„Snesl se sem černý čáp," řekla žena sedící na betonové patce u rybníka ve společnosti dvou mužů. Skupinka se shodla, že vzácný opeřenec obkroužil radniční věž a pak přistál v rybníce. „Je to ten, co bývá vidět i na Hloučele. Je černý s bílým břichem, krásný," shodli se.

Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku o výskytu čápa černého kousek od prostějovské radnice dosud neslyšel.

„Je ale možné, že se tam objevil v brzkých ranních hodinách, kdy tam byl klid," řekl Šafránek a vysvětlil, že jde o plachého opeřence, který se lidem vyhýbá. „Čáp černý hnízdí v lesích. Potravu nejčastěji hledá v lesních potocích," přiblížil ornitolog.

„Upravili jsme břehy, postavili nový nátokový a výtokový objekt a vybudovali poloostrůvek," popsal Petr Ullmann, stavební mistr z realizační firmy Skanska.

Rybník vlastní město, v pronájmu jej mají místní sportovní rybáři. „Uvažuji, že bych tam dal plůdek kapra. Jen musím počkat, až povyroste na nějakých pět, šest centimetrů," sdělil Pavel Kosek, hospodář prostějovských rybářů.

Pytláci sedí raději u počítače 

Kosek upozornil, že využití rybníka nyní závisí především na projektu městem slibované obnovy blízkého Mlýnského náhonu, který nádrž sytí vodou. „Uvidíme, co bude," krčí v této souvislosti rameny Kosek.

Zábrany proti udicím pytláků se v drozdovickém rybníce neobjeví.

„Dali jsem je tam kdysi, kdy se tam pytlačilo. Teď už si vše ohlídá nejen městská policie, ale i ti rybáři, co bydlí v okolí," usmál se Kosek.

Poznamenal, že v pytlačení mívali prsty především teenageři. Ty teď ale mnohem víc než lov ryb lákají počítače.