Podle připravovaného záměru by se mělo jednat o nejmodernější japonskou technologii, která bude po Itálii teprve druhou v Evropě. Vylosovaní zastupitelé, ale také občané města se s ní mají jet seznámit přímo do Japonska.

„Vedení města uveřejňuje informace, jaké spalovna přinese výhody i to, že bude výlet do Japonska. Obchází tím zastupitelstvo, které si vyhradilo veškeré rozhodování v této věci. Starostka a místostarosta Aleš Miketa nemají k jednání o spalovně mandát," kritizuje bývalý starosta Mohelnice a dnes opoziční zastupitel Antonín Navrátil (TOP 09).

Přidali se k němu i další zastupitelé. „To, co starostka prezentuje, se nejedná v žádném případě o odsouhlasený záměr města – tedy ve smyslu orgánů samosprávy. Od rady ani zastupitelstva nemá pověření ani jednat o spalovně, natož realizovat mediální kampaň založenou na manipulaci a zkreslených informacích, nikoli na faktech," uvedla Svatava Karafiátová, která byla zvolena za Nezávislé, tedy za stejnou stranu jako nynější starostka Jana Zwyrtek Hamplová, ale v roce 2011 oznámila, že už nechce být s Nezávislými spojována.

Podle starostky dostanou zastupitelé všechny potřebné informace. „Jsme v přípravě celé věci úplně na počátku. Je logické, že když jednáme, tak máme informace dřív, než ostatní zastupitelé. O všem jsme je informovali na pracovní schůzce. Pan Navrátil si ale na pozici řadového zastupitele nezvykl, protože po volbách nastoupil rovnou na post starosty," řekla Jana Zwyrtek Hamplová.

Ta svolala neveřejné pracovní jednání zastupitelstva, kam přizvala investora i případného dodavatele celé technologie, aby vše prezentovali.

Pracovní schůzka byla podle informací Šumperského a jesenického deníku velmi bouřlivá. Opozice po ní přišla s návrhem na svolání mimořádného jednání zastupitelstva. Podepsalo se pod něj osm zastupitelů. Starostka je ale předešla a sama o den dříve svolala řádné veřejné zastupitelstvo v této věci na 2. prosince.

V otázce, zda ve městě lokální spalovna vyroste, nebo ne, ale stejně budou mít konečné slovo občané. Ti mají rozhodovat v referendu. „Mohlo by se konat někdy na přelomu března a dubna příštího roku a lidé rozhodnou, zda do toho vůbec město půjde. Zastupitelé budou ještě předtím hlasovat, zda referendum vyhlásí a jak bude znít otázka," vysvětlila starostka.

Opozice také tvrdí, že spalovna tak, jak je plánovaná, nebude vlastně lokální, ale krajská. Takovou variantu přitom Mohelnice dosud tvrdě odmítala.

„Její kapacita má být sto tisíc tun. V celém kraji se vyprodukuje kolem dvou set tisíc tun odpadu, přičemž přibližně polovina by se měla vytřídit, takže vlastně by se jednalo o spalovnu pro celý kraj. Odmítáme, aby se do Mohelnice vozil odpad z celého kraje," zdůraznil Antonín Navrátil.

Podle starostky ale bude spalovna opravdu určená jen pro okolní region. „Kraj uvažoval o spalovně až na tři sta tisíc tun. Sto tisíc tun, které má mít spalovna v Mohelnici, je navíc maximum, klidně to může být méně. Je to supermoderní technologie a obrovská šance pro město," míní Jana Zwyrtek Hamplová.

Projekt by pro město znamenal desítky milionů korun do rozpočtu a také více než sto nových pracovních míst. Výrazným efektem by podle vedení radnice bylo i snížení ceny tepla, o kterém se v těchto týdnech v Mohelnici hodně diskutuje. Lidé by za teplo mohli platit až o polovinu méně než dosud, navíc by ušetřili na poplatku za popelnice. Další výhodou má být rekonstruovaný bazén s celoročním venkovním koupáním nebo autobusy zdarma mezi městem a jeho místními částmi.