„Jde o vyústění dlouhodobé spolupráce s Českou společností ornitologickou (ČSO), jejíž členové využívají pro pozorování ptactva naše špičkové binokulární dalekohledy. V letošním roce tak ve spolupráci s ČSO v areálu firmy pořizujeme a instalujeme speciální dřevobetonové budky pro rorýse, poštolky a umělá hnízda pro jiřičky," objasnila vedoucí marketingového oddělení Meopty Přerov Pavla Krutílková.

Po zahnízdění se plánuje zprovoznění on-line přenosu webkamerou z hnízd jiřiček, kterých na budovách v areálu hnízdí každoročně několik set párů.

Právě zde totiž sídlí jedna z největších populací jiřiček na střední Moravě.

„Zdejší budovy mají industriální charakter s množstvím říms, a tak zde mají jiřičky dobré podmínky pro život," vysvětlil důvod velikosti zdejší kolonie v areálu ornitolog Evžen Tošenovský, který instalovat první budku.

Devět rorýsích rodin

Kvůli zateplování objektů mají problém s hnízděním rorýsi. Pro ty v Meoptě už visí tři hnízda po třech komorách, tedy celkem pro devět rorýsích rodin.

„Samozřejmě musíme je sem nalákat. K tomu využijeme malé reproduktory umístěné do blízkosti budek. Jejich prostřednictvím budeme pouštět hlasy rorýsů, aby je přilákaly do nových obydlí," dodal Tošenovský.

Do budoucna chystá Meopta záznam přímo z rorýsích budek, které by při troše štěstí mohly být obsazeny již v tomto roce.

„Za snahu o aktivní pomoc ohroženým druhům jsme obdrželi prestižní ocenění ČSO Přátelé rorýsů," zmínila Pavla Krutílková s tím, že v areálu Meopty se nachází i jedna speciální budka pro netopýry.

Za odpovědný přístup k životnímu prostředí a místu, kde firma působí tak získala i ocenění Náš soused netopýr, které uděluje Česká společnost pro ochranu netopýrů. Pro pozorování ptactva používají členové ČSO špičkové binokuláry Meostar B1 10×42 HD. (ina)