VYBERTE SI REGION

Kam s auty úředníků? Radnice v Prostějově řeší nerudovskou otázku

Prostějov – Kam s nimi? Radnice řeší nerudovskou otázku, kam s automobily, kterými jezdí úředníci prostějovského magistrátu do práce. Vozidla totiž po celý den blokují místa na veřejných parkovištích, která by v průběhu dne mohlo využít několik řidičů. Radní se rozhodli vyhradit pro pracovníky magistrátu prostor za obchodním domem Kubus v Plumlovské ulici. Plocha za Kubusem byla však i jednou z variant, kam by se mohli dočasně přesunout trhovci.

26.10.2013 1
SDÍLEJ:

Stávající tržnice v centru městaFoto: DENÍK/Pavel Moš

„Pravdou je, že zaparkovat v centru města dá někdy pořádnou práci, a pokud nějaká auta blokují parkovací místa celý den, tak by bylo dobré pro ně vyhradit místo, aby nepřekážela. Ale pokud se za Kubusem na čas přesune tržnice, tak mi to nepřijde jako dobrý nápad. Podle mě by tam pak nebylo dost místa pro trhovce," míní Oldřich Pazderčák z Prostějova a s úsměvem dodává: „Kdyby úředníci chodili do práce pěšky nebo jezdili městskou hromadnou dopravou, tak mají po starostech,"

Jak je to s pozemky za Kubusem?

Pozemky za Kubusem na Plumlovské ulici patří městu a obchodnímu domu. Podle radních je prostor dostatečně velký pro zřízení parkoviště i pro přesunutí trhovců.

„Část mezi Starorežnou a Kubusem patří Prostějovu, zatímco část směrem k nemocnici má ve vlastnictví obchodní dům. Na přechodnou dobu by se tam tedy tržnice umístit dala," vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Fišer a dodal, že město má na výběr i jiné varianty. Ve hře je totiž ještě prostor před kavárnou Kocourek v někdejších židovských uličkách, průchod u muzea či prostor na takzvaném starém trhu.

Tržnice za kostelem Povýšení svatého Kříže, která funguje spolu se Společenským domem v Komenského ulici (Kasko) od konce osmdesátých let minulého století, byla projektována jako dočasná stavba. Zákazníkům se lokalita líbí, terčem kritiky je však architektonická podoba stavby, která do historického centra nezapadá. Radní proto uvažovali o jejím přesunutí, to se však nelíbilo místním. Právě jednou z variant byl i prostor za Kubusem.

„Bylo by zde dost místa na to, aby trhovci mohli zajíždět auty k prodejním místům tak, jak jsou zvyklí, a okolní parkoviště zajistí dost místa pro ty, kteří jezdí nakupovat auty. Kdo se pohybuje hromadnou dopravou, vystoupí u lázní nebo na Palacké, to už je kousek," vysvětlovala v červenci minulého roku náměstkyně primátora Alena Rašková.

Po peticích za zachování tržnice na stávajícím místě, po hlasování v anketě na webu města, v níž radnice nabízela návrhy na nové umístění tržnice, a po několika jednáních nakonec radní rozhodli ponechat trh za kostelem Povýšení svatého Kříže v Prostějově. Kam se však trhovci přesunou v době opravy tržnice a kdy se do nich město pustí, není zatím jasné. 

Autor: Hana Masaříková

26.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Lidé si připomenou svatého Václava, patrona české země

Praha - Lidé v České republice si dnes při bohoslužbách, poutích i lidových slavnostech připomenou světce a hlavního patrona české země, svatého Václava. Ve Staré Boleslavi se uskuteční tradiční Národní svatováclavská pouť a mše na Mariánském náměstí, nedaleko kostela, kde byl kníže zavražděn. Do Boleslavi dorazí vedle tisíců věřících a dalších návštěvníků i prezident Miloš Zeman. Státním svátkem je 28. září od roku 2000.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies