„Celý Plumlov je naštvaný. Lidi se před měsícem začali vracet na pláž. Teď už tam nikdo nechce. Voda je úplně zelená," vrtí hlavou osmadvacetiletá Martina z Plumlova.

Usedlíci žili v domnění, že loňské bagrování dna a následné ošetření sedimentů vápnem jim v Podhradském rybníku zajistí vodu ke koupání. Mýlili se.

Proč se kvalita vody zhoršila?

„Zhoršená kvalita vody v Podhradském rybníce je nyní stejně jako na řadě jiných nádrží v republice důsledkem velmi vysokých teplot v kombinaci s minimálním přítokem řeky Hloučely. Situaci navíc komplikuje stálé znečištění splaškovými vodami ze samotného Plumlova a také bohatý přísun živných prvků z potoka Roudníku, tedy z polních splachů," vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podhradský rybník v Plumlově - 5. srpna 2012

Další opatření

Zdůraznila, že předchozí odtěžení dna rybníka je nutné doplnit dalšími opatřeními ke zlepšení kvality vody.

„V nejbližší době tam zahájíme přípravné práce na vytvoření příbřežních pásem a usazovacích zdrží," vzkázala.

David Fína, vedoucí závodu Horní Morava, připomněl, že tato opatření podpoří samočisticí schopnost vody. „Nyní by se mělo připravit výběrové řízení na zhotovitele," zmínil se Fína.

Tvrdí, že celý projekt ozdravění řeky Hloučely, podhradského rybníka a plumlovské přehrady je nastavený správně.

„Podobně jako dosud velmi úspěšná opatření na Brněnské přehradě. Jen je třeba jednotlivá opatření skloubit," podotkl k tomu.

Podhradský rybník v Plumlově - 5. srpna 2012

Povodí pochybení odmítá

Radim Světlík, generální ředitel Povodí Moravy, důrazně odmítl tvrzení některých médií, že více než dvě desítky milionů korun vynaložených na dosavadní práce na ozdravovaném Podhradském rybníku přišly kvůli zelené vodě vniveč.

„Žádaný efekt přinesou patření až ve svém komplexu spolu s fungující kanalizací v okolních obcích," prohlásil.

Ohledně stížností rekreantů na kvalitu vody v Podhradském rybníku Světlík poznamenal, že samotná těžba bahna tam prodloužila letošní koupací sezónu o jeden až dva měsíce.

Jak pokračuje odkanalizování obcí?

Povodí Moravy sleduje kvalitu vody v potocích Roudník, Hloučela, Osina, Kleštínek, Čubernice. Nejhorší situace je na říčkách protékajících obcemi Hamry, Soběsuky, Vícov a Plumlov.

„Plumlov odkanalizování právě dokončuje. Projekt máme přichystaný i pro Soběsuky a Žárovice, kde čekáme na vypsání vhodných dotačních titulů. Hamry pak chceme řešit samostatně," popsal Sušeň.

Vícov má projekt odkanalizování obce připravený.

„Žádme o změnu územního orozhodnutí. Jakmile ji získáme požádáme o vydání stavebního povolení. Pak se budeme snažit na akci zajistit vhodné dotační tituly," sdělila vícovská starostka Jana Rozsívalová.

Specialisté připravují i budování mokřadů a remízků, které napomohou zlepšit kvalitu vody v přítocích.

Odborné odhady

Odborník na sinice Blahoslav Maršálek z Brna hovořil o Podhradském rybníku jako o kultivační nádrži na cyanobakterie pro plumlovskou přehradu. Hrozí snad nebezpečí, že přemnožené sinice budou z rybníka opět putovat do nedaleké přehrady, která je nyní vypuštěná?

„Letos je extrémní sucho, voda v rybníce stála od jara a proto se začala zelenat. Po pondělním silném dešti se rybník propláchnul a vodní květ je vidět už jen u hráze," všiml si plumlovský starosta Adolf Sušeň.

Odborníci z Povodí Moravy shrnují, že i po vybudování všech opatření bude na Podhradském rybníku i Vodním díle Plumlov, stejně jako na všech vodních plochách, jakost vody vždy závislá především na teplotách, velikosti průtoků a kázni znečišťovatelů.