Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkend na Olomoucku je našlapaný parádními akcemi. Vyberte si

Olomouc - Kam o víkendu s dětmi či bez? Konec týdne na Olomoucku servíruje opravdu našlapaný výběr lákavých akcí. Podívejte se.

7.6.2013
SDÍLEJ:

Svátky města Olomouce. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Kovář

Svátky města Olomouce: koncerty, dobroty, hry

Slavnostní průvod v doprovodu historických kočárů, jezdců na koních, šermířů i bubeníků zahájí v pátek tradiční Svátky města na počest patronky Olomouce svaté Pavlíny.

Milovníci dobrého jídla mohou během oslav ochutnat několik krajových specialit a své umění předvedou i šéfkuchaři nejlepších restaurací v gurmánském klání Gastro.ol. Večer pak Olomoučany roztančí koncert funkové legendy J.A.R..

Do centra Olomouce bude v pátek a v sobotu lákat i historický jarmark či vystoupení pěveckých souborů v rámci Svátku písní..

V sobotu bude náměstí patřit olomouckým kapelám všech hudebních žánrů. Posluchači budou mít možnost vychutnat si rock, blues, rock´n´roll, folk, soul či reggae. Na rozmanitém maratonu hudby vystoupí Marshall Malinovsky, Fly Tomorrow, The Again, Hope Astronaut či Bunny club. S novým projektem se představí Big Band Žerotín a večer uzavře formace Homebwoyrasta.

Část programu se odehraje i ve Smetanových sadech, kde jsou pro návštěvníky připravena vystoupení šermířů, kejklířů i divadelníků.

V sobotu se zde o zábavu postarají herci Divadla bez kliky s svými pohádkami, pokračovat budou šermíři ze skupiny Adorea, Cirkus LeVitare, Divadlo Kvelb a v 18 hodin zakončí představení skupina Exulis s komedií kordu a pláště.  V klidové zóně pro rodiny s dětmi budou po celý den připraveny také hry, soutěže a tvořivé dílničky.

V neděli zakončí slavnostní víkend druhý promenádní koncert letošní sezóny. Od 16 hodin zahraje v altánku uprostřed Smetanových sadů Hanácký mužský sbor Rovina.

Smetanovy sady pro rodiny a děti

Pestrou nabídku aktivit, koncertů a vystoupení najdou v sobotu Olomoučané ve Smetanových sadech.

Na malé i velké tam čekají workshopy, výtvarné dílny, soutěže pro děti či vojenské ležení s výstavou historických zbraní.

V parku se předvedou také nadšení mistři kuchařského umění, koná se tam totiž kvalifikace na Mistrovství ČR ve vaření kotlíkových gulášů.

Program nabídne i šermíře, kejklíře či pohádky. Celý den se také bude konat turnaj v DiscGolfu, nebude chybět ani malování na obličej či Den dětí na kolečkových bruslích u Letní scény.

Litovel bude žít Hanáckými Benátkami

Legendární kapela Olympic, oblíbené skupiny Polemic, Mňága a Žďorp, Wohnout, zpěvačka Olga Lounová a další interpreti vystoupí v sobotu 8. června na jedenáctém ročníku festivalu Hanácké Benátky v Litovli.

Program začne v 10 hodin a praskat ve švech bude nejen náměstí Přemysla Otakara, ale také Park Míru a prostor před litovelským muzeem.

Letošní novinkou je například módní přehlídka Luďka Hanáka a také Kavárna Deníku, kde bude jedinečná možnost potkat se se členy redakce Olomouckého deníku, jenž pravidelně přináší čerstvé zprávy z regionu.

Miss Aerobik v Čajkaréně

Pro všechny ženy, dívky i malé slečny, které milují sport a především aerobik, je určená soutěž Miss Aerobik.

Její regionální kolo se uskuteční v sobotu 8. června v Čajkareně Čajkovského Gymnázia v Olomouci. Přihlásit se může kdokoli a to i přímo na místě.

Na Bouzově vystaví ostatky posledního českého krále

Slavnost vystavení ostatků Karla Habsburského se chystá v Bouzově. Oslava se uskuteční v neděli 9. dubna.

Na programu je v 10.30 ponti­fikální mše svatá spojená s biřmováním a vystavením ostatku císaře Karla I. Celebrovat ji bude metropolita moravský a arcibiskup olomoucký Jan Graubner v kostele sv. Gotharda na Bouzově.

V 15 hodin se pak na hradě chystá otevření malé výstavy Karel I. – poslední český král k připomenutí osobnosti Karla Habsburského.

O hodinu později, v 16 hodin bude připravena přednáška historika Jiřího Raka na téma osobnosti Karla I. Přednáška se bude konat na hradě Bouzov, v prostorách remizy.

Nedvězské slavnosti: lunapark, koníci i čtyřkolky

Druhý ročník Nedvězských slavností se koná v sobotu 8. června, od 9 do 02 hodin v areálu fotbalového hřiště v Nedvězí, městské části Olomouce.

Na programu bude velký lunapark, umělecko-kovářská dílna, ukázka z řezbářské dílny, lanová dráha, jízda na čtyřkolkách, projížďky na koních, ale také malování na obličej, dětské hawaiské tanečnice nebo například ukázka zásahu hasičů JSDH Olšany.

Od 20 hodin bude nachystaná taneční zábava s osvědčenou skupinou Syrinx, vstup je zdarma a poslední akcí je ve 21.30 taneční vystoupení.

Kardinál Duka bude sloužit mši, zahraje Hradišťan

Koncert skupiny Hradišťan, ale i nedělní mše svatá sloužená pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou.

V Dlouhé Loučce na Olomoucku si farníci oslavami připomínají 150. výročí narození a také 75. výročí úmrtí kardinála Lva Skrbenského.

„Lev Skrbenský na zámku v Dlouhé Loučce strávil velkou část svého života, od rezignace na olomoucký biskupský stolec roku 1920 až do smrti 24. prosince 1938," připomenul tamní farář Pavel Hödl.

Olomouckým arcibiskupem byl kardinál Skrbenský, rodák z Hukovic na Novojičínsku, od roku 1916 a předtím byl od roku 1899 arcibiskupem pražským.

Na programu slavností, které pořádá farnost Dlouhá Loučka s podporou místního obecního úřadu a Olomouckého kraje, je v pátek 7. června od 18 hodin koncert souboru Hradišťan, který vystoupí ve farním kostele. Vstupenky jsou k dostání na obecních úřadech v Dlouhé Loučce, Šumvaldě, Pasece a také v Městském informačním centru na Masarykově náměstí v Uničově.

„V neděli 9. června zavítá do farnosti pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a ve zdejším farním chrámě bude od 10 hodin za svého předchůdce kardinála Skrbenského slavit mši svatou. Při bohoslužbě bude účinkovat pěvecký sbor Carmen ze Zábřeha a bohoslužba bude přenášena na vlnách Rádia Prohlas," uvedl mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Na závěr bohoslužby odhalí kardinál Duka zrestaurovanou sochu Vzkříšeného, připisovanou moravskému baroknímu umělci Heinzovi, a po skončení mše bude před kostelem přichystáno občerstvení a posezení při dechové hudbě. Veřejnost si zároveň bude moci zakoupit monografii o kardinálu Skrbenském, jejíž autorkou je Jitka Jonová.

Závody minikár v Mariánském údolí

Závody minikár se konají v sobotu a v neděli v Hlubočkách – Mariánském Údolí na Olomoucku. Po oba dny se bude soutěžit od 9 do 15 hodin. Klání bezmotorových vozidel má podle organizátorů v regionu dlouholetou tradici.

„Závody s danými pravidly se začaly jezdit v Mariánském Údolí u Olomouce na podzim roku 1968. V našem kraji začaly minikáry po roce 1990 pomalu končit. Před třemi lety jsme se rozhodli tradici obnovit a po jedenácti letech jsme uspořádali závod na tradiční trati z Posluchova do Mariánského Údolí. Založili jsme Minikár klub Hlubočky v rámci Autoklubu ČR. A dnes už máme 6 jezdců ve věku od 4 do 16 let ve 3 kategoriích," poznamenal Vlastimil Bohačík, jeden z organizátorů akce.

Pro malé návštěvníky je v sobotu od 18 hodin připraveno také maňáskové divadelní představení. Tři tradiční pohádky se odehrají v Letním divadle v Mariánském Údolí. Vstupné je zdarma. Více informací na www.minikary.fx.cz.

Taneční show v kině Metropol

Na tradiční závěrečnou show sezóny zve širokou veřejnost olomoucká taneční škola Lola´s Dance. V olomouckém kině Metropol se v pátek 7. června představí všichni tanečníci od nejmenších až po nejzkušenější.

„V akci bude k vidění téměř dvě stě tanečníků včetně úspěšných reprezentantů s mnoha tituly v ČR i zahraničí," píše se v pozvánce. Vstupenky jsou v prodeji přímo olomouckém kině Metropol, akce startuje v 17 hodin. Vstupné je padesát korun.

Muzeum vězeňství zve na večerní prohlídku

Zájemci o netradiční večerní prohlídku muzea vězeňství v Uničově, si mohou muzeum prohlédnout za doprovodu velitele věznice. Akce se koná v pátek 7. června od 17 do 18 hodin. Vstupné je dvacet korun, členové Spolku přátel uničovských muzeí mají vstup zdarma.

Vyrobte si z Fimo hmoty šperky pro radost

Na akci, kde si příchozí vyrobí mohou vyrobit například vlastní šperky, brože nebo třeba dekorace na lžíce z polymerové hmoty Fimo, zvou pracovníci z olomouckého Domu dětí a mládeže.

Akce se koná v neděli 9. června od 9 do 15 hodin v prostorách na tř. 17. listopadu v Olomouci. Cena je pro účastníky z dubnového kurzu tři sta korun, ostatní zaplatí o stokorunu navíc.

Autor: Petra Pášová, Veronika Kolesárová

7.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Památky, které povstaly z popela
5 16

Památky, které povstaly z popela. Připojí se kostel v Gutech?

Těžký křižník USS Indianapolis v roce 1945
2 5

Zakladatel Microsoftu objevil v Pacifiku americký křižník potopený před 72 lety

Vyvoláváte jadernou válku, varuje Severní Korea Američany

Severokorejský režim varoval Jižní Koreu a Spojené státy, že jejich společné cvičení žene region do „nekontrolovatelné fáze jaderné války“. Pchjongjang zároveň pohrozil „nemilosrdným úderem“ proti ostrovní i pevninské části USA.

Malý pochod radikálů v Bostonu deklasovala masivní akce jejich odpůrců

Tisíce demonstrantů skandujících protinacistická hesla v Bostonu zcela zastínily malou skupinu pravicových radikálů. Ti týden od násilných střetů ve Virginii zorganizovali „manifestaci na podporu svobody slova“. Policie raději konzervativce přesunula pomocí vlastních vozů jinam.

RECENZE: Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Dítě vběhlo pod auto, poté následovala rvačka dospělých

K těžké dopravní nehodě došlo v sobotu kolem 18. hodiny v části obce Filipov na Čáslavsku. Čtyřleté dítě tam vběhlo pod kola projíždějícího osobního auta. Vrtulník letecké záchranné služby ho s vážným zraněním přepravil do pražské nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení