„Záležitostí se zabýváme dlouhodobě. Vedeme na toto téma řadu jednání," řekl v pondělí dopoledne Jan Kalla, ředitel Azylového centra Prostějov. S kým jednají? To ředitel neupřesnil. „Řešíme různé možnosti," vzkázal pouze.

Rychle a levné řešení

Náměstkyně primátora prostějovského magistrátu Alena Rašková s rozšířením azylového centra souhlasí. Preferuje rychlé a levné řešení.

„Rozšíření noclehárny je potřeba pro kritické případy například silných mrazů. Chráněné prostředí lze řešit přistavěním stavebních buněk," nechala se Rašková slyšet.

Rozkládací lůžka

Kalla přiblížil, že v ulicích města v rámci terénní služby zaznamenali zhruba padesát lidí bez střechy nad hlavou.

„Situaci monitorujeme i ve spolupráci se strážníky a zaměstnanci magistrátu," poznamenal k tomu ředitel prostějovského azylového centra. Ubezpečil, že za silných mrazů dokážou kapacitu nocleháren rozšířit díky rozkládacím lůžkům.

Kalla zaznamenal, že lidí bez střechy nad hlavou v posledních třech letech v Prostějově přibývá. „Týká se to všech věkových kategorií i společenských vrstev," zmínil se ředitel azylového centra.

Rychlá cesta dolů

Varoval, že cesta z domu na ulici bývá hodně rychlá.

„Stačí ztráta zaměstnání. Lidé pak nejsou schopni dodržet své závazky a přijdou o střechu nad hlavou," popsal Jan Kalla.

Noclehárnu i azylový dům v Určické ulici jsou nyní plně obsazené stejně jako bydlení pro osamělé rodiče s dětmi v Pražské ulici, tedy u hlavního nádraží.

„V centru v Určické ulici denně pobývá padesát klientů. Bydlení pro osamělé rodiče v Pražské ulici pak využívá spolu s dětmi devět matek a jeden otec," přiblížil Kalla. Dodal, že o bydlení pro osamělé rodiče se nyní hlásí dalších šestadvacet zájemců.