„Co mě neustále překvapuje, je množství mladých opavských autorů. Pokud vím, knižně jich publikuje minimálně osm, což je na město velikosti Opavy myslím docela unikátní," konstatuje Dan Jedlička, který se mimo práci pro nakladatelství sám věnuje psaní a překládání poezie.

Ne všichni Opavané nakladatelství Perplex znají, můžete jeho činnost čtenářům přiblížit?

Naše nakladatelství vzniklo pro potřeby místních autorů. Měli jsme pocit, že tady začíná dozrávat generace mladých básníků, kteří nemají kde publikovat. A taky jsme měli dojem, že tento region je literární scénou maličko opomíjený, ale není se vlastně čemu divit, Opava je hodně stranou.

Postupem času jsme začali vydávat i překladové knihy a v loňském roce u nás začali vycházet i autoři z jiných regionů. Snažíme se profilovat jako nakladatelství pro současnou poezii autorů zhruba do čtyřiceti let. I když opavští autoři zatím tvoří základ našeho portfolia.

Dalo by se říct, že držíte spojující linku v typu či poetice vámi vydávané poezie?

Nakladatelství tvořím nejen já, ale i moji kolegové Martin Kubík a Jan Kunze. Na poetice se musíme shodnout, zkrátka musíme si společně říct: „to je prima, to se nám líbí", i když je to třeba něco jiného, než jsme udělali předtím. Meze si neklademe.

Zpočátku jsme tíhli spíš k lyrice, ta má v Opavě tradici, ale původní lyrickou linku už rozřeďují další poetiky, které nás v současnosti oslovují. Vyvíjíme se. Spíš než o konkrétní poetice je naše nakladatelství o autorech samotných. Jsou to lidé, jejichž věci se nám líbí; jsou to osobnosti, jichž si vážíme i pro jejich lidské kvality.

Hodně dbáte nejen na obsahovou stránku vašich titulů, ale akcentujete i samotné grafické provedení a knihařskou preciznost. Kolik novinek se vám podaří ročně představit čtenářům?

Na jaře jsme dotiskli dva starší tituly, protože už byly vyprodané a zájem o ně trval, a teď na podzim vyjdou dvě nové knihy. To je takové rozumné maximum, které jsme schopni za rok zvládnout, svazuje nás především čas. Všichni máme svá zaměstnání a věnujeme se i dalším projektům, a to nejen my tři z Perplexu, ale i naši grafici a další lidé, se kterými spolupracujeme.

V příštím roce to budou zase dvě, možná tři nové knihy, uvidíme. Zajímavých rukopisů máme dost i peníze na vydání by se našly, ale k čemu to je, když není čas se knize dostatečně věnovat. Vydat nějakou narychlo upečenou brožurku není žádné umění, touhle cestou my jít nechceme.

Vaše snažení nespočívá jen v samotném vydávání knih, ale hodně úsilí věnuje i prezentaci jednotlivých autorů. Co všechno pro to děláte?

Pro potřeby propagace našich knih a autorů jsme před pěti lety založili cyklus literárních večerů s názvem Nadějné vyhlídky. Chtěli jsme Opavanům představovat básníky, kteří tady žijí a tvoří, včetně mladých talentů, třebaže teprve začínajících. V Opavě děláme čtyři akce za rok, jádro prezentace našich knih a autorů se ale v posledních letech přesunulo mimo region. Je to i tím, že máme konečně celorepublikovou distribuci.

Mimo Opavu uskutečňujeme ročně dvacet až pětadvacet autorských čtení, aktuálně v rámci projektu „Opava slezská, Opava literární", který podpořilo grantem město Opava. Projekt vyvrcholí listopadovým trojčtením v Praze, Děčíně a v německých Drážďanech, které tak trochu navážou na naše loňské čtení pro českou komunitu v Londýně. Hodně se těšíme.

JAKUB KOŽIÁL