V podhorské obci nevzniká areál „na zelené louce" podobně jako tomu bylo v minulých letech v Koutech nebo v Červené Vodě. Provozovatelé se zaměřili na rozšiřování stávajících kapacit.

V údolí se staví celkem čtyři sedačkové lanovky. Po dokončení letošních rekonstrukcí bude v Malé Morávce a Karlově řada vleků a šest vícesedačkových lanovek, které celkem přepraví pětadvacet tisíc osob za hodinu.

V areálu Kopřivná vznikne do začátku zimy sjezdovka dlouhá 1350 metrů. Vhodná bude pro začátečníky i rodiny s dětmi. „Kopec je široký a jeho sklon je pozvolný. Máme za to, že to je právě ten druh sjezdovky, o který budou lidé nejvíce stát," řekl spolumajitel areálu Karel Ležatka.

Ve středisku Ski Karlov v Karlově pod Pradědem staví celkem tři lanové dráhy. Příznivci zimních sportů se zde budou moci prohánět po více než sedmadvaceti hektarech sjezdových tratí všech obtížností.

Modernizaci se nevyhne ani nejstarší Ski areál Myšák, který zčásti vlastní obec Malá Morávka. Za přispění krajské dotace se podařilo vytvořit dva a půl kilometrů nových sjezdových tras s umělým zasněžováním. „Vzhledem ke klimatickým podmínkám jsme nuceni zásadní záležitost, sedačkovou lanovou dráhu s přepravní kapacitou patnácti set osob za hodinu, nechat na jarní měsíce," doplnil starosta Malé Morávky Ondřej Holub.

Asi nejvíc návštěvníky lyžaře potěší, že na jediný skipas za 450 korun budou moci jezdit na všech tratích ve všech zmíněných areálech.

Zásadní investice mají být hotové do konce příštího roku. „Věřím, že budeme schopni lyžařské veřejnosti a turistům představit naši obec v úplně novém světle. Opět se staneme moravskou jedničkou mezi zimními areály, ale možná překvapivě také střediskem s vůbec největší kapacitou lanovek a vleků v České republice," podotknul Holub.

Pokračuje také příprava stavby sedačkové lanovky v nedalekém Lyžařském areálu Figura na Ovčárně. Správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky dala souhlasné stanovisko ke změně územního plánu obce Malá Morávka. Ten počítá s výstavbou sedačkové lanovky, která má nahradit současnou Tatrapomu na vleku C.

Investor totiž svůj záměr upravil. Tu část, kterou směřoval do národní přírodní rezervace, z nejpřísněji chráněného území vyjmul a umístil ji do první zóny CHKO. O stovky metrů také zmenšil plochu zabrané půdy, část budov totiž umístil do svahu.

„Z našeho pohledu je velice důležité, že se podařil snížit počet stromů, které bude nutné pokácet. Původně se hovořilo až o stovce stromů, pak bylo v návrhu kolem čtyřiceti. Dnes jsme na dvaceti kusech, které by v případě realizace záměru musely být pokáceny," sdělila vedoucí správy CHKO Jeseníky Michaela Pruknerová.

Provozovatel by měl také jako kompenzaci omezit provoz na jiných vlecích, které dnes na Ovčárně fungují. O této záležitosti se ale v současnosti jedná.

Ke změně územního plánu se budou moci vyjádřit lidé příští pondělí při veřejném projednání. Konečný výsledek bude známý nejdříve na začátku ledna.