VYBERTE SI REGION

Nové silnice: příští rok je v plánu Hněvotín, Příkazy i dálnice do Přerova

Olomoucko – Po novém afaltu by se příští rok měli projet řidiči v několika obcích v okolí Olomouce, silničáři se ale pustí i do oprav cesty z Červenohorského sedla i stavby dálnice D1 z Lipníku do Přerova. 

30.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Průtah Třemi Dvory, částí Litovle, je jednou z nejhorších silnic na Olomoucku. Před časem ji takto označili sami čtenáři Olomouckého deníku. Rozbitá cesta se bude opravovat příští rok.

Stejně tak se nápravy cesty dočkají motoristé mezi Příkazy a Olomoucí, v Senici na Hané či v Hněvotíně.

V nadcházejícím roce budou s pomocí evropských dotací krajští silničáři pracovat také na opravě dvou mostů. Stát se pustí do přeměny komunikace mezi Vlachovem a Rájcem.

Vedle toho začne také velká rekonstrukce hlavního tahu ze Šumperka na Jesenicko a zejména dostavba chybějícího úseku dálnice mezi Přerovem a Lipníkem.

Jakoukoli opravu vozovky řidiči vítají. Výjimkou není ani plánovaná náprava rozbitého průjezdu litovelské části Tři Dvory.

„Trošku se to zalátalo, ale pořád to není dobré. Jestli budou cestu opravovat, bude to jedině dobře. Příští rok by měla být hotová i silnice přes Pňovice, takže se nám bude konečně jezdit pohodlně," poznamenal Martin Karásek, který pravidelně jezdí z Litovle do Šternberka.

Vedle obou zmíněných průtahů se počítá s opravami dalších krajských silnic. Během příštího roku budou moct řidiči projíždět bez omezení obcí Pňovice, kde se dělá nový průtah za šedesát milionů korun. Další stavební činnost bude v nadcházejícím roce pokračovat na spojnici mezi Uničovem a Šternberkem.

„Náklady jsou více než 87 milionů korun. Hotovo by mělo být v listopadu příštího roku," sdělila Kamila Navrátilová, mluvčí Krajského úřadu v Olomouci.

Průtah Pňovicemi přijde na téměř 60 milionů korun.

Olomoucký kraj počítá se zahájením hned několika staveb, které budou částečně placené z evropských peněz. Patří k nim například oprava silnice v Hněvotíně, Pivíně či průtahy Výšovicemi a Senicí na Hané.

„Správa silnic Olomouckého kraje bude uskutečňovat například i opravu komunikace mezi Úsovem a Medlovem či opravy mostů v obci Skoky a Dolní Újezd," vyjmenovala mluvčí krajského úřadu.

Výběr plánovaných oprav a staveb v Olomouckém kraji v roce 2014• zahájení dostavby dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem, dokončení 2018
• dokončení rekonstrukce silnice mezi VLachovem a Rájcem
• zahájení opravy komunikace Červenohorské sedlo – jih
• dokončení průtahu obcí Pňovice
• rekonstrukce průtahu obcemi Tři Dvory, Senice na Hané, Vršovice
• rekonstrukce silnic mezi Úsovem a Medlovem, mezi Příkazy a Olomoucí, mezi Javorníkem a Mikulovicemi
• opravy silnic v Hněvotíně, Pivíně, v Brodku u Přerova
• opravy mostů ve Skocích a Dolním Újezdu
• výstavba kruhových křižovatek v Zábřehu, v Lipníku
zdroj: Krajský úřad v Olomouci

Po dálnici do Přerova v roce 2018

Investovat bude i stát. Ředitelství silnic a dálnic začne opravovat silnici na jižní straně Červenohorského sedla.

Další akcí na severu hejtmanství je dokončení nové komunikace mezi Vlachovem a Rájcem.

Jednou z největších investičních akcí, které příští rok začnou, je dostavba dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem. Na jaře se bude vybírat zhotovitel. Stavba začne dle harmonogramu v létě.

Řidičům silnice nejvyšší kategorie začne sloužit za čtyři roky, tedy v roce 2018. ŘSD předpokládá, že stavba přijde na více než šest a půl miliardy korun.

Osm milionů pro místní části

Město Olomouc, které se stará o místní komunikace, chodníků a cyklostezky, v roce 2013 vydalo na větší opravy téměř devatenáct a půl milionu.

„Finanční prostředky ve výši celkem 31 milionů korun na opravy a údržbu místních a účelových komunikací mají k dispozici také Technické služby města Olomouce, které samy stanovují priority a provádějí drobné úpravy v jednotlivých městských částech," sdělila Radka Štědrá, mluvčí olomoucké radnice.

Osm milionů korun je přitom vyčleněných pro požadavky jednotlivých Komisí městských částí.

„Počátkem roku 2014 rada města posoudí návrh dalších oprav, které odbor dopravy vybere na základě nevyhovujícího stavebně technického stavu komunikací, požadavků KMČ či jiných subjektů," uzavřela Radka Štědrá.

Autor: Veronika Kolesárová

30.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Hospodští mají z EET strach. Lídři se v debatě zamýšleli, zda oprávněně

Praha /VIDEO/ - Dalším důležitým tématem předvolební debaty lídrů byla problematika zavedení EET. Hospodští si totiž stěžují, že EET a potenciální, plošný zákaz kouření jim pořádně zkomplikují podnikání. Jak se k této otázce postavili jednotliví představitelé politických stran a jakou protiváhu mohou hospodským nabídnout? 

Na odpočívadle u D8 policisté zajistili cizince, zřejmě Syřany

Klecany – Na odpočívadle u dálnice D8 nedaleko Klecan u Prahy dnes odpoledne zajistili policisté 11 dětí a dospělých, zřejmě Syřanů. Policisté zjišťují jejich totožnost. Mohlo by jít o běžence, připouští policie.

Švýcarsko zadrželo bosenskou muslimku obviňovanou z vraždy dítěte

Bern/Sarajevo – Švýcarské úřady zadržely bosenskou muslimku, která je podezřelá, že za války v Bosně v letech 1992–1995 brutálně zavraždila srbské dítě. S odvoláním na bosenskou prokuraturu to dnes oznámila bosenská média. Právě prokuratura požadovala, aby nyní šestapadesátiletá žena, žijící ve Švýcarsku, byla zatčena.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies