Podle meteorologů by se mohly už koncem příštího týdne teploty vyšplhat na více než 10 stupňů Celsia.

Vodohospodáři ale tvrdí, že sníh zatím odtává postupně a povodně na Přerovsku nehrozí.

„Pokud bude situace taková, jaká je teď, lidé se rozlití toků nemusejí obávat. Protože je v noci pod nulou a přes den se teploty pohybují lehce nad bodem mrazu, sníh roztává postupně. Pomalé odtávání nám vyhovuje, horší by bylo, kdyby se razantně oteplilo a do toho začalo pršet," řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Nečekaná nadílka, která v minulých dnech pokryla celou Moravu, zvýšila zásoby sněhu. Vydatně sněžilo už minulý čtvrtek, ale také o víkendu, kdy napadlo kolem dvaceti centimetrů.

Nejvyšší sněhová pokrývka byla počátkem dubna na hřebenech Beskyd a Jeseníků, a to od 90 do 150 centimetrů. Na Lysé hoře v Beskydech naměřili meteorologové 143 centimetrů.

Přeháňky z poloviny tohoto týdne by prý neměly situaci nijak zhoršit.

„Sněhu je sice hodně, ale rozhodně ne tolik, jako třeba v roce 2006, kdy se na jaře vylily některé toky. Extrémem je spíše to, že takové počasí panuje v dubnu," zmínila.

Nádrže jsou schopné větší vodu zachytit

Vodohospodáři přesto přistoupili k preventivnímu snižování hladin u vybraných vodních nádrží.

„I v případě rychlého tání jsou teď nádrže v povodí Moravy a Dyje připraveny zachytit zvýšené průtoky. Mírně jsme zvýšili odtoky, které ale nepřekračují neškodné hodnoty," konstatoval generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Podle něj jsou nyní všechny retenční prostory na vodních dílech volné a pro zvýšení zadržovacích schopností nádrží se uvolňují i části zásobních prostorů.

Ledové jevy se na tocích v povodí Moravy a Dyje nevyskytují, pouze na některých nádržích ve vyšších polohách Beskyd nebo na Vysočině je ještě souvislá ledová celina.

„Pokud nedojde k náhlému oteplení nebo výrazným dešťovým srážkám, neočekáváme dosažení stupňů povodňové aktivity," řekl s tím, že o všech krocích správce toku budou informovány vybrané obce s rozšířenou působností i krajské úřady.

Poslední podvodeň před třemi lety

Přerovsko zasáhly povodně naposledy před třemi lety.

První vlna spláchla v květnu okrajové části Přerova a obec Troubky, v červnu se pak vylila Moštěnka a zaplavila obce Beňov a Prusy. Postižené byly i Domaželice.

Nejhorší byly katastrofální záplavy v roce 1997, kdy na Přerovsku udeřila stoletá voda.

Povodí Moravy představilo už loni ucelený koncept, který má ochránit obce v Pobečví. Například na území Přerova má vzniknout celkem třináct protipovodňových staveb a počítá se i s vybudováním záchytného profilu nad městem, stavbou zídek a ochranných valů kolem průmyslových areálů a nebo trafostanice v Dluhonicích.

Pouze obec Troubky, která se stala symbolem ničivých záplav v roce 1997, chystá vlastní protipovodňovou ochranu.