Akci svolává Pavel Matějný, který v Přerově uspořádal mítink stoupenců krajní pravice už před třemi lety. Pro nezájem byl ale tehdy pochod zrušen.

Organizátoři nazvali prvomájovou akci v Přerově „Za společné cíle" a sejdou se na náměstí Svobody půl hodiny po poledni.

Shromáždění začne ve dvě hodiny odpoledne a po proslovech řečníků se účastníci vydají ulicemi v okolí nádraží.

„Mají nahlášenou trasu pochodu, která povede z náměstí Svobody, vydá se okruhem kolem autobusového a vlakového nádraží, do Škodovy ulice, a poté zpátky na náměstí Svobody. Centra města se ale trasa nedotkne," uvedla Michaela Sedláčková, styčná důstojnice pro národnostní menšiny z Krajského policejního ředitelství v Olomouci.

Mítinky komunistů a ČSSD

Akci svolává stejně jako v září roku 2013 Pavel Matějný, bývalý exponent Dělnické strany a později funkcionář uskupení Čeští lvi.

„První máj v Přerově pořádá spolek Národní obroda. Na trase se zastavíme také před Exekutorským úřadem v Komenského ulici a chceme upozornit, kam jsme to za posledních dvacet pět let dopracovali," nastínil organizátor.

Pochod, který se konal v Přerově v září roku 2013, museli pořadatelé kvůli nezájmu vlastních stoupenců zrušit.

Na náměstí T. G. Masaryka totiž tehdy dorazilo jen pět desítek lidí, zatímco na protiakci iniciativy „Blokujeme" jich zamířila stovka.

„Monitorujeme aktivity pořadatelů v rámci celé České republiky a úměrně tomu nastavíme i bezpečnostní opatření. Určitě ale nebudou takového rozsahu jako v roce 2009 nebo 2011, kdy do Přerova dorazilo několik stovek stoupenců krajní pravice. Policisté budou v ulicích zejména z preventivních důvodů, aby chránili zdraví lidí a jejich majetek, a nedošlo k narušení pořádku," upřesnila Michaela Sedláčková.

Naplánované shromáždění stoupenců krajní pravice potvrdila i mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

„Akce byla řádně a včas ohlášena na magistrátu. V Přerově se ten den konají další dvě prvomájové akce, které nahlásily dvě strany, zastoupené v zastupitelstvu. První se uskuteční na Horním náměstí a druhá na náměstí T. G. Masaryka," řekla.

Jedná se o tradiční mítinky komunistů a sociální demokracie.

Válka v ulicích i pískot Romů

Přerov zažil v minulých letech pochody radikálů hned několikrát po sobě.

Nejdramatičtější průběh měl ten v dubnu roku 2009, kdy se ulice u nádraží proměnily doslova ve válečné pole.

Při potyčkách bylo zraněno deset lidí, mezi nimi i policisté. Zadrženo bylo na třicet extremistů.

Radikálové prošli znovu sociálně vyloučenými lokalitami u nádraží v červnu roku 2011.

Tehdy narazili na odpor ze strany místních Romů, kteří je na rohu Škodovy a Husovy ulice vypískali.

Na čtyři stovky stoupenců krajně pravicové DSSS dorazily do Přerova také na prvního máje v roce 2013.

Bezpečnost v ulicích tehdy hlídali těžkooděnci a dění policie monitorovala i s pomocí vrtulníku. K vážnějším střetům tehdy nedošlo.