VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostatní

dnes 15:39

Cenu za popularizaci vědy získala šéfredaktorka Živy a etnomuzikolog

Praha - Akademie věd (AV) v pondělí udělila čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Ocenění letos získala šéfredaktorka nejstaršího českého přírodovědeckého časopisu Živa Jana Šrotová a pedagog Zdeněk Vejvoda, který se zabývá etnomuzikologií. Medaili převzali z rukou předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše.

AKTUALIZOVÁNO
dnes 13:35

Národní galerie uzavře smlouvu s novou firmou na ostrahu a v úterý otevře

Národní galerie v Praze (NG) vybrala novou bezpečnostní agenturu a ještě v pondělí s ní pravděpodobně podepíše smlouvu na ostrahu svých objektů a uměleckých děl. V pondělí to řekl ředitel NG Jiří Fajt. Smlouva bude na rok, v jeho průběhu vypíšeme velkou veřejnou soutěž, doplnil. NG kvůli sporům s bezpečnostní agenturou o víkendu zavřela všechny své expozice. Podle Fajta to nebylo poprvé za působení této agentury, předchozí uzavření expozic ale nikdy nebylo tak rozsáhlé.

dnes 13:10

Na výstavě uvidíte i Hrabalův psací stroj

Výstava s názvem Knižní svět Bohumila Hrabala, která připomíná 20. výročí spisovatelovy smrti, je k vidění ve Vlastivědném muzeu Nymburk do 31. května.

dnes 08:32

Bezpečnostní agentura se ohradila proti tvrzením ředitele Národní galerie

Bezpečnostní agentura ABAS IPS Management, která vypověděla smlouvu Národní galerii (NG) v Praze, se ohradila proti tvrzením jejího ředitele Jiřího Fajta, že při její ostraze galerijních budov byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky. Agentura v pondělí sdělila, že uvedené výroky ji poškodily, chce se proto proti nim bránit právními kroky a od Fajta požaduje veřejnou omluvu.

včera 08:38

Legendární baron Trenck: Vědci tvoří 3D model podle mumie

Přesnou podobu jednoho z nejznámějších vězňů držených v brněnské pevnosti Špilberk, legendami opředeného barona Trencka, uvidí lidé již za dva roky. Trojrozměrný model baronova těla i obličeje připravuje vědecký tým. V sobotu baronovu mumii, která se nachází v Kapucínské hrobce, poprvé skenovali a měřili. Výzkum zatím ukázal, že jedna z legend je lživá. Baron totiž nemá v těle žádnou uvízlou střelu.

včera 06:15

Mezinárodní konference přinese nové pohledy na Hrabala

 „Pojídač dějin Bohumil Hrabal,"„…a z malýho vápna nezadržitelně vsítil míč pod futro" (S Hrabalem za fotbalem) a další originální přednášky přinese mezinárodní konference k 20. výročí Hrabalova úmrtí, která se uskuteční díky iniciativě Města Nymburk od 30. března do 1. dubna.

25.2.2017

V Emauzích byla zahájena výstava o osudů Němců bojujících s nacismem

Praha - V Emauzském klášteře v pražském Podskalí byla v sobotu zahájena výstava mapující osudy sudetských Němců, kteří se z křesťanského přesvědčení postavili nacismu a zaplatili za to životem. Úvodní slovo pronesli kardinál Dominik Duka a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Expozice nese název Svědkové lidskosti - Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938 - 1945 a je součástí víkendové konference Ackermannovy obce, která se snaží o rozvoj česko-německých vztahů.

24.2.2017

Hvězda baletu Sergej Polunin zatančí 1. května v Národním divadle

Praha - Na prvního máje vystoupí v Národním divadle hvězda světového baletu, ukrajinský tanečník Sergej Polunin. V historické budově zatančí svou choreografii Take Me To Church, díky jejímuž uvedení na YouTube se proslavil po celém světě. Video zhlédlo téměř 18,5 milionu lidí. V pátek pražské hostování Polunina potvrdil producent Milosh Harajda, který se na uvedení umělce v ND podílí. Před živým vystoupením diváci zhlédnou film o tanečníkovi, po něm pak mohou diskutovat s umělcem.

23.2.2017

Chodovský rodák fotografoval i Elvise Presleyho

Chodov (Sokolovsko) - Významný předválečný chodovský fotograf Willi Huttig, nositel řady ocenění z mezinárodních výstav a soutěží, který fotografoval i světové celebrity, se načas vrátí do svého rodného města. To se totiž rozhodlo připomenout tuto osobnost chodovských dějin výstavou jeho fotografií.

23.2.2017

Kameramani ocenili Šece za Anděla Páně 2, Jandu za seriál Rapl

Praha - Kameraman Martin Šec ve čtvrtek dostal za svou práci na divácky úspěšném filmu Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha Cenu Asociace českých kameramanů. Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo porota udělila Markovi Jandovi za televizní seriál Rapl. Pořádající asociace dnes v pražské Lucerně udělila ještě uznání studentovi FAMU Stanislavu Adamovi za film Sen. Tato cena je určena posluchačům vysokoškolského oboru kamera uměleckých filmových škol.

23.2.2017

OBRAZEM: V galerii v Dlouhé ulici vystavují díla slovenského výtvarníka

Praha /FOTOGALERIE/ - Do DSC Gallery v Dlouhé ulici se vrátil jeden z nejvýraznějších současných slovenských výtvarníků. Viktor Frešo, který ve svém díle s podtónem lehkosti poměrně agresivně vyjadřuje pohrdání výtvarnou scénou a jejím fungováním, v této pražské síni vystavuje podruhé. Představuje tu koncept, který sám v době příprav nazval mongoloidním pop artem. Frešo neustále narušuje divákovo vnímání světa a jeho umění svým punkovým přístupem vytváří osobitou rebelskou poetiku.

23.2.2017

Beseda především pro milovníky a znalce Českého ráje

Jičín – Pokud míváme pocit, že jako milovníci Českého ráje známe tuto oblast opravdu dobře, pak nejnovější kniha známého regionálního historika a sběratele historických pohlednic Ing. arch. Karla Čermáka nazvaná „Opomíjená místa Českého ráje" jistě překvapí i ty nejzasvěcenější znalce a přesvědčí nás, že máme ještě hodně co objevovat.

23.2.2017

Lidové tradice spojují lidi

Kovářov, České Budějovice – V pondělí se v krajském úřadě sešli partneři připravovaného přeshraničního projektu, který se týká lidových tradic a kulturního dědictví.

23.2.2017

Ve Svídnici pokřtili unikátní Živou kroniku

Svídnice (Nymbursko) - Živá kronika Svídnice, jedinečný projekt malé obce, za nímž stojí mimořádnou invencí vybavená a energií sršící divadelnice Vendula Burger z pradávného hereckého rodu Budilů, se dočkal také tištěné podoby. Jeden rok, během něhož se občané vísky nedaleko Dymokur podíleli různými formami na zachycování života v obci, fotografovali, natáčeli videa, kreslili a malovali, tak zůstane zachycený nikoli inkoustem a brkem na tiše žloutnoucích stránkách papíru, ale v moderní formě stravitelné i pro budoucí generace.

23.2.2017

Legionáři budou putovat nejen po školách Písecka

Písecko - Jednota Československé obce legionářské Písek se připojila k Deklaraci partnerů projektu Město Písek, nejen pětačtyřicátý.

22.2.2017

Mělnické muzeum opět láme rekordy návštěvnosti

Mělník - Muzeum není mauzoleum, ale moderní instituce, která jde s dobou. Tímto heslem se snaží řídit v Regionálním muzeu v Mělníku. Už třetím rokem se tady díky tomu mohou pochlubit návštěvností přesahující čtyřicet tisíc dětí a dospělých. „Na tak malé muzeum, jako je to naše, jde o skvělá čísla," pochvaluje si ředitelka Miloslava Havlíčková.

22.2.2017

Akce Weird Europe v Praze a Brně nabídne šokující film Stát pevně

Praha - Festival Weird Europe nabízející nejbizarnější artové filmy z celé Evropy uvede v dubnu v Praze a Brně šokující snímek Stát pevně. Režisér Alain Guiraudie, jehož snímky se zabývají tematikou homosexuality, bisexuality či transgenderu (LGBT), se v něm pokouší zbořit sexuální tabu. Do vybraných tuzemských kin snímek o nelehké cestě z osobní krize dorazí již 2. března. Ve středu o tom za pořádající společnost Film Europe informovala Adéla Brabcová.

22.2.2017

Písecké návraty malíře Františka Januly

Písek - Výstava umělce žijícího v Paříži začíná 1. března.

22.2.2017

Po úspěšných výstavách se Národní galerie zaměří na stálé expozice a opravy

Praha - Po dočasných výstavách v minulých dvou letech, které měly připoutat pozornost návštěvníků k Národní galerii v Praze (NG), se bude instituce v příštím roce zaměřovat na stálé expozice. Ve středu to řekl ředitel NG Jiří Fajt, který v nich připravuje změny. Budou spojené i s rekonstrukcemi sídel sbírek a jejich expozic. Dílčí rekonstrukce paláce Kinských bude už letos, příští rok mají začít opravy paláce Šternberského. Na rok 2019 NG chystá velkou výstavu Pabla Piccasa.

22.2.2017

Ikona pop-artu Andy Warhol rád nakupoval a telefonoval

Král pop-artu byl posedlý konzumem. Okolí ho považovalo za podivína. Na hlavě nosil stříbřitou paruku. Nejčastěji oblékal černý rolák a džíny značky Levi Strauss. Celý život prahl po slávě a bohatství. Rád trávil čas v tichu a obklopoval se starožitnostmi a kýčovitými předměty. Jeho dvě nejmilejší činnosti byly nakupování a fotografování. Zemřel přesně před 30 lety, 22. února 1987, na srdeční záchvat po rutinní operaci žlučníku. Bylo mu 58 let. Zůstali po něm dva jezevčíci.

22.2.2017

OBRAZEM: Poznejte tajemství Staroměstského orloje

Praha /FOTOGALERIE/ - Staroměstskému orloji, jedné z nejznámějších pražských památek z počátku 15. století, dominuje astronomický ciferník. Nad ním se ve dvou okénkách každou hodinu objevuje 12 apoštolů se svými atributy.

22.2.2017

V Praze začíná festival Malá inventura, přehlídka nového divadla

Praha - V hlavním městě ve středu začíná festival Malá inventura, přehlídka inscenací tanečního, pohybového i všemožně alternativního divadla. Akce, která se koná popatnácté a na 12 scénách potrvá do 1. března, chce pomoci divákům v orientaci na scéně nového divadla, ale i tvůrcům a pořadatelům v této oblasti ke vzájemným kontaktům.

21.2.2017

Knihu Z hospody na maraton pokřtí Aleš Brichta

Mělník – Kniha, v níž Aleš Dvořák líčí své zážitky z přípravy na mělnický maraton a jeho následného absolvování i z účasti v další podobných závodech, bude v pátek v podvečer slavnostně pokřtěna ve vestibulu mělnické radnice, v takzvaném mázhausu.

21.2.2017

Nová publikace přiblíží život Marie Majerové

Úvaly u Prahy - Publikace o životě Marie Majerové je už téměř hotová a vyjít by mohla v létě.

21.2.2017

Ve Staré papírně jsou k vidění zajímavosti o hřbitovech

Žatec - Výstavu můžete navštívit až do 3. března. Fotografie ukazují české, německé, židovské i romské hřbitovy. A mnohem víc.

21.2.2017

Příběhy hradů odkryjí svá tajemství v Muzeu Komenského

Přerov - Pojem „hradař" nenajdete v žádném slovníku ani encyklopedii. Přesto si tak říkají nadšenci, které sblížil zájem o historii středověkých památek, a stali se členy zlínské pobočky Klubu Augusta Sedláčka. Členové spolku se věnují nejen historii a bádání, ale také navštěvování feudálních sídel.

21.2.2017

Stanislav Bukovský o malíři i hrdinovi Vladimíru V. Modrém

Plzeň - Letos v lednu uplynulo sto deset let od narození malíře Vladimíra V. Modrého (nar. 15. 1. 1907 v Plzni–Radčicích, zemřel 6. května 1976), významného umělce i statečného člověka, který je neodmyslitelně spjat s Plzní.

20.2.2017

Lamželezo i Boris Tyger. Před 70 lety se narodil silák a bavič Franta Kocourek

Brno - Franta Kocourek, jedna z legendárních postav brněnského společenského života 70. a 80. let, proslul nejen siláckými kousky, ale i jako zdatný mystifikátor a recesista. Kromě toho byl znám i jako herec, básník, spisovatel a malíř. Kdyby jej smrt nezastihla v pouhých čtyřiačtyřiceti letech, oslavil by 21. února sedmdesáté narozeniny.

20.2.2017

Ples UTB: spousta romantiky, nechyběly šansony

Zlín - Atmosféra Elegantní Francie zavládla v pátek 17. 2. 2017 na 17. Reprezentačním plese Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Hosty přivítali rektor prof. Petr Sáha společně s PaedDr. Alenou Gajdůškovou, místopředsedkyní Správní rady UTB.

20.2.2017

Czech Photo Centre představí tvorbu rodiny Hankeových

Praha - Fotografickou tvorbu sedmi členů rodiny Hankeových, z nichž jedním je Michael, držitel ocenění v prestižní světové žurnalistické soutěži World Press Photo, představí v březnu pražské Czech Photo Centre. Na výstavě s názvem Rodinné balení budou k vidění vedle snímků Michaela Hankeho fotografie jeho dědy Jiřího, rodičů Jiřího a Jiřiny, sestry Lucie, synovce Vojtěcha a syna Dominika.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies