Kniha Černoch s bílým srdcem vznikala dlouhých deset let. Její autor, v té době herec, dnes však jeden z nejpopulárnější nizozemských spisovatelů, Artur Japin, se v polovině osmdesátých let potkal s dávným přítelem, který se právě vrátil z Ghany. Tehdy poprvé Japin uslyšel podivuhodný příběh dvou princů, Kwasima Boakye a jeho bratrance Kwameho Poku, kteří byli ve třicátých letech 19. století odvezeni z Afriky do Holandska, aby zde získali vzdělání. O té doby nedali Japinovi osudy těchto malých Vyvolených z Ašantské říše nikdy spát. O jejich osudech se rozhodl napsat novelu. Z původně plánované několika měsíční práce se stala jeho posedlost. Když nakonec svoji obsáhlou práci v roce 1997 dokončil, setkal se jeho historický román s nadšením čtenářů i s uznáním kritiky a získal řadu prestižních literárních cen. Nyní se tento tajemný příběh díky nakladatelství Vakát dostává i k českému čtenáři.

Osud dvou přátel, kteří každý bojovali jinak

Otevírá se tak dojemný osud dvou černošských přátel, kteří na přání svých královských rodičů a jako důsledek tehdejšího obchodování s lidmi v Kumasi a na Zlatonosném pobřeží, opouští v dubnu 1837 zem, v níž se narodili, aby se vydali do Evropy, získali vzdělání a pomohli tak svému lidu. Kwasi i Kwame se rozhodnout bojovat se svojí vykořeněností každý jinak. Zatímco ten první stráví celý svůj život snahou co nejvíce splynout s novým prostředím, druhý se rozhodne vzdorovat a křečovitě zůstat alespoň svým srdcem u svého kmene. Z obou chlapců se stanou vzdělaní mladí muži, kteří získají postavení v nejvyšších kruzích. Žijí v přízni a ochraně královské rodiny – to zejména jejich vrstevnice princezny Žofie, dcery Anny Pavlovny a Viléma II. Oranžského.

Barva kůže předurčuje osud

Osudy obou se záhy rozdělují. Kwame se nechává naverbovat do holandské armády, přijíždí zpátky do Afriky, aby se mohl vrátit tam, kde před více jak deseti lety s pláčem zanechal svou duši. Zděšen z toho, že si již nematuje místní jazyk Twi a že již nedokáže překonat onu propast, která vzrostla mezi ním a jeho kmenem, zůstává v Elmině a žádá ašantského krále o smilování a umožnění shledání se s jeho lidmi, o návrat domů. Po třech letech zoufalého čekání a po desítkách tesklivých dopisů, které posílá svému milému Kwasimu, si 22. února 1850 obleče slavnostní ašantský šat, který si sám utkal, a ve své ložnici se zastřelí. Z Kwasiho se mezitím stane důlní inženýr a později si v Indonésii zakládá svou vlastní kávovou plantáž. Po celý svůj život se úpěnlivě snaží sžít s novou kulturou a se zatnutými zuby se nechává den co den ponižovat s nadějí, že v očích domorodců snad jednou přeci jen „zbělá". I navzdory tomu všemu umírá – o více jak padesát let později než jeho drahý Kwame – s poznáním, že barva jeho kůže mu den co den bez smilování „předurčovala" všechny jeho kroky.

Chytré spojení poutavého příběhu a dobových reálií

Jedno se Černochovi s bílým srdcem nemůže upřít – a to umění chytře spojit poutavý příběh a dobové reálie. Artur Japin svým precizním drobnohledem totiž vykreslil nejen život obou princů, ale i tehdejší dobu, holandskou i ašantskou kulturu a společensko-politické ovzduší 19. století. Podařilo se mu tak nezůstat v zajetí jednoho příběhu, ale na čtyř set stránkách nabídnout skutečně komplexní mnohovrstvý obraz, v němž vystupují desítky známých jmen, které dějem jen nazdařbůh neprochází, ale smysluplně doplňují složitou mozaiku vztahů. Tato ukázka dobře odvedeného řemesla si tak vynucuje pečlivou pozornost a náročného čtenáře, který bude dál pátrat o osudech zmíněných postav. Styl, který Japin zvolil, a to mísení průběhu sklonku Kwasiho života a zároveň retrospektivních vzpomínek a dopisů, nutí k přečtení knihy v krátkém čase. Jen tak totiž čtenář nezapomene, kde přesně se v časové ose nachází. Odměnou mu bude téměř až magické vtažení do děje.

IVA ČERNÁ
autorka je publicistka

Černoch s bílým srdcem

Autor: Artur Japin

Vydává: brněnské nakladatelství Vakát. Překlad: Veronika Havlíková, počet stran: 400. Doporučená cena je 359 korun.