„Letos pořádáme už jedenačtyřicátý ročník modelářské výstavy, spojené se soutěží o nejzdařilejší model. Více než tři stovky vystavovatelů se přijely pochlubit svými díly z období první světové války až do současnosti," řekl na úvod hlavní pořadatel akce Tomáš Studený z Hanáckého klubu plastikových modelářů s tím, že modely soutěžících posuzovala porota podle největší shody s předlohou.Výstava modelářů v Národním domě

Modelářského klání se účastnili soutěžící všech věkových kategorií a nechyběly mezi nimi i děti.

„Naší snahou je přitáhnout do tohoto koníčku co nejvíce mladých. V dnešní době, kdy děti tráví hodně času u počítače, to není nic jednoduchého. Náš modelářský kroužek navštěvuje celkem osm dětí a my jsme za to rádi," doplnil Tomáš Studený.

Model tanku dělal přes dva měsíce

Modeláři tráví celé hodiny při výrobě svých mistrovských dílek, přesto svůj koníček berou jako výborný způsob relaxace.

„Nejpracnější pro mě byl britský tank Mark V, který poprvé spatřil světlo světa v roce 1917. Během první světové války probíhaly hlavně zákopové boje a tak se britská pěchota neměla jak dostat k propracovaným německým zákopům. Sestavili proto své první tanky, které snadno překonávaly ostnaté dráty a jiné překážky, kterými by vojáci neprošli," vysvětlil Ivo Čermák z Brna a dodal, že na modelu britského tanku strávil více než dva měsíce.

„Zajímavé také je, odkud se vzalo slovo tank. Původně to bylo krycí jméno. Když Angličané převáželi tanky do Francie, označili je tímto slovem, které v angličtině znamená nádrž, aby nové stroje zůstaly maximálně v utajení," popsal Ivo Čermák, který k modelařině přivedl i svou partnerku.

„Uvrtal jsem do toho i mou přítelkyni, která teď v naší komunitě modelářů sbírá více ohlasů, než já," usmál se Ivo Čermák.