Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeman: Potěšila mne podpora průplavu, i od olomouckého hejtmana

Olomouc - Tři dny, tři navštívené podniky, nemocnice, debaty s politiky, podnikateli a lidmi na náměstích, kam jich přišly stovky. Prezident Miloš Zeman toho během první návštěvy Olomouckého kraje stihl skutečně hodně, a kdo se snažil držet krok s programem prezidentské návštěvy, působil v pátek odpoledne unaveně.

10.3.2014
SDÍLEJ:

Prezident Miloš ZemanFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Prezident neztrácel pověstný humor a diskuse osvěžoval bonmoty, občas si neodpustil poslat pár slov na adresu neoblíbených novinářů.

V regionu, jehož některé oblasti dusí vysoká nezaměstnanost a její snížení neusnadňuje špatná infrastruktura, se zajímal především o tato témata a hledal jejich řešení.

V exkluzivním rozhovoru pro regionální Deník prezident směroval Jesenicko k podpoře turizmu a zopakoval, jakým přínosem by byl i pro Olomoucký kraj vodní průplav Dunaj-Odra-Labe, jehož je velkým propagátorem.

Prezident Zeman v Hradčanech na PřerovskuVaší prioritou pro zbývající čtyři roky ve funkci je setkávat se co nejvíce s občany při výjezdech do krajů a snažit se jejich názory přenášet na úroveň vlády a parlamentu. Co přenesete z návštěvy Olomouckého kraje?
Je tady samozřejmě několik problémů. Většina z nich se týká infrastruktury, a to jak v oblasti silniční sítě, konkrétně spojení Olomouce před Mohelnici s Hradcem Králové, ale také dokončení D1 u Přerova. A samozřejmě, že jsem byl velmi potěšen tím, že zastupitelé Olomouckého kraje včetně pana hejtmana a řada dalších účastníků těchto setkání vyjádřili podporu projektu Dunaj-Odra-Labe, protože je to projekt, který by zaměstnal po dobu 15 let šedesát tisíc lidí.

Nezaměstnanost je velkým problémem hlavně na Jesenicku, kde se o jedno volné pracovní místo uchází na osm desítek lidí bez práce. Vidíte pro tento region nějaké řešení v dohledné době?
Starostka Jeseníku sice mluvila o potřebě tunelu pod Červenohorským sedlem, ale já jsem namítal, že takový tunel by měl smysl pouze tehdy, kdyby silnice nekončila v Jeseníku, ale kdyby pokračovala dále do Polska, kdyby se tady podařilo dohodnout s polskou stranou. A slíbil jsem, že při nejbližším setkání s prezidentem Komorowskim, které bude začátkem dubna, se o tomto problému zmíním. Pan prezident Komorowski už veřejně podpořil projekt kanál Dunaj-Odra-Labe a myslím, si, že najdu pochopení i v tomto případě.
Ale jinak Jeseníky jsou překrásné hory, překrásné turistické území, myslím si, že je mimo jiné zapotřebí obnova lázeňství a toho, čemu se říká v Rakousku turistický průmysl. Ano turismus můžeme brát jako průmyslové odvětví svého druhu a Jeseníky za předpokladu dobudování ubytovacích a dalších kapacit k tomu mají skvělé předpoklady.

Podivné struktury

Prezident Zeman na litovelském náměstíBavíme se o vysoké nezaměstnanosti v chudé oblasti, ale lidem se musí vyplatit chodit do práce. Myslíte si, že 8,5 tisíce korun je dostatečná motivace?
Ještě před několika měsíci to bylo osm tisíc, bylo to tedy zvýšeno o pět set korun, a nová vláda se zavázala, že to bude postupně zvyšovat někam k deseti tisícům korun. Ale nůžky se musejí otevírat oběma směry: v některých případech lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, aniž by k tomu měli vážný důvod, by neměli dostávat tak vysoké sociální dávky. Jako příklad bych uvedl státní příspěvek na bydlení, který někdy vede k rozmachu ubytoven, protože majitelé těchto ubytoven tento státní příspěvek inkasují, nájemníci neplatí nájem, ale právě ty, nechci říci mafie, ale trochu podivné struktury, které z ubytoven žijí, zneužívají této sociální dávky ve svůj prospěch.

Je potřeba dořešit i otázku sociálního bydlení. Není čas, aby se již podařilo prosadit zásadní kroky?
Především je tady dlouho připravovaný zákon o sociálním bydlení. Já bych chtěl upozornit, že nový občanský zákoník tuto pasáž neobsahuje a teoreticky umožňuje vypovědět bez udání důvodů nájemníky, aniž by jim zaručoval ne jenom náhradní byt, ale dokonce ani to přístřeší. Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, dokonce říkal, že až se oběsí první babička, kterou majitel vyhodil na ulici, takže teprve tehdy se toho média ujmou a udělají z toho případ.

Jediný hospic v kraji

Udělení popelce, znamení pokání, Miloši Zemanovi z rukou arcibiskupa Jana Graubnera. Prezidentská návštěvě poutní baziliky na Svatém Kopečku u OlomouceBěhem návštěvy Olomouckého kraje jste navštívil baziliku na Svatém Kopečku, sám jste si přál její zařazení do programu…
Už jsem tam byl několikrát.

Pan opat a pan arcibiskup vám ukázali ty nejkrásnější části svatokopeckého chrámu. On ale má i části, které jsou méně hezké. Ale právě vámi kritizované církevní restituce pomohou alespoň zlomek toho spravit…
Já si především myslím, a to jsem veřejně řekl, že církev by se měla soustředit na služby bližnímu a velmi jsem ocenil práci sester premonstrátek při provozu hospicu na Svatém Kopečku. Olomoucký kraj má jeden jediný hospic a tady umírá často bez náležité pomoci rozhodně více lidí ročně, než by byla kapacita jedno jediného hospice. Takže já už jsem říkal panu kardinálovi Dukovi a arcibiskupu Graubnerovi, že bych velice uvítal, kdyby se církev této myšlenky ujala a rozšířila síť hospiců.

Na doutník nebyl čas

Na závěr možná trochu odlehčenější otázka: V Olomouckém kraji jste dostal spoustu darů. Dárce možná bude zajímat, co s nimi budete dělat. Tlačenka se zřejmě se zřejmě sní, ale co ten zbytek?
Já některé dary, které jsou trvalé hodnoty, v tom smyslu, že se nezkazí, ukládám do hradního depozitáře, rozhodně si je nepřisvojuji. Beru je jako dary prezidentu republiky, nikoliv jako dary Miloši Zemanovi. A pokud jde o dary, které by se mohli zkazit, tak ty poctivě rozděluji mezi své spolupracovníky, včetně ochranky, sekretářek a podobně.

Na fajnovém doutníku (prezident dostal od majitele litovelského Papcelu to nejlepší, co je možné z tabákových listů vyrobit – pozn.red.) jste si už stihl pochutnat?
Neměl jsem ještě příležitost. Můj program byl tak nabitý, že by nebyl čas na vykouření doutníku. Ale v Lánech si ho někdy večer s potěšením vykouřím u sklenky dobrého vína.

Autor: Daniela Tauberová

10.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Srážka nákladního auta s vlakem na přejezdu v Divišově ulici v Olomouci
AKTUALIZOVÁNO
3 11

V Olomouci se srazil vlak s náklaďákem, zranilo se devět lidí

Volební spot Hnutí Ano Andreje Babiše
DOTYK.CZ
20

Expert rozcupoval Babišovo video: Vykradená forma, nevkus, prázdný obsah

Výbuch v kasárnách: Zraněný voják je po operaci, vyšetřování pokračuje

/FOTOGALERIE/ Noc na oční klinice brněnské fakultní nemocnice strávil voják, kterého v úterý ráno zranil výbuch ve sklepě administrativní budovy Jugo ve Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově.

Lékaři v Motole odoperovali batole, které žilo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě.

Konec léta? Španělsko hlásí první sníh

Astronomické léto ještě neskončilo a na jihu Evropy již vítají první sníh. V Pyrenejích a v Kantábrii na severu Španělska od letošního léta poprvé sněžilo. Ve výšce okolo 2200 metrů nad mořem o víkendu napadlo místy až pět centimetrů sněhu, což je na polovinu září místní rekord. Podle předpovědi se má ale v příštích dnech opět oteplit.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická nehoda u Teplic. Při srážce auta s autobusem zemřel člověk

/FOTOGALERIE/ Oběť ranní nehody museli z vraku vyprostit hasiči. Muži už nebylo pomoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení