutí, což podle Tomáše Pejpka v tomto případě může zabrat dva až tři měsíce.

Aby mohla začít, je třeba nabýt všech povolení ještě v době, kdy platí současný územní plán, tedy zhruba do konce letoška.

Věž u Mlýnského potoka by pak měla být hotová za 16 až 18 měsíců od zahájení.

Výškáč by měl uzavírat třídu Kosmonautů

V budoucnu už se s dalšími mnohopatrovými stavbami po připomínkách ministerstva kultury nepočítá.

„Výškovou budovu jsme navrhovali jako součást koncepce třídy Kosmonautů, která s jednou takovou budovou začíná, jednu má veprostřed a jedna měla být na konci," připomněl původní záměr Jakub Kynčl, spoluautor právě zpracovávaného nového územního plánu Olomouce.

Regionální centrum u hlavního nádraží měří 71 metrů, budova BEA centra na třídě Kosmonautů u mostu přes Moravu 74 metrů.

Nejvyšší ve městě je katedrála svatého Václava se sto metry.

Šantovka Tower neměla být jedinou budovou viditelnou z dálky.

„Výškových staveb jsme v územním plánu zamýšleli víc. Podle mne je škoda, že se město zbytečně v této věci konzervuje, ale to je otázka názoru," zmínil Kynčl, že jemu by se Olomouc s dominantami líbila.

Jak dodal, proces územního plánu je poměrně složitý a finální podoba se mnohdy od názoru zpracovatele liší.

„Podléhá to dlouhému procesu schvalování ať už s dotčenými orgány nebo s veřejností. Výsledek je jakýmsi kompromisem toho, co je v území pro většinu akceptovatelné," řekl Kynčl.

Autor: Ondřej Zuntych

Co říkáte na "mrakodrap" na Šantovce?

Libí se mi moc, velmi zdařilé

1006 hlasů

Docela fajn

34 hlasů

Nic moc

16 hlasů

Nelíbí se mi vůbec

29 hlasů

Jsem proti jakýmkoliv výškovým stavbám v centru Olomouce

1288 hlasů

Hlasovalo: 2373

Anketa byla ukončena

14.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 149
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majáles v Praze.
28

První máj pohlídají těžkooděnci i policisté se psy a na koních

V jednom cyrušském domě si na balkoně nezapálíte
4 10

Bytové družstvo v Curychu zakázalo nájemníkům kouřit. I na balkoně

Trump úspěšně útočí. Soud pozastavil platnost Obamovy čistší energetiky

Americký odvolací soud definitivně vyhověl požadavku prezidenta Donalda Trumpa, aby byla pozastavena platnost Obamových regulací emisí oxidu uhličitého v tepelných elektrárnách nebo omezení těžby černého uhlí.

Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny

Rodina školáka chce veřejnou omluvu. Případ řeší policie, na kterou se obrátil pedagog, jenž se bojí vydírání ze strany příbuzných školáka.

AKTUALIZOVÁNO

Tým kampaně Emmanuela Macrona vykázal ze svých akcí ruská média

Rusko obvinilo francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona z diskriminace poté, co jeho volební štáb zakázal přístup na své akce agentuře Sputnik a televizní stanici Russia Today.

Čeští opraváři zemědělských strojů pojedou na dva roky se Zetorem do Zambie

/VIDEO/ Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies