„Výběr z tvorby malíře, grafika a rytce Maxe Švabinského nám zapůjčil ze soukromé sbírky Zdeněk Třímal. Výstava návštěvníky provede celou tvorbou Švabinského, tedy díly z let 1895 až 1954, a postupně je seznámí i s různými technikami, které autor používal," přiblížila ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová.

K vidění tak budou Švabinského akvarely, barevné křídy, tuše, tužky, běloby, uhly, litografie, dřevoryty či suché jehly. „Nejstarším vystaveným dílem bude nádherná grafická práce s názvem Splynutí duší představující secesní symbolismus, který vrcholí aktem s názvem V lese," těšila se Káňová.

Ranou tvorbu autora přiblíží také akvarel Teta Máry z původní sbírky českého podnikatele a mecenáše umění Jindřicha Waldese. Hlavní část výstavy postihne období meziválečné, jež je zastoupené především dřevoryty jako Jan Křtitel, cyklus Rajské sonáty či Červnové poledne.

Ty jsou podle Káňové ukázkami neobyčejné technické zručnosti a citu pro určitou náladu a atmosféru.

Rodák z Kroměříže

Švabinský se narodil v Kroměříži v roce 1873. „Jde o jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců dvacátého století. Po absolvování německé reálky jej v roce 1891 přijali na pražskou Akademii výtvarných umění, kde studoval u profesora Pirnera a především Mařáka. Už tehdy se projevil jeho výjimečný talent," představila ředitelka.

V roce 1897 Švabinský odjel na studijní pobyt do Paříže a svůj umělecký obzor si ještě rozšiřoval cestami po Holandsku, Německu, Francii, Itálii a Belgii. Roku 1910 byl jmenovaný profesorem na pražské Akademii a po Vojtěchu Hynaisovi převzal grafickou a speciální školu figurální malby, kterou vedl sedmnáct let.

„Patřil také mezi zakladatele Spolku výtvarných umělců Mánes a byl významným představitelem Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Z jeho bohaté meziválečné tvorby je nutno připomenout návrhy lunet pro Národní divadlo, kartony pro barevná okna svatovítského chrámu i četné návrhy známek, bankovek a plakátů," doplnila umělcův životopis.

Max Švabinský umřel ve svých 89 letech a je pochovaný na vyšehradském Slavíně. Jeho břeclavská výstava bude lákat turisty i milovníky umění z regionu od pátku až do prvního září. Vernisáž z bezpečnostních důvodů nebude.