Slavnosti nabídnou mnoho akcí, od bohoslužeb přes koncerty, divadelní představení až po přednášky, které se budou konat na místech spojených přímo s působením a odkazem této osobnosti české historie.

Událost je proto umístěna do starobylého centra Prahy, do míst jako je Betlémská kaple, kde se rozezní nový zvon, Karolinum nebo Staroměstské náměstí. Tam bude soustředěna hlavní část programu, do sousedství Husova pomníku, jenž byl vztyčen před sto lety při posledním významném kulatém výročí. Na pódiu se vystřídají kupříkladu Hradišťan, Domažlická dudácká muzika či kapela Tata Boys.

Poblíž Ovocného trhu vznikne středověké tržiště, kde bude připraven program pro děti. Mohou se těšit na šermířská představení, loutkové divadlo, ukázky řemesel a různé soutěže.

Prostor i pro humor

Přestože se připomíná čas, který uplynul od chvíle, kdy stanul Hus na hranici, slavnosti nejsou, jak už některé části programu napovídají, na jeho smrt orientovány.

„Program je stavěn tak rozmanitě, aby byl prostor i pro humor. Hus nebyl žádný suchar, uměl vtipně oslovovat svoje studenty i kolegy, humor je jeho součást, stejně jako schopnost motivovat a dávat impulzy," řekl synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml.

Ta je společně s Církví československou husitskou pořadatelem akce. Zároveň se významně do oslav, kterými vyvrcholí tento jubilejní Husův rok, zapojilo i hlavní město. „S oslavami souvisí řada projektů, do kterých Praha investovala okolo 75 milionů korun," prozradil radní pro kulturu Jan Wolf.

Například do kostela svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí vložilo město do rekonstrukce více jak 53 milionů korun, oprava Husova pomníku stála přes deset milionů korun. Zároveň připravuje Archiv hlavního města společně s Muzeem hlavního města výstavu Praha - Husova - husovská, jež má vyjít na zhruba sedm milionů korun.

Skromnější 'Karel IV.'

Na aktivity spojenými s dvoudenními oslavami pak Praha dala okolo 2,5 milionu korun. „Slavnosti Karla IV. nebudou tak dotovány jako ty Husovy," porovnal blížící se akci s událostmi plánovanými na příští rok.

S ohledem výročí smrti Jana Husa vychází i řada publikací věnované dětem i dospělým. Některé z nich jsou přeloženy i do angličtiny, korejštiny či němčiny. Ve více jazycích jsou připraveny i procházky s průvodcem po husitské Praze.

Česká národní banka zase představí v Obecním domě novou minci vydanou k výročí smrti českého učence. Setkat se osobně s Husem budou moci lidé v Divadle Kalich, kde oba dny budou hrát členové Divadla Járy Cimrmana svou hru České nebe, kde se tato postava tuzemských dějin objevuje.

Umučení mistra Jana Husa si po celý rok připomínají nejen věřící v Praze a dalších českých městech. Na ekumenických bohoslužbách na téma smíření s Bohem a mezi církvemi se scházejí lidé i ve Vatikánu. Papež František v souvislosti s blížícím se výročím nedávno prohlásil, že upálením Husa byla zraněna římskokatolická církev.