Výjimečné setkání zorganizoval ve spolupráci s městem a Muzeem Komenského přerovský Svaz letců. Záštitu nad touto akcí převzal také majitel firmy Meopta Paul Rausnitz. Na vernisáži výstavy nechyběli ani vzácní hosté – například zástupce velitele vzdušných sil Jaromír Šebesta či ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zvlášť emotivním okamžikem byla chvíle, kdy zazněly obě státní hymny – česká i americká. Přítomní američtí letci a přímí účastníci bitvy Hjalmar Johansson a Orville Hommert zpívali tu „svou" nahlas.

„Uplynulo na sedm desetiletí od dramatických událostí, které se odehrály na hanáckém nebi, které je od té doby relativně klidné. Prozatím. Za to patří dík také všem spojeneckým letcům, kteří nasazovali a mnozí položili své mladé životy v boji za svobodu nás všech. Tisíce mil od svých domovů a rodin. Dva z nich jsou dnes mezi námi," přivítal jeden z kurátorů výstavy Zdeněk Schenk vzácné hosty.

Výstava Zkáza z nebe. K 70. výročí bombardování Přerova a leteckých bojů nad Přerovskem.

Výstava Zkáza z nebe. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Zapomenuté příběhy

„Osudy posádek havarovaných letounů by v mnoha případech vydaly na romány. Některé příběhy jsou zapomenuté, ukryté dosud hluboko pod zemí. A pouze díky nadšení badatelů dostávají postupně své obrysy a konkrétní jména," dodal.

Za péči o památníky, které připomínají padlé americké letce, poděkoval na vernisáži Hjalmar Johansson. Vyjádřil svůj dík především obyvatelům Troubek, kteří se starali o památník na místním hřbitově i v letech studené války.

„Mám tu snad více přátel, než ve Spojených státech. Přivezu domů dobrou zprávu, že Češi jsou přátelští k Američanům a pomáhají jim," neskrýval své dojetí.

Rarity výstavy

Na výstavě Zkáza z nebe je k vidění řada zajímavých exponátů, z nichž některé zapůjčili Jan Hlavačka, Jaroslav Schön nebo Petr Jusko. Lidé mohou obdivovat části zřícených letounů, ale i takové rarity, jako německou přilbu se sluchátky a krčními mikrofony, těžké letecké boty nebo záchrannou vestu. Zajímavostí je i německý letecký padák.

„Tento kousek je rodinná památka. Je vyrobený v roce 1944 v české fabrice jako pilotní padák pro výcvik, určený byl ale pro německou armádu. Podle dostupné dokumentace jsem zjistil, že byl používaný až do padesátých let," řekl Petr Jusko, který vzácný exponát na výstavu zapůjčil.

Vzpomínky u pamatníků

Slavnost pokračovala i v odpoledních hodinách, a to u památníku padlým americkým letcům na hřbitově v Troubkách a u pomníku v Rokytnici /FOTOGALERIE ZDE/.

„V roce 1948 nás poctil svou návštěvou tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk, který byl pomník uctít a slavnostně odhalit. Ten dokonce do obecní kroniky uvedl, že Troubky splnily svou povinnost vzdát úctu padlým hrdinům," řekl starosta Troubek Radek Brázda.

Památku padlých amerických letců podle jeho slov uctívají místní lidé každý rok.  „Stejné to bylo i za komunistického režimu, kdy se tu lidé – i přes časté kontroly Státní bezpečnosti – scházeli," uzavřel.