Osmapadesátiletý Vladimír Birgus začínal s fotografiemi od svých deseti let v příborském fotografickém kroužku pod vedením Rudolfa Jarnota. Na olomoucké Univerzitě Palackého vystudoval obor literatura, divadlo a film a současně studoval fotografii na pražské FAMU, kde byl od roku 1978 asistentem na katedře fotografie. V letech 1998 až 2002 řídil Kabinet dějin a teorie fotografie při katedře fotografie na FAMU a od roku 1990 dosud vede Institut tvůrčí fotografie při Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity. Je členem Pražského domu fotografie, Vědecké rady Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, bývá hlavním kurátorem výstav a zastává řadu dalších významných funkcí v oboru fotografie.

Evokují lidský smutek

Fotografie Vladimíra Birguse jsou součástí sbírek v Praze, Brně, Olomouci a Pardubicích, ale také v Kolíně nad Rýnem, Paříži, v Odese, San Francisku nebo v Tokiu. „Ve své tvorbě, která se objeví na výstavě, přešel Vladimír Birgus od sociologických dokumentů, s jasně čitelným obsahem, k metaforicky a mnohem šířeji pojatým subjektivním fotografiím," naznačil Radek Polách z Muzea Novojičínska a doplnil, že mnohé fotografie lze vnímat jako pocity z velkých měst. Evokují lidský smutek, pocit vykořeněnosti, osamělost člověka uprostřed davu. „Fotografie nenesou názvy, jen datum a místo pořízení snímku," dodal Radek Polách.

Vernisáž výstavy Birgusových fotografií se uskutečnila v pátek 7. září. Úvodní slovo pronesl pedagog Institutu tvůrčí fotografie Jiří Siostrzonek. Výstava potrvá od 8. září do 6. ledna příštího roku.

(ipa, jih)