„Tato první etapa safari otevírá novou etapu celé zahrady. Návštěvníci se přiblížili zvířatům a zvířata přírodě. Vytvořilo se jim, věříme, prostředí, ve kterém se budou projevovat v rámci soužití s ostatními zvířaty tak, jak jim je dáno," uvedl ředitel zoo Radomír Habáň.

Všichni, kteří na nástupišti nastoupí do safari vláčku, mohou z blízka pozorovat zubry evropské, losy evropské, jeleny sika, kozorožce kavkazské, muflony, kamzíky horské či kozy bezoárové.Safari Euroasie v olomoucké zoo na Svatém Kopečku

„Euroasijské safari přineslo v rámci chovu obohacení o dva druhy velkých kopytníků. Samice zubra Rosemarie je velmi vstřícná a přátelská, zatímco samec Bojen se k lidem chová mnohem odměřeněji, o to lépe se ale chová k Rosemarie. V domácnosti losů mezi dvěma samicemi a samcem Henrym panuje idylka. Kromě zubrů a losů se v safari zabydlelo stádo velmi vzácných kozorožců kavkazských," popisovala mluvčí zoo Iveta Gronská.

U zrodu myšlenky safari stály úvahy o nevyhovujícím technickém stavu současných výběhů v místech, která momentálně nejsou pro návštěvníky příliš lákavá. To zoo přivedlo k tomu, proměnit méně atraktivní část zahrady nejen pro zvířata, ale i pro návštěvníky.

Zoo využila svažitého terénu a výběh koncipovala jako safari. Sloučením a rozšířením výběhů navíc získají zvířata podstatně větší prostor.

Safari Euroasie přišlo na šest milionů korun. PO rozšíření i další zoogeografické zóny bude mít celkem 19 hektarů a náklady přesáhnou deset milionů korun. Po Euroasii přijdou Severní Amerika, Afrika, Austrálie a Arktida, a s nimi vlci, sobi, klokani, žirafy, přímorožci a mnoho dalších zvířat. Se stavbou další etapy začne zoo na jaře příštího roku.