Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostatní

včera 05:02

Pohřeb výtvarníka Karla Franty bude 26. července ve Strašnicích

Poslední rozloučení s výtvarníkem Karlem Frantou, který zemřel 19. července ve věku 89 let, bude ve středu 26. července ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. V neděli to oznámila jeho rodina. Zesnulý byl známý především ilustracemi dětských knih, získal řadu mezinárodních ocenění.

23.7.2017

Lubomír Kressa dostal od osudu jen osmnáct tvůrčích let

V Třebíči působící surrealistický malíř, grafik a sochař Lubomír Kressa se dožil pouhých třiceti devíti let (6. 12. 1941 v Třebíči – 20. 7. 1981 tamtéž). Vzdor této skličující skutečnosti zanechal po sobě za osmnáct tvůrčích let rozměrné dílo.

23.7.2017

Soutěž na otáčivé hlediště bude mít mezinárodní porotu

Už roky se debatuje o tom, v jaké podobě a jestli vůbec má zůstat otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku.

22.7.2017

Svatý Cyril a Metoděj jako Igráčci. Podívejte se!

Putovní výstava na téma historie, současnost, vývoj a výroba legendární hračky Igráček, dorazila z Třince do poutního Velehradu.

22.7.2017

Performerky zopakují svůj taneční maraton,na Kampě budou 25 hodin

Po měsíci od premiéry dnes a v neděli v Praze zopakují svůj taneční maraton dvě performerky Miřenka Čechová a Sabine Seumeová. Začnou v sobotu v 16.00 na Kampě, kde budou tančit inspirovány japonským stylem butó až do nedělních 17.00. Na rozdíl od předchozího představení pod širým nebem u Národního divadla budou nyní zavřené v průhledné krychli a budou mít méně rekvizit i kostýmů. Tematickou inspirací se jim staly impresionistické obrazy.

18.7.2017

Malířka Holcová představí své obrazy kanadské přírody

Tvorbu převážně ze svého současného pobytu v Kanadě vystavuje v Galerii Villa Pellé malířka Veronika Holcová. Výstava se jmenuje Wild Game / Divočina. Obrazy divoké kanadské krajiny tvořila Holcová ještě dříve, než se do Kanady přestěhovala. Výstava nabízí nejen srovnání tvorby z obou období, ale i nové velkoformátové kresby a figurálními motivy.

18.7.2017

Löw-Beerovu vilu zdobil obraz Paula Cézanna. Po válce zmizel

Brno /FOTOGALERIE/ – Visel v jednom z mnoha pokojů, možná také v kabinetu, kterých bylo ve vile Löw-Beer hned několik. Obraz Paula Cézanna malíře považovaného za „otce moderního umění“, zdobil podle nedávného zjištění historiků někdejší domov Alfreda a Marianne Löw-Beerových.

16.7.2017

Majitel unikátní sbírky secesních plakátů: U Chéreta se učil řemeslu i Mucha

/ROZHOVOR/ Secesní plakáty na výstavách většinou překvapují širokou škálou námětů. Plakátovou tvorbou se přitom nezabýval jen známý český malíř Alfons Mucha, ale i mnoho dalších špičkových umělců z celého světa. Jejich náměty byly často například nové výrobky. Atraktivní díla dokumentují vysokou úroveň plakátové tvorby ze začátku minulého století a časů první republiky. A málokdo tuší, že jde většinou o kousky ze soukromé sbírky, která nemá v Česku obdoby. Patří Zdeňku Harapesovi, majiteli zámku Křinec na Nymbursku.

15.7.2017

Umělci zkoumají úložiště semen v Norsku, výsledky ukazují na webu

Největší světovou databanku semen zkoumají norští umělci Jorn Knutsen a Einar Sneve Martinussen. Jejich pohled na to, jak jsou uchovávány statisíce semen rostlin z celého světa, mohou on-line vidět taktéž zájemci odkudkoli na světě. Projekt je součástí výstavy Big Bang Data, která se koná v pražském centru DOX a která se věnuje fenoménu informační exploze.

11.7.2017

Botanická sbírka má milion položek. 500 let starý herbář ukáže vzácné rostliny

Zažloutlý papír plný botanických skvostů láká nejen milovníky rostlin. Čtyři herbáře mohou zájemci zhlédnout na výstavě Botanického oddělení Přírodovědného muzea Moravského zemského muzea Brno od úterka do 6. srpna v Dietrichsteinském paláci na brněnském Zelném trhu.

4.7.2017

Čechoameričanka Benishová poukazuje na boj indiánů proti „Trumpovu“ ropovodu

V kapli svatého Jana Křtitele v pražské Holyni vystavuje ode dneška česko-americká umělkyně Barbara Benishová. Autorka se po 35 let věnuje tvorbě spojené s občanským aktivismem.

3.7.2017

Martin Velíšek na Národní třídě vystavil Mlčení

V Galerii Václava Špály na Národní třídě v Praze vystavuje své obrazy výtvarník Martin Velíšek. Výstava má název Mlčení a je rozdělena do tří částí, v nichž se téma přehlídky různě projevuje. Výstava potrvá do začátku září.

3.7.2017

Manipulátor nejsem, tvrdí odvolaný ředitel Domu kultury v Brodě Jan Zapletal

/ROZHOVOR/ Kauza kolem osoby dnes již bývalého ředitele Domu kultury v Uherském Brodě Jana Zapletala skončila jeho rezignací. Této události předcházelo doporučení uherskobrodského zastupitelstva jej odvolat. „Rezignuji, protože jsem na jednání zastupitelů viděl, jaká je jejich vůle. Své rozhodnutí skončit považuji za povinnost," vyjádřil se Jan Zapletal.

2.7.2017

Principál Rosťa Novák o Cirku La Putyka: „Všechno to jsou splněné touhy a sny"

/ROZHOVOR/ Rosťa Novák ml. patří k nepřehlédnutelným osobnostem herecké i autorské scény. Je principálem souboru Cirk La Putyka, který hrál na letošním festivalu Divadlo evropských regionů. Je potomkem slavného loutkářského rodu Kopeckých.

2.7.2017

Národní galerie postupně zpřístupní na webu všechny své sbírky

Národní galerie v Praze od podzimu zpřístupní na internetu veškeré své sbírky. Umožní to navýšení rozpočtu na letošní rok, kdy galerie oproti státní dotaci, jež se léta téměř nemění a činí asi 250 milionů korun, získala prostřednictvím poslanců 50 milionů korun. Po přibližně 20 milionech použije galerie na akvizice a na opravy svých budov, osm milionů pak na zmíněnou digitalizaci a edukativní programy.

2.7.2017

Připravuje se největší výstava české divadelní fotografie

Nejrozsáhlejší výstavu české divadelní fotografie připravují na příští rok Institut umění - Divadelní ústav a Národní muzeum v Praze. Výstava bude mapovat historii oboru od druhé poloviny 19. století až po současnost a stane se součástí oslav stého výročí založení Československa. Uvádí to Divadelní ústav na svém webu.

2.7.2017

Myslela jsem, že kecaj, říká Věra Geislerová

Kromě známých její obrazy prakticky nikdo nikdy neviděl. Vystavila je až nyní v trutnovském Uffu. Přitom právě u ní začaly první umělecké krůčky dcer Ester, Ani a Lely. „Dvaatřicet let jsem nemalovala," spočítala výtvarnice Věra Geislerová ve čtyřrozhovoru, který společně s dcerami Deníku poskytla.

EXKLUZIVNĚ
1.7.2017

Jolana Voldánová: Rozhodla jsem se mít o prázdninách prázdniny. Baví mě volnost

/ROZHOVOR/ Pardubice, Praha, Nepřevázka. Tři osudová místa Jolany Voldánové (48 let), před lety známé televizní hvězdy. Jakmile zazněla před lety na ČT1 zpravodajská znělka a ona se objevila na obrazovce, mnoho diváků bylo spokojeno. Působila (a působí stále) klidným a milým dojmem. Laskavá žena, dalo by se říci. Jolana Voldánová z televize odešla. Zmizela z Prahy. Žije na malé vesničce a je spokojená.

29.6.2017

Věra, Lela, Aňa a Ester Geislerovy poprvé vystavují společně. V trutnovském Uffu

Zatím ještě nikde nebyla k vidění expozice, kde autorkami jsou výtvarnice, tedy jen ženy. Přitom jsou pouze z jedné rodiny - matka a její tři dcery. A navíc slavné umělkyně. Od včerejška je taková výstava k vidění v galerii Společenského centra Uffo. Svůj Rodinný komplex tam představují Věra, Lela, Aňa a Ester Geislerovy.

27.6.2017

Výstava ukáže Boudníkovy experimentální grafiky od rané tvorby

Průřez grafickou tvorbou Vladimíra Boudníka, jednoho z nejoriginálnějších českých umělců 20. století, představí výstava v Muzeu hlavního města Prahy.

27.6.2017

Výstava ukáže, jak se různá víra projevuje v umění

Odraz víry v umění v případě judaismu, křesťanství i islámu ukazuje výstava Víra a krása. Od pondělí do 14. července v centru Alfirdaus v Praze 8 ukazuje, jak jsou zobrazovány věci víry v různých náboženstvích, upozorňuje na odlišnosti i společné rysy. „Cílem výstavy je také dát prostor k zamyšlení, jak a proč vyjadřovat krásu víry," uvedla o výstavě, kterou společně pořádají křesťané, židé a muslimové, Jana Vondrová z Českobratrské církve evangelické.

26.6.2017

Zlé i dobré časy pražských vil

Winternitzova vila. Poslední realizovaný objekt slavného architekta Adolfa Loose, nazývaný díky své barvě též Béžová princezna, najdete na pražském Smíchově, v ulici Na cihlářce. Stojí za pozornost.

25.6.2017

Je to úžasný pocit naplnění, říká o svých obrazech Lubomír Kirman

/FOTOGALERIE/ Před 10 lety ho na stavební výstavě inspirovala prezentace jedné z vystavujících firem. Dnes se Lubomír Kirman živí prodejem vlastních originálních obrazů z přírodních materiálů.  

25.6.2017

OBRAZEM: Poslední ohňostroj v Brně ukázal Nebe na Zemi. V rytmu jazzu

/VIDEO, ANKETA/ Nebem tancují miliony pestrobarevných jisker. Vlní se vesele do jazzového rytmu, rozsvítí se a zase mizí. Oblohu nad Špilberkem v sobotu prozářil závěrečný nesoutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis. Podívaná nesla název Nebe na zemi podle slov známé skladby Jaroslava Ježka.

24.6.2017

Festival Ibérica: divoké flamenco, originální paella a jižanská atmosféra v Brně

Flamenco, ochutnávky španělských specialit, tvůrčí dílny tance, zpěvu nebo kytary. Jižanský styl života do Brna vnese 14. ročník festivalu Ibérica, který potrvá od 28. června do 4. července.

24.6.2017

Zlé i dobré časy pražských vil

Winternitzova vila. Poslední realizovaný objekt slavného architekta Adolfa Loose, nazývaný též Béžová princezna, najdete na pražském Smíchově.

23.6.2017

10 Tajemství Aleše Cibulky

/DOTAZNÍK, VIDEO/Aleše Cibulku (40) můžete v současné době vidět na televizních obrazovkách TV Barrandov jako moderátora pořadu Můžu dál? Díky němu už „prošmejdil" spoustu domácností stálic českého showbyznysu, nebo se postavil do branky proti slavnému českému fotbalovému obránci Tomášovi Řepkovi.

21.6.2017

Polovinu dotací na podporu muzeí dostaly jižní a severní Morava

Téměř polovinu z celkových 1,65 miliardy korun na podporu muzeí v regionech získaly Moravskoslezský a Jihomoravský kraj. Šlo o evropské dotace v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). 

21.6.2017

Festival v tropech. Strážnické ulice zchladí kropicí vozy

Strážnice /INFOGRAFIKA/ – Díky návštěvníkům slavného folklorního festivalu se počet lidí v jinak šestitisícové Strážnici už ve čtvrtek rozroste na pětinásobek. Letos se budou bavit v třicetistupňových vedrech. Pořadatelé na to mysleli.

19.6.2017

Výstava v galerii jihočeské biofarmy představuje život Izraelců

…vidět Israel – tak se jmenuje výstava, která chce návštěvníkům přiblížit život běžného člověka v Izraeli. Převážně fotografická výstava je k vidění v galerii Biofarmy Slunečná v Želnavě na Prachaticku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení