„Důvodem je celkový úbytek dětí ve škole. Tím pádem se nedařilo naplnit limit průměrně sedmnáct dětí na třídu stanovený ministerstvem školství. Abychom se tomuto průměru přiblížili, byli jsme bohužel nuceni přistoupit ke sloučení prvních stupňů v Petrově a Rapotíně a k přesunu dětí z Petrova do Rapotína," řekl starosta Petrova nad Desnou Jan Vaníček.

Řadě lidí v Petrově se změny nelíbí. „Nás se to přímo dotklo, mám tam dítě. Sice je přislíbený autobus, který bude vozit děti z Petrova do Rapotína a zpět, ale spousta lidí, jejichž děti měly nastupovat do školy, je kvůli těmto šachům dá třeba do Šumperku. Dají dítě tam, kde je situace stabilní a bez problémů," řekl otec malého školáka z Petrova, který se změnami jednoznačně nesouhlasí.

V situaci, kdy není naplněný limit průměrně sedmnácti dětí na třídu, přicházejí kantoři o úvazky i o část platů. „Nějaký čas jsme na kantora v Petrově dopláceli. Po zápisech do první třídy ale počet dětí klesl pod kritickou mez. Sice jsme se jako Petrov do poslední chvíle bránili, situace už ale byla dál neudržitelná," řekl Vaníček.

„Samozřejmě většině obyvatel Petrova včetně mě není stěhování prvního stupně základní školy zrovna po chuti. Jako petrovskému patriotovi se mi to taky nelíbí. Ale ten stav už byl neudržitelný. Samostatný první stupeň v Petrově bychom finančně neutáhli," dodal Vaníček.

Svazková škola údolí Desné sdružuje tři mateřské školy, tři základní a dvě školní jídelny. Od září se v Rapotíně a Sobotíně budou učit žáci prvního stupně základní školy, v Petrově zůstane stupeň druhý.

Svazková škola v Podesní vznikla jako druhá svého druhu v České republice. Pokrývá území Rejchartic, Vernířovic, Rapotína, Sobotína a Petrova. Pokud by se přesun prvního stupně z Petrova od září neuskutečnil, musely by samosprávy na mzdy školních pracovníků doplácet zhruba sedm set tisíc korun.