VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herečka Michaela Maurerová: Do Hvězdného bazaru chci přispět i svými scénáři

Praha /ROZHOVOR/ - Michaela Maurerová je známá (především) televizní a divadelní herečka, která je rovněž maminkou šestiletých dvojčat. Mnoho let se ale zabývá také charitou, ráda pomáhá druhým a naplňuje ji být v životě prospěšná a užitečná. I proto se stala novou ambasadorkou charitativního obchodu Hvězdný bazar.

18.3.2015
SDÍLEJ:

Herečka Michaela Maurerová při pletení.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Ten se nachází v Jungmannově ulici v Praze a přispívají do něj vlastními věcmi známé osobnosti zejména ze sportovního a kulturního života. Jejich zakoupením zákazníci podporují provoz České asociace paraplegiků CZEPA, která sdružuje lidi po poranění míchy.

Co pro vás znamená funkce ambasadorky Hvězdného bazaru?

Zní to jako klišé, ale já si toho vážím. Když se dostanete do fáze, kdy je váš obličej veřejně známý, kdy se lidé zajímají o to, co děláte a čekají na to, že se budete nějak prezentovat, oslovují vás různé organizace, které se s vámi chtějí spojit. Ne všem věřím a ne každému bych propůjčila svoje jméno. Když už se to stane, musím dané věci naprosto věřit. Mezi provozovateli Hvězdného bazaru, organizací CZEPA, mám přátele, kterým věřím. Nevidím tak důvod, proč bych nevěřila celému projektu.

Dostala jste se k němu přímo skrze ředitelku organizace České asociace paraplegiků CZEPA Alenu Jančíkovou. Jak jste se seznámily?

Potkala jsem se s ní v létě u vody, Ála, jakožto vozíčkářka, se věnuje jízdě na vodních lyžích. Bylo hezké slunečné odpoledne a já jsem z její energie a síly byla nadšená. Říkala jsem si, že by z ní mohla čerpat spousta chodících lidí, přišla mi neuvěřitelně inspirující… Velmi záhy mě Alena oslovila se žádostí o spolupráci. A tak ji nyní plním (směje se). Ale abych nepřeháněla - dělám to vlastně sobecky tak nějak i sama pro sebe. Mám neustálou bytostnou potřebu být prospěšná a užitečná.

Herečka Michaela Maurerová podpořila Hvězdný bazar v Jungmannově ulici v Praze.Do Hvězdného bazaru přispívají osobnosti vlastními předměty, jejichž zakoupením zákazníci přispívají na organizaci CZEPA. Čím jste vy sama do sortimentu obchodu přispěla?

Myslím si, že nejvíc, čím mohu přispět, je můj čas. Samozřejmě jsem ale dodala i různé kousky oblečení, tašky a podobně. Také svým dětem jsem vysvětlila, co je to Hvězdný bazar, a výchovně je přiměla, aby se zamyslely nad tím, co by do něj chtěly dát (směje se). Přinesly nějaké svoje hračky… Asi před rokem jsem přislíbila, ale protože jsem nezodpovědný lenoch, tak stále ještě nesplnila, že do Hvězdného bazaru přispěji i vlastními scénáři. Mám doma staré scénáře k seriálům Ulice a První republika i k některým divadelním představením. Zbývá jenom domluvit se s tvůrci a producenty, jestli to tak můžu udělat. Myslím si, že pro někoho může být divadelní či televizní scénář zajímavý artefakt. Po natáčení většinou házíme scénáře do koše, tady můžou ještě udělat někomu radost a získat jinou hodnotu, než jen tu, že jsou zrealizovány.

Budete, jakožto patronka projektu, přemýšlet i o vylepšování celého konceptu hvězdného „sekáče"?

Říkala jsem si, že by se do Hvězdného bazaru mohly dávat také zážitkové věci. Například voucher na návštěvu zákulisí divadla či na strávení hezkého dne na nějakém hezkém místě… Dneska už jsou lidi přejedeni dárky typu parfémy, ponožky a podobně. Chtějí dávat něco originálního. Věnovat jako dárek poukaz na zážitek, který navíc pomůže fungování organizaci, která zlepšuje život lidí po poranění páteře, mi přijde jako fajn nápad.

Jste vy sama sekáčový a bazarový typ?

Naprosto jsem, miluji vetešnictví, bazary, sekáče a mám loveckou vášeň vlastnit něco originálního. Asi jako každá holka jsem ráda nakupovala ve všech možných řetězcích, které sem po revoluci vrazily. Když jsem ale zjistila, že se mi nezamlouvá mít stejné tričko jako dalších třináct holek, jedu teď daleko víc na kvalitu na úkor kvantity. Zrovna včera jsme byli v mém oblíbeném bazaru na Vinohradech, který provozuje postarší pán, jenž patří skoro do inventáře prodejny. Je moc milý a v obchodě má krabičku plnou hraček s příběhy. Moje děti si v ní vždycky vyberou.

Co se vám na second-handech líbí?

Mám ráda předměty s příběhem, přijde mi, že i věci v sekáči obsahují hlubší příběh daného nositele. Věřím tomu, že věci, domy i místa přijímají energii svých nositelů, tak proč by ji nemohly mít i věci?

Maurerová MichaelaAngažujete se v současnosti i v jiné charitě?

Slovo charita nemám ráda. Přijdu si vždycky jako jakási filantropka, manželka bohatého podnikatele, která se s ostatními filantropkami baví na čaji o páté o tom, jak přispějí na hladové černoušky. Ne… (směje se).

Nicméně…

Desátým rokem provozuji projekt Korálky dětem, který vznikl v době, kdy jsem v jednom seriálu hrála holku z dětského domova. Tehdy jsme v reálném dětském domově také natáčeli, dostala jsem se do problematiky „děcáků" a měla jsem záhy nutkavou potřebu nějak dětem pomoct. Ne však hmotnými dárky, ale právě tím, co je dneska u většiny lidí nejcennější - vlastním časem. Děti v dětském domově potřebují především získat sebevědomí a motivaci do života… Nebo třeba i pozornost někoho, koho sledují v televizi. Protože mám ráda ruční práce, napadlo mě ve spolupráci s firmou, která vyrábí bižuterii, vytvořit tento projekt. Firma dodává korálky dětem do dětských domovů, ty z nich vytváří šperky, které následně prodávají a na svůj účet dostávají kapesné, které mají do svých začátků - poté, co v osmnácti letech dětský domov opustí. Mám radost z toho, že projekt už pomohl mnoha dětem a že funguje dodnes.

Vedete k dobročinnosti i vlastní děti?

Stačí, když si ze mě vezmou příklad… Jezdíme společně do dětských domovů, povídáme si o tom, co je a co není dobré a tak dále. Každoročně na podzim moderuji divadelní festival dětí z dětských domovů, můj syn a dcera chodí se mnou, vidí to a ptají se na věci, které je zajímají. Vysvětluji jim, proč jsou někteří lidé na vozíčku, že hendikep je součástí života, že je potřeba podat postiženým lidem pomocnou ruku, nesmát se jim a brát to tak, že třeba v životě zrovna neměli kliku. Trávili jsme několikrát společná odpoledne s dětským domovem ze Zlína, kde jsou mentálně postižené děti, byli jsme na výstavě Chodící lidé, která je přiměla, aby nad problematikou přemýšlely…

Hvězdný bazar v Jungmannově ulici v Praze.Když se vrátíme k Hvězdnému bazaru, vedle toho, že jde o charitativní obchod s produkty od známých osobností, funguje také jako takzvané tréninkové pracoviště pro vozíčkáře pro úrazu. Setkala jste se osobně s tamními prodejci?

Setkala jsem se a setkávám. Podporuji všechna tréninková pracoviště, stála jsem kdysi i u zrodu programu Život nanečisto, který pomáhá dětem z dětských domovů uchytit se v reálném životě. Někdy mě štve, že se z těchto zařízení dělá něco nenormálního. Tak ke mně prostě obsluhující prodavači nedojdou, ale přijedou - no a co? Jinak jsou to přece normální lidi… Sama dělím lidi raději na dobré a zlé.

Máte oblíbené tréninkové pracoviště?

Moc se mi líbí kavárna Potmě. Mám z ní i jeden neuvěřitelný zážitek - v kavárně Potmě jsem měla jedno zásadní rande se svojí láskou. Bude to znít možná pitomě, ale oba dva jsme povrchně vnímáni jako hezcí, vzhledově atraktivní lidé. Říkala jsem si, že bych s tímhle krásným chlapem mohla jít na rande, kde se oba budeme vnímat úplně jinak. Že se budeme vnímat hlavně vůní, hmatem a po hlase.

Jak to dopadlo?

Skvěle, odcházela jsem odtamtud velmi zamilovaná. Je to přesně rok a dodnes nám to klape (směje se). Ohromně mi tehdy také zalichotilo, že mě číšník v té kavárně poznal po hlase. Udělalo mi to radost a bylo to pro mě víc než kterákoli poklona, která se mi dostane od lidí na ulici.

Herečka Michaela Maurerová ve Hvězdném bazaru v Jungmannově ulici v Praze.Michaela MaurerováNarodila se v roce 1979 v Havířově, od 3 let žije v Praze. Vystudovala gymnázium a sportovní gymnázium v Praze, poté absolvovala DAMU. V současnosti účinkuje v divadelních představeních Studia DVA, natáčí cestovatelský magazín Bedekr a pořad na ČT: D Tamtam. Věnuje se charitativním projektům, podporuje Hvězdný bazar v Jungmannově ulici v Praze. Má dvě děti šestiletá dvojčata dceru Magdalenu a syna Josefa. Známe ji například ze seriálů Ulice, kde ztvárnila kadeřnici Digi, zahrála si také v seriálu První republika.

Autor: Michaela Rozšafná

18.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bazén na severovýchodě Turecka, který zabíjel
11

Tři děti i oba jejich zachránce v tureckém bazénu usmažila elektřina

Statisíce muslimů na prostranství kolem Velké mešity v saúdskoarabském svatém městě Mekka

Saudská Arábie zmařila teroristický útok v Mekce. Jeden z útočníků se odpálil

AKTUALIZOVÁNO

Ze školky se ztratily tři děti. Učitelky ani nevěděly jména, uvedla policie

Pátrání po dětech, které se nepozorovaně oddělily od skupiny ekoškolky pobývající v přírodě, dobře dopadlo, ale věc bude mít dohru. Ke čtvrteční události to v pátek připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. Podle něj je ale předčasné předjímat, zda případ nakonec skončí u správního orgánu, či dokonce u soudu, anebo se věcí budou zabývat jiné kompetentní orgány.

Takže na shledanou, pane redaktore, odešel Paroubek naštvaně ze studia

/ANKETA/ Bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek dnes odešel z živě vysílaného rozhovoru v Českém rozhlasu. Paroubkovi se nelíbily otázky na jeho návrat do sociální demokracie, konkrétně na podmínky dané stanovami. Paroubek chtěl debatovat o politice, když redaktor na dotazech trval, vstal ze židle a se slovy "takže na shledanou, pane redaktore" opustil studio.

AKTUALIZOVÁNO

Drama v Benátkách na Jizerou. V garáži vybuchly plynové lahve

/FOTOGALERIE/ Několik výbuchů v pátek večer před osmou hodinou probralo z klidu obyvatele Smetanovy ulice v historické části města. Plynové láhve tam vybuchly v garáži, která naštěstí nebyla součástí rodinného domu.

DOTYK.CZ

ReSite - Ťok má pro Prahu vizi některých ulic jen pro cyklisty, bez aut

Ministerstvo dopravy rozhodlo ve čtvrtek 22. června o tom, že věnuje větší prostředky na budování oddělených cyklostezek a nabídne městům v tomto směru granty. Na mezinárodní konferenci o urbanistice reSite to uvedl ministr dopravy Dan Ťok (nominovaný za Hnutí Ano).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies