Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha cestovatele Šimánka je zábavná, stejně jako jeho diashow

Ústecký kraj, ČR – Fotograf, cestovatel a spisovatel Leoš Šimánek se vrací. Jeho pestrou panoramatickou diashow „zimní" Nový Zéland uvidí Děčín, Ústí, Chomutov i Teplice.

27.9.2012
SDÍLEJ:

Leoš Šimánek na Novém Zélandu.Foto: archiv Leoše Šimánka

Z Nového Zélandu přes Havaj do Austrálie. Tak slibně exoticky, navíc s podtitulem „Za přírodními krásami Oceánie", nazval svou novou knihu muž mnoha zážitků, cestovatel, fotograf, spisovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Zkrátka světa znalý chlapík se srdcem neklidným.

Výpravná celobarevná publikace o bezmála 160 stránkách vyšla pod hlavičkou nakladatelství ACTION-PRESS. O to zajímavější je vyprávění o zážitcích z něj, že vše Leoš Šimánek absolvuje se svou rodinou. Netrmácí se tedy světem jen tak, nepoznává cizí země pouze „s batohem a kompasem", blízcí jsou mu nablízku. Na vlastní kůži zažívají jeho žena Lenka a děti Jakub i Veronika to, co jejich otec; nabírají jeho zkušenosti. Poznávají, baví se a někdy jsou spolu s ním i v úzkých.

Vtípky i trapasy

No a on pak může i během svých úspěšných diashow po Česku prozradit drobný vtípek, milý trapas nebo i nepříjemnost, zkrátka to, co spolu členové rodiny zažili. Pro diváka pak mají ty příběhy nádech dětského dobrodružství, ženy zase třeba poznají, že uvařit v divočině není snadné, jak se možná může zdát.

Ve své nové knize Leoš Šimánek popisuje zážitky ze zemí, jejichž břehy omývá Tichý oceán. „Můžete zde také vidět fotografie, které jsem dosud nepublikoval," slibuje na svých webových stránkách www.leossima­nek.cz.

Nejen že má pravdu, vždyť je z tak zajímavých cest co vybírat, ale také čtenář poutavým vyprávěním získá i pestrobarevné fotoalbum. A protože jsme zkrátka a jednoduše Češi, můžeme nad ním nejen snít, obdivovat ty záběry cizích krajin, ale třeba cestovateli i závidět. Anebo, a to je ideální řešení, zatoužit „být u toho". Že to nejde? Jistě, přímo ne, ale užít si Šimánkovu dia show zas tak těžké není. Tentokrát je věnována Novému Zélandu v zimě, jen v Ústeckém kraji bude čtyřikrát. A divák „navíc" dostane i podmanivý hlas cestovatele.

Hurá, obytný automobil

Na nové knížce, je to celkem již devatenáctý (!!!) Šimánkův titul, mě baví její snímky, pestrost i bezprostřednost, s níž nás nechává autor nahlédnout „pod pokličku" svých cest světem. To, jak se s nimi dělí o dobré i zlé. A jak si umí poradit, jak se mu často daří i nepřízeň osudu zvrátit ve svůj prospěch. Třeba když se Leoši Šimánkovi nedaří vypůjčit si včas auto na Severním ostrově u „protinožců" a hrozí několikadenní zpoždění, nabídne mu šéf půjčovny obytný automobil s kuchyňkou. Nadšení rodiny je pak bezmezné. Vždyť trocha toho „komfortu" se v divočině vždycky hodí, i zkušeným cestovatelům přijde vhod!

A proč také volil právě exotickou „trojkombinaci" Nový Zéland, Havaj a Austrálie? „Procestoval jsem Oceánii několikrát křížem krážem až do těch nejvzdálenějších koutů. Nejvíce jsme si zamiloval Havaj s Novým Zélandem a Austrálií pro její rozmanitost," vysvětluje světoběžník Šimánek už na úvod své knížky.

Přátele má všude

Obdivuhodná je i asertivita Leoše Šimánka, jeho schopnost získávat si kdekoli na světě přátele. Výjimkou není ani Havaj, konkrétně její Velký ostrov, nebo pláž s divokými vlnami, kde ve slušném větru surfují kluci i dost odvážné dívky. Také o tom nová kniha je.

Má-li i cestování a dobrodružství svého boha, pak byl tento bůh rodině Šimánků nakloněn ve Viktorii, hlavním městě Austrálie. Sice se mu u protinožců rozbil fotoaparát, ale právě ve Viktorii našel odbornou dílnu, kde mu jej opravili. I díky tomu si nyní jeho snímky prohlížíme.

Kde všude byli? O kterých místech kniha vypráví? Nejprve vyrazil s manželkou, synem a dcerou za přírodními krásami Nového Zélandu. O pár let později, alespoň tak je kniha psána, zamířil na Havajské ostrovy. A na závěr jejich vždy tříměsíčního putování Oceánií přišla na řadu někdy i drsná Austrálie.

Na Havaj „v zimě"

Možná to někoho překvapí, ale rodina Leoše Šimánka si úmyslně vybírala pro cestování v těchto zemích neobvyklý čas – tamní zimní období. Rodina tak zažívala nejen teplé počasí subtropického a tropického přímořského pobřeží, ale mohla vidět a navštívit i zasněžené hory v zeměpisných polohách, kde by je jen málokdo čekal. Mělo to svůj půvab pro ně a dál má pro čtenáře.

„Pro Leoše se cestování s Lenkou, Jakubem a Veronikou stalo součástí života. Panenská příroda naší planety se stala jejich cílem. Poznávali však nejen její krásy, ale zažili i její vrtochy, při kterých se nejednou ocitli v kritických situacích. Na cestách podnikají vše společně, jsou odkázáni jeden na druhého, a tím se utužuje jejich rodinný vztah," opět uvádí web cestovatele.

Vodopády i historie

Autor v knize na sebe třeba prozradí, že už v dětství hltal dobrodružné romány, nejvíce ty od Jacka Londona. A také, že jeho velkou radostí a zálibou je dál historie. Dokládá to odborným výkladem na Havaji, když popisuje, kdy a kde byl pochován první havajský král. Ale v knize také zjistíme, že jeho slabostí na cestách světem jsou vodopády. Inu, takovou „posedlost" by si jistě nechal líbit kdekdo, kdyby měl opravdu šanci se na ta místa podívat. A vidět tak na vlastní oči to množství vody, mizící s hukotem v propastné hloubce pod sebou.

To se povedlo Leoši Šimánkovi také na „Rudém kontinentu", v Austrálii v přírodním parku na řece Grose. A jak moc si tu místní svých vodopádů cení? Dost, vždyť jim dali honosný název Viktoriiny!

Dinosauří stromy a Vánoce

Ale jsou i místa a jejich zajímavosti, které Leoš Šimánek neviděl a ani nefotil, i když by rád. Třeba záhadné dinosauří stromy, k nimž se bohužel nesmí, respektive, jejichž polohu místní až úzkostlivě střeží. Ale stejně zde turistům vstříc vyjdou. Promítnou jim alespoň o těchto tajuplných stromech dokument.

Pravda, mám trochu výhodu, že jsem diashow Leoše Šimánka o Austrálii již viděl, byť jinou. Vím tedy, jak si ji tehdy užíval a co zde naopak měl za potíže, co musel řešit, kde to bylo těžké. Přesto o světadílu protinožců vypráví fascinován těmi končinami, baví své příznivce tím, jak ho Austrálie bavila. A fakt, že jsou v publikaci nová dobrodružství i zážitky a zatím nepředstavené snímky, je důvodem, proč ji číst a bavit se nad ní třeba „za dlouhých zimních večerů". A veřte, rozhodnete-li se správně, bude to i pěkný dárek pod stromeček.

Pro knihu na diashow

Kniha bude k mání právě na chystaných na diashow Leoše Šimánka „Nový Zéland zimní putování…" v úterý 9. října v Děčíně (DS Střelnice), už den poté v Domě kultury v Ústí nad Labem, ve čtvrtek 11. října v Městském divadle Chomutov a také v pátek 12. října v Domě kultury Teplice.

Více informací najdete na webu www.leossima­nek.cz, kde si lze také knihu objednat. A nejen ji.

Autor: Radek Strnad

27.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie v Pardubicích provedla v hotelu Harmony rekonstrukci záhadného úmrtí. Dne 15. dubna 2017 se 45letý Rumun pohádal se svou 45letou přítelkyní ze Slovenska, kterou měl podle obvinění vystrčit z okna v šestém patře ubytovny. Kriminalisté možné scénáře
13

Zločin nebo neštěstí? Policie pro ověření vyhazovala z 6. patra hotelu figurínu

Dům v Helsinské ulici v Kladně, kde se vše odehrálo.
AKTUALIZOVÁNO / EXKLUZIVNĚ
1 5

Policisté nalezli policistu. Mrtvého, ve svém bytě

VIDEO: Hrdina zmlátil útočníka ve Starbucks. Stačila mu židle

Útočník ozbrojený pistolí a nožem přišel vyloupit pobočku kavárenského řetězce Starbucks. Jeden ze zákazníků předvedl ale doslova hrdinský kousek a útočníka zneškodnil. Jeho jednání chválí i místní policie. K incidentu došlo v kalifornském městě Fresno.

Stav Češky pobodané na pláži v Hurghadě se prudce zhoršil

Šestatřicetiletá Lenka C. z Nového Strašecí přežila útok nožem, ke kterému došlo před dvěma týdny v Hurghadě, jako zázrakem. Ještě dnes ráno byla zdravotně v pořádku a diskutovalo se o jejím převozu z nemocnice v Káhiře do Česka. Jak ale uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (MZV ČR), dopoledne se však její stav prudce zhoršil.  

Rivalita? Češi (zatím) Slováky předčí

Rivalita, trocha toho hecování, ale také radost z úspěchů toho druhého. Převážně takový je dnešní vztah českých a slovenských hokejových fanoušků. Od dělení federace uběhlo 25 let a to je dost dlouho, aby všechny animozity a pocity křivdy vyvanuly. Nebo ne?

Chlupáč Don Karlos. Dětská fantazie rozzářila továrnu

/FOTOGALERIE/ Barevná hudba, Když fouká fén, Výlet za babičkou do Plzně a Chlupáč Don Karlos. To jsou názvy velkoplošných obrazů, které od konce června zdobí průčelí tovární haly firmy Eden na Náměstí práce v Adamově na Blanensku. Namalovaly je děti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení